Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
13. september 2018

Bez rituálov to nejde. Prečo to majú veriace deti jednoduchšie

Hoci žijeme v dobe, ktorá rituálom nepraje, vedecky je dokázané, že pre deti sú nesmierne dôležité.
Bez rituálov to nejde. Prečo to majú veriace deti jednoduchšie

Foto:Flickr/Long Thien

Predošlé generácie žili rituálmi oveľa intenzívnejšie, ako to robíme my dnes. Zoberme si už len také obyčajné každodenné stolovanie. Či už postupné servírovanie chodov, porcelán, obrus alebo kultúra komunikácie za stolom, tieto všetky prvky v stolovaní dnes už vo väčšine rodín nenájdete, a keď, tak možno akurát na Vianoce alebo ich ideme zažiť do reštaurácie, alebo k starým rodičom.

Pritom jednoduché rituály vytvárajú od malička pocit istoty a samotné spomienky s blízkymi, ku ktorým sa celý život vraciame. Pre deti sú pravidelne opakujúce sa situácie potrebné, lebo im vytvárajú pocit bezpečia, dávajú im hranice a pocit domova.

Deti jednoducho majú rady, keď sa vyznajú v priebehu dňa, týždňa, roka. Zdieľať

Poznáte to, keď vaše dieťa od vás žiada každý večer čítať tú istú rozprávku, hoci ju počulo už mnohokrát? U nás sa dokonca jedna takáto rozprávka dedí, príbeh o Cupinôžkovi rozprávala moja babka mne a mojim súrodencom a dnes ju často rozpráva moja mama mojim deťom, hoci ju poznajú už takmer naspamäť.

Každé dieťa si rituály vytvára, o to lepšie, keď mu v tom pomôžeme a robíme všetko preto, aby sme ich podporili aj my dospelí. Sú totiž pokojnými oázami v živote dieťaťa. Prinášajú stabilitu do rodinného života a uľahčujú nám jeho kolobeh. Deti jednoducho majú rady, keď sa vyznajú v priebehu dňa, týždňa, roka. Napovedajú im, ako niečo bude pokračovať, pomáhajú nám predvídať situácie. Cez ne sa znova rozpomíname, vďaka nim sa orientujeme a štruktúrujeme každodennosť dieťaťa.

Samozrejme, nesmie ísť o skostnatené rituály, ktoré vnímame len ako povinnosť. Ak im dáme zmysel, tak môžu byť nositeľmi hodnôt, ktoré sa dostávajú pod kožu.

Viera rituálom praje

Hoci dnešný spôsob fungovania rodín rituály skôr rozbíja, ako podporuje, o to viac by sme si ich mali vedome chrániť a podporovať, aj keď nás to stojí veľa energie. Kto by chcel namietať, že dnes už nemajú zmysel a robia život len rigidným, mal by si prečítať výskumy o spánkových rituáloch detí. Aj taká jednoduchá vec, ako je pravidelné zaspávanie v tú istú hodinu dňa, spôsobuje, že takto vedené deti prosperujú inak oproti svojim rovesníkom, ktorí chodia spať podľa toho, kedy na ne prišiel spánok.

Hodiny spánku u detí ovplyvňujú ich schopnosť učiť sa, uchovať si informácie a regulovať emócie. Výkyvy v spánkových rituáloch spôsobujú množstvo zdravotných problémov, najčastejšie sklon k obezite. Preto sú novodobé nevýchovné teórie, ktoré nechávajú dieťaťu slobodu v tom, kedy pôjde spať, až nebezpečnými pre ich celkový vývoj.

Aj zdanlivo banálny deň pozdvihne na sviatok. Zdieľať

Nábožensky založení ľudia majú istú výhodu, že rituály sú s ich vierou úzko prepojené. Modlitba s deťmi pred spánkom je presne tým zvykom, ktorý rodinu zvoláva a deti upokojuje k spánku.

Inzercia

Stolovacie rituály sú tie, ktoré vytvárajú rodinnú atmosféru. Jedlo bez prestierania, pri počítači, s rukou na mobile, polotovary z mikrovlnky každý člen rodiny konzumuje v inom čase... Nie nadarmo dnes odborníci apelujú na aspoň jedno spoločné jedlo denne, kde sa rodina zíde za jedným stolom a je nútená komunikovať z očí do očí. Veriaci začínajú jedlo opäť modlitbou, čo ich pri stole zjednocuje a dáva tomuto rituálu istú vážnosť.

Deti veriacich rodičov sú zvyknuté, že ich týždeň vyvrcholí nedeľou, keď sa ide ráno do kostola. Tento deň je dňom pokoja a obed je následne slávnostný, inak prestretý ako po bežné dni. Ide o opakujúce sa rituály, ktoré sú zvlášť pre deti pevným bodom ich hodnotového fungovania. U kresťanov sa celý cirkevný rok točí okolo slávenia sviatkov, pôstne obdobie, Veľká noc, Vianoce, prvé piatky, omše stále tie isté a vždy nové, nespočetné množstvo rituálov, ktoré prinášajú pokoj deťom i dospelým.

Nehovoriac o krížiku na čelo pred odchodom z domu, pred spaním, ranné modlitby, spoločný ruženec pri adventnom venci...To, čo kresťanská kultúra ponúka, je obrovskou pomocou pri výchove a súdržnosti rodiny.

Neveriace rodiny si tiež vytvárajú svoje rituály, len musia na to vynaložiť viac energie. Zdieľať

Nehovoriac o ich forme, ktorá pozdvihuje aj obyčajnú činnosť na vznešenejšiu úroveň, aj zdanlivo banálny deň pozdvihne na sviatok.

V živote veriaceho dieťaťa sú tiež podstatné takzvané iniciačné rituály v podobe sviatostí, ako prvé sväté prijímanie či birmovka, ktoré sú určitým míľnikom v dospievaní detí. Pomáhajú aj psychologickému prechodu z určitej fázy detstva do druhej. 

Filmový večer v piatok, raňajky v pyžame v sobotu

Samozrejme, že neveriace rodiny si vytvárajú tiež svoje rituály, len musia na to vynaložiť viac energie a napĺňať ich významom, čo chce nemalú dávku kreativity. Nakoniec, aj preto mnohí na Vianoce predsa len vyhľadajú polnočnú omšu alebo urobia všetko preto, aby sa sobášili a deti pokrstili v kostole.

Či už ide o rodinu veriacu alebo nie, v oboch prípadoch je ideálne, nech sa rituály vo výchove deti podporujú – spoločné slávenie narodenín, sobotné raňajky v pyžame, večerné čítanie rozprávok. Niektoré rodiny pridávajú ešte extra bonusy, aby deti motivovali tešiť sa na priebeh týždňa. Či už sú to piatkové filmové večery, alebo spoločné pečenie pizze, alebo víkendové súboje pri spoločenských hrách. Čím viac rituálov v detstve, tým lepšie. Tieto nebudú totiž platiť navždy, menia sa podľa potrieb rodiny a raz ostanú len krásnou spomienkou.

Odporúčame