Ako láka naša armáda do svojich radov? (video)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako láka naša armáda do svojich radov? (video)

O dobrovoľnú vojenskú prípravu majú záujem aj ženy. (Foto: MOSR/video)

Pozreli sme sa na to, ako štát vábi občanov so záujmom o vojenský výcvik a ako to robia Slovenskí branci či súkromníci.

Pri debatách o zoskupeniach, ako sú Slovenskí branci či Noční vlci, sa neraz objavuje názor, že štát by mal občanom so záujmom o vojenský výcvik a pocitom vlastenectva ponúknuť možnosti, ako sa realizovať. Inak mu hrozí, že bude čeliť vznikom rôznych pofidérnych zoskupení, polovojenských jednotiek a podobne. 

V tejto súvislosti preto možno pozitívne hodnotiť, že naše ministerstvo obrany ponúka od roku 2016 program dobrovoľnej vojenskej prípravy (DVP). Aký je záujem o túto možnosť? 

Dobrovoľná vojenská príprava sa koná raz ročne, v lete. Aj tieto dni cvičí 87 účastníkov, z toho 23 žien, v priestoroch Základne vojenského a mobilizačného doplňovania v Martine. Kurz môže poňať maximálne 150 účastníkov. Trvá dokopy 11 týždňov, počas ktorých by mali získať základné vojenské vedomosti a zručnosti a po jeho úspešnom ukončení aj viac ako 1 100 eur. 

V prvý rok (2016) prejavilo záujem o prípravu 129 ľudí, kritériá splnilo 45, ukončilo ho 31 ľudí. Po novelizácii zákona v roku 2017 sa motivačný príspevok zvýšil o 730 eur na celkovú sumu 1 100 eur. Prejavilo sa to aj na záujme, keď sa do dobrovoľnej prípravy hlásilo 246 ľudí. Výcvik ukončilo 82. 

Rok Počet žiadostí Výcvik ukončilo
2016 129 31 (9 žien)
2017 246 82 (20 žien)
2018 180 vo výcviku je 87 ľudí


zdroj: MO SR

Tento rok bolo záujemcov 180, na základni v Martine aktuálne cvičí spomínaných 87 ľudí. Výcvik sa skončí 14. septembra. „Absolventi tak získajú vedomosti a zručnosti z odbornosti strelec, ženista, odmorovač a spojár a budú povýšení na vojakov 2. stupňa. Zároveň sa stanú jedným zo zdrojov záloh a v prípade záujmu o vstup do Ozbrojených síl SR už nebudú musieť absolvovať základný vojenský výcvik,“ uvádza na svojom webe ministerstvo obrany. 

Keďže marketing je dnes kľúčový, pozreli sme sa aj na to, akým spôsobom štát prezentuje svoju ponuku pre občanov, ktorí sa chcú realizovať v tejto oblasti. A ako je na tom „konkurencia“? 

Toto je náborové videjko pre aktuálny ročník dobrovoľnej vojenskej prípravy. Má viac ako 120-tisíc prezretí. Oproti minulému roku ide o kvalitatívny posun. 

O čosi dlhšie, no pomerne nudné, je video, ktoré má priblížiť život počas dobrovoľného výcviku. Rezort obrany ho zverejnil na konci júla. Trochu pobaví pohľad na jedálny lístok. 

Video spred roka má nízku kvalitu zvuku a celkovo pôsobí amatérskejšie ako tohtoročné. 

Takto lákajú na základný bojový výcvik Slovenskí branci. Vo videu pracujú častejšie s motivačnými sloganmi. Na Youtube majú aj dlhšie videá rôznej kvality.

Česi majú tiež od roku 2016 možnosť dobrovoľného vojenského cvičenia, trvá šesť týždňov. Videjko z roku 2016 teda nie je žiadna sláva...

Posuňme teraz latku trochu vyššie. 

Na popularite dnes rastú aj súkromné kurzy, ktoré ponúkajú rozličné programy – od kurzu základnej manipulácie s pištoľou až po sofistikované cvičenia streľby samopalom z neštandardných pozícií či streľby na pohyblivé ciele. V ponuke majú aj víkendové kurzy, bojové, taktické či dokonca kurz prežitia v amazonskom pralese.  

Hoci ide o súkromné firmy, pre naše Ozbrojené sily môžu byť dobrým príkladom, ako si dať záležať na marketingu a prispieť k tomu, aby mladí ľudia nehľadali adrenalín v kontroverzných zoskupeniach. 

Toto je reklama firmy Tactical Combat Academy na základný kurz manipulácie s pištoľou. 

Pokročilejší sa môžu zúčastniť na kurze útočnej pušky.  

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo