Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. august 2018

Štátny portál ponúka pri vypĺňaní žiadosti aj možnosť registrovaného partnerstva

Registrované partnerstvo je jedna z možností rodinného stavu na portáli rezortu práce. 
Štátny portál ponúka pri vypĺňaní žiadosti aj možnosť registrovaného partnerstva

Aktualizované 15. 8. o stanovisko ministerstva práce na konci textu. 

Omyl alebo príprava na blízku budúcnosť? Takúto otázku si môže klásť užívateľ elektronických služieb štátu, ktorý sa pri vypĺňaní žiadosti o prídavok na dieťa cez web ministerstva práce stretne aj s možnosťou “registrované partnerstvo”.

O čo ide?  

Na stránkach Elektronických služieb Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR je možné vyplniť Žiadosť o prídavok na dieťa. Jednou z koloniek je Rodinný stav, kde sa užívateľovi zobrazia na výber viaceré možnosti: ženatý, vydatá; vdovec, vdova; slobodný, slobodná; rozvedený, rozvedená; registrované partnerstvo; nezistené. 

 

Registrované partnerstvo sa podľa oficiálnych vyhlásení súčasná vláda nechystá schváliť. 

Začiatkom júla, niekoľko dní pred bratislavským pochodom za práva LGBTI ľudí, však šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) vyhlásil, že v súvislosti s pármi rovnakého pohlavia ministerstvo uvažuje, že zmení možno záväzkové vzťahy, kde by sa mohli odzrkadliť ich majetkové záležitosti.

"Ale priamo, aby sme riešili len páry rovnakého pohlavia, toto nemáme v legislatíve v pláne," povedal Gál. 

Inzercia

Či v prípade “registrovaného partnerstva” na portáli elektronických služieb ide o chybu alebo plán do budúcnosti, jedno je isté. Nepôsobí to vôbec dôveryhodne.

A pripomína to iný prípad, keď štátne útvary tiež pracovali s neschválenou agendou. Ministerstvo zdravotníctva podľa verejnej zápisnice priznalo, že plní akčný plán LGBTI, teda materiál, ktorý nebol schválený vládou.

Doplnené 15. augusta 17:30

Keďže na Slovensku inštitút registrovaného partnerstva nie je uzákonený, o vysvetlenie sme požiadali ministerstvo práce. To sa v odpovedi odvoláva na voľný pohyb osôb vrátane pracovnej činnosti v rámci EÚ.

"Podľa Nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, všetci občania EÚ majú rovnaké práva v každej členskej krajine, preto ak napr. v SR žijú a pracujú rodičia z iného členského štátu, majú nárok na prídavok na dieťa rovnako ako napr. občania Slovenska žijúci a pracujúci v Rakúsku," uvádza ministerstvo. 

"Medzi viac ako 30-tisíc osobami z členských krajín EÚ, ktorí pracujú v SR, sú aj registrovane páry (najmä občania ČR a Maďarska). Je preto potrebné túto možnosť vo formulári zachytiť," pokračuje rezort práce a dodáva, že formulár obsahuje informáciu o rodinnom stave len ako doplňujúci údaj, ktorý nemá vplyv na nárok na prídavok na dieťa ani nezakladá žiadny právny nárok nad rámec nášho rodinného práva. "Dáva len možnosť občanovi EÚ uviesť svoju konkrétnu situáciu," uzatvára.

 


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.