Island je jedna z najmenej nápadných častí Európy. Keby nemal šikovných futbalistov alebo ak by mu sem-tam nevybuchla sopka, v médiách by sme sa o ňom veľmi nedočítali. Pritom je to jedna z najkrajších a najzaujímavejších krajín sveta s rozmanitou prírodou. Len tu nájdete blízko seba ľadovec, vodopád, geotermálne pramene či pláž s čiernym pieskom. Preskúmať túto krajinu bol dlho môj veľký cestovateľský sen. Minulý rok sa mi splnil, keď sme sem vyrazili s naším 1-ročným synom. 

Krajina ponúkajúca úžasné prírodné bohatstvo

Na Island sa nechodí kvôli mestám ani kvôli histórií, ale práve kvôli prírode. Tento ostrov je dvakrát väčší ako Slovensko, ale žije na ňom len 300 000 ľudí, väčšina krajiny je teda nedotknutá príroda. 

Island je ostrov sopečného pôvodu. Jeho príroda je preto úplne iná, než sme zvyknutí u nás. Miesto lesov tu sú machové polia a kopce, ktoré majú len pár sto metrov, vyzerajú obrovsky. 

Island sa dá zažiť rôznymi spôsobmi. Je to obľúbené miesto milovníkov adrenalínu, fotografov, ale zároveň si tu nájdu svoje aj rodiny s deťmi či dôchodcovia. Na to, aby ste si užili jeho prírodu, nemusíte mať kondičku Mateja Tótha. Vo väčšine prípadov sa dostanete autom priamo k miestu a stačí prejsť len pár minút. To sa nám s dieťaťom veľmi hodilo. Niekedy sme si urobili aj dlhšie výlety na viac skryté a vzdialené miesta, kde sme nestretli ďalších turistov. 

Island má množstvo rôznych tvárí a farieb

Počas cesty okolo ostrova sa neustále mení scenéria. V jednu chvíľu sme šli cez zelenú prírodu, o chvíľu cez lávové pole, čierne pláže a inokedy sme mali pocit, že sme na Marse. Navyše, takmer celý čas sme išli v prírode. Len málokedy sme prešli cez malú dedinku alebo usadlosť. Popri ceste sme stretli miesto ľudí častejšie iných známych obyvateľov Islandu – ovce a kone.

Islandské kone sa vzrastovo podobajú viac na poníky, ale domáci toto označenie nemajú veľmi radi. Napriek tomu, že sú menšie, sú veľmi silné. Používajú sa na zaháňanie oviec z hôr alebo na export mäsa do Japonska a tiež na súťažné jazdenie, prípadne ako atrakcia pre turistov, ktorí si tiež môžu zajazdiť. Okrem toho sa výborne fotia, lebo sú veľmi kamarátske. Sú to takmer celebrity, lebo hrali aj v Pánovi prsteňov a Hre o tróny.

Okrem chovania oviec a koní je ešte dôležitejšou časťou hospodárstva rybolov a spracovanie rýb. Ochutnali sme miestneho lososa, ktorý sa s tým naším zo supermarketov vôbec nedal porovnať. Veľmi mi chutili aj nakladané slede v horčicovo-kôprovej či medovej omáčke.

Na Islande človek pochopí silu prírody 

Počasie na Islande je naozaj aprílové, rýchlo sa mení a jeho sila je obrovská. V priebehu pár minút sme zažili dážď, ktorý až bolel, vietor, z ktorého sme mali strach, že nás zhodí z útesu, ale aj krásne slnko. Keď sme si po prílete požičiavali auto, v požičovni nás upozornili, že poistka nezahrnuje odtrhnutie dverí. Nechápali sme prečo, až kým nám hneď na prvej zastávke vietor takmer tie dvere neutrhol. Je tam málo stromov, a preto si človek silu vetra všimne, až keď ho zažije na vlastnej koži. Rovnako je to aj s dažďom a vodou. Keď pršalo, tak nás zmáčalo poriadne a boli sme radi, že sme mali nepremokavé oblečenie. Do termo oblečenia a búnd sa pred cestou oplatí investovať. Svoju silu nám ukázal aj oceán, keď v polovici výletu zobral cestu pred nami a nám neostalo nič iné, len sa otočiť a zmeniť plány.

Silu prírody vedia Islanďania aj využívať. Vodou z termálnych prameňov zahrievajú skleníky, kde dopestujú dokonca aj banány. Vďaka lacnej energii sú známi aj v spracovaní hliníka. Okrem toho v každej dedinke je termálne kúpalisko, kde sa dá lacno okúpať. 

Island nemusí byť drahý výlet

Je pravda, že Island patrí medzi drahšie destinácie. Je na to jednoduchý dôvod – väčšinu vecí musia doviezť, preto je na všetkom „vysokohorská“ prirážka. Našťastie sem lietajú nízkonákladové letecké spoločnosti alebo sa sem môžete doviezť aj loďou s vlastným autom, takže samotná cesta nie je drahá. V lete sa tu dá celkom príjemne kempovať. Mimo sezóny všetky ceny výrazne klesnú, ale je menšia šanca dobrého počasia. Keďže sme cestovali s malým dieťaťom, nechceli sme riskovať zlé počasie a čo sme ušetrili na požičaní auta, dali sme do ubytovania.

Jedlo a služby sú na Islande stále drahé. Mnoho turistov preto funguje na hotdogoch. Keďže mám celiakiu, bála som sa, ako prežijem, no našťastie sme objavili tradičnú jahňaciu polievku s koreňovou zeleninou (Kjötsúpa). Je bezlepková a mali ju na každom mieste, kde sme sa zastavili. Keď sme prišli niekam zmoknutí a uzimení, výborne nás zahriala a nasýtila.

Cestovanie po Islande je veľmi príjemné. Islanďania milujú veľké autá s obrovskými kolesami, ale nám by úplne stačilo obyčajné auto. Mali sme požičané SUV s pohonom všetkých kolies, ale túto vlastnosť sme využili len raz pri vodopáde Háifoss. Nabudúce by sme teda ušetrili aj na aute.

Keďže väčšina atrakcií je samotná príroda, vstup je zdarma. A ak vám to nestačí, môžete si zajazdiť na skútri po ľadovci alebo ísť na loď pozorovať veľryby. Na čom by som určite nešetrila, je kúpanie v prírodných kúpeľoch. Aspoň raz sa ich oplatí vyskúšať.

Najzaujímavejšie miesta

Island by sa dal objavovať aj celý rok. Kdekoľvek sme zastavili, všade bolo niečo krásne.

Základné atrakcie sa dajú absolvovať aj cez víkend, v blízkosti Reykjavíku sa nachádza Golden Circle (zlatý okruh) s gejzírom, vodopádom Gullfoss a národným parkom Thingvellir, kde sa lámu tektonické dosky medzi Euroáziou a Amerikou. Milovníkov politiky poteší v tomto národnom parku aj najstarší parlament v Európe. 

Ja odporúčam ísť tam ale aspoň na týždeň, pretože zaujímavé miesta sú po celom ostrove.

Moje obľúbené sú tieto:

1. Geotermálna oblasť Hverir – miesto, kde sme sa cítili ako na inej planéte. Bublajúce bahno, zápach síry, prieduchy, cez ktoré syčí para. V histórii domáci túto paru používali miesto sporáku a aj teraz sme tam stretli turistov, ktorí na nej skúšali variť.

2. Vodopád Seljalandsfoss –  je zaujímavý tým, že sa poza neho dá prechádzať a zažiť silu padajúcej vody aj z inej perspektívy. Najväčšiu radosť z toho majú deti a fotografi.

3. Prírodné kúpanie v Mývatn – keďže na Islande je chladnejšie, nie je nič príjemnejšie, ako si posedieť v teplej vode. Takmer v každej dedinke sú kúpaliská s termálnou vodou, ale najkrajšie je prírodné kúpanie. Buď sa dá kúpať vo voľnej prírode, alebo v prírodných kúpeľoch. Najznámejšie sú Modrá Lagúna pri Reykjavíku. Mňa však očarili kúpele v Mývatn, lebo je tam menej ľudí a môžu tam ísť aj deti. Na konci výletu sme ešte skočili do Secret Lagoon (Tajná Lagúna), ktorá je neďaleko Reykjavíku. Na recepcii sme tam stretli Slováka, ako aj často predtým. Čechov, Slovákov a Poliakov pracuje na Islande naozaj dosť.

4. Polostrov Sneafellsness – nazýva sa aj miniatúrou Islandu, pretože tu nájdete ukážku z každej časti islandskej prírody. Na obed sme zašli do mestečka Stykkishólmur, kde sa nakrúcali niektoré scény z filmu Tajný život Waltera Mittyho. Mne sa páčil aj kostolík Búdakirkja a útesy od Arnarstapi po Lóndrangar. Práve na tomto polostrove je jedno z najznámejších a najfotografovanejších miest Islandu – kopec Kirkjufell s vodopádom Kirkjufellsfoss.

5. Ľadovcové jazero Jökulsárlón – vidieť ľady veľkosti skoro rodinného domu plávajúce na vode s kontrastom čierneho piesku je niečo úžasné. Okolo ľadovcov sa dá ísť aj na loďke. My sme si spravili prechádzku po pláži s vyplavenými kusmi ľadu.  

6. Čierna pláž Reynisfjara – tak ako sú pre nás normálne pláže biele, pre Islanďanov sú to čierne. Dôvod je jednoduchý: celá krajina je sopečného pôvodu, a preto je aj piesok čierny.

7. Geysir – najstarší zo všetkých gejzírov. Síce niekedy je aj rok neaktívny, vedľajší gejzír Strokkur vystrekuje približne každých 10 minút. Vidieť tú silu vody letiacej do výšky niekoľko desiatok metrov bol pre mňa zážitok. A odfotiť ju je naozaj oriešok, skúšala som to dosť veľakrát. Na toto miesto je najlepšie prísť ráno alebo večer, keď je už väčšina turistov preč.

8. Vodopád Skógafoss – jeden z najväčších vodopádov na Islande. Ak máte šťastie na slnečné počasie, uvidíte krásnu dúhu, niekedy aj dvojitú. My sme si urobili prechádzku aj ponad vodopád a dá sa pokračovať po chodníku až k jeho začiatku.

9. Kapucínsky kostolík v Reydarfjördure – tam sme sa kvôli odrezanej ceste nedostali, ale nabudúce by sme ho radi navštívili. Zaujímavé je, že práve na Islande majú misiu slovenskí kapucíni. 

10. Polárna žiara – na ňu som sa tešila najviac. V lete je síce najlepšie počasie, ale ak chcete vidieť polárnu žiaru, treba vyraziť na jeseň alebo v zime a obetovať trošku slnka. Niekedy celá obloha bliká ako na diskotéke, inokedy je žiara voľným okom takmer neviditeľná a objaví sa až na fotkách. Existujú aplikácie, ktoré poradia, kedy ju bude najlepšie vidieť.

11. Jaskyna Grjótagjá – táto jaskyňa je známa zo seriálu Hra o tróny, no ja som sa na ňu tešila kvôli fotke. Prenikajú do nej slnečné lúče, ktoré sa odrážajú od hladiny vody a výsledok je naozaj magický.

12. Vodopád Godafoss – pre mňa jeden z najfotogenickejších vodopádov na Islande.

Ak teda nemáte plán na jeseň a zostala vám ešte dovolenka, odporúčam výlet za prírodou na Island. Ja by som šla hneď znova.

Prečítajte si tiež:
Spoznal som kapucínov na Islande Zdieľať

Text bol pôvodne publikovaný v auguste 2018.

Foto: Marka Zacková

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo