Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. január 2017

Akčný plán pre LGBTI žije. Na zdravotníctve ho plnia, hoci nebol schválený

Ministerstvo zdravotníctva sa priznalo k nadpráci, keď pripravuje úlohy z neschváleného Akčného plánu pre LGBTI ľudí.
Akčný plán pre LGBTI žije. Na zdravotníctve ho plnia, hoci nebol schválený

Akčný plán pre LGBTI ľudí vypracovali v roku 2015, vyvolal veľkú polemiku a zostal neschválený. (Ilustračná foto: TASR/AP)

Najprv krátky exkurz do nedávnej minulosti. Bolo to na jeseň 2015, krátko po Národnom pochode za život v Bratislave, keď dosluhujúca vláda Smeru prekvapila nielen konzervatívcov a ukázala návrh tzv. Akčného plánu pre ľudí LGBTI.

Pôvodný plán obsahoval 24 návrhov pre viaceré rezorty a úrady. Hovoril napríklad o nových školských materiáloch, o analýze prípadného uznania párov rovnakého pohlavia či zaradení homofóbnych prejavov medzi trestné činy.

Z konzervatívneho prostredia sa okamžite zdvihla vlna odporu, viaceré mimovládky zabombardovali plán pripomienkami a dokument ostro skritizoval aj rezort školstva. Po pripomienkovom konaní sa ukazovalo, že štátni úradníci zvolia cestu miernych ústupkov a niektoré návrhy z materiálu vypadnú.

Rezort spravodlivosti, ktorý akčný plán predstavil, sľuboval, že bude predložený na vládu koncom roka. Kontroverzný dokument však zrejme pre blížiace sa parlamentné voľby zostal napokon v rezortnej zásuvke. A oficiálne by tam stále mal byť, keďže nové vedenie ministerstva na čele s Luciou Žitňanskou akčný plán stále nepredložilo na rokovanie vlády.

Lenže Akčný plán pre LGBTI ľudí nezostal tak celkom v zásuvke.

Stačí si prečítať zápisnicu z 8. zasadnutia Výboru pre práva LGBTI osôb z konca septembra 2016. Na rokovaní výboru patriaceho pod rezort spravodlivosti (z ktorého bola jednohlasne vylúčená verejnosť) sa jeho členovia bavia o akčnom pláne, akoby išlo o schválenú agendu.

Ministerka Žitňanská sa zdá byť akčnému plánu celkom naklonená. Na výbore napríklad navrhovala vypracovať analýzu právneho prostredia nezosobášených párov, čo sa nachádza, mimochodom, aj v navrhovanom akčnom pláne (Oblasť súkromného a rodinného života a zamestnania, aktivita č. 4).

Podľa zápisnice vníma Žitňanská ako kľúčovú analýzu právneho prostredia pre nezosobášené páry a s tým súvisiace návrhy na zmeny právnych predpisov či riešenie osvedčení o vzdelaní pre osoby po zmene pohlavia, ktoré teraz navrhuje SaS.

Lucia Žitňanská zdedila agendu LGBTI a zdá sa, že jej fandí. (Foto: TASR – Andrej Galica)

Inzercia

Ministerka Žitňanská tiež na výbore uložila zmapovať prácu a plnenie úloh iných ministerstiev, ktoré prijali úlohy v návrhu akčného plánu. A ktoré ministerstvá sa zhostili úloh z neschváleného návrhu akčného plánu?

Stačí zostať v tej istej zápisnici a čítame, že...

„... na pôde Ministerstva zdravotníctva SR sa uskutočnili pracovné stretnutia s organizáciou TransFúzia, zároveň aj so skupinou odborníkov za účelom plnenia úloh vyplývajúcich z akčného plánu. Aktuálne sa bude opäť zakladať odbor sexuológie, ako bol v roku 2002. Momentálne sa čaká na vyjadrenie hlavných odborníkov, ktorí pripravujú odborné usmernenie a všetky materiály s tým súvisiace. MZ SR teda pokračuje ďalej v plnení úloh z akčného plánu nezávisle od toho, či bol tento plán schválený vládou alebo nie.“

OZ TransFúzia je neziskovka, ktorá lobuje u lekárov za to, aby nevyžadovali sterilizáciu pri osobách, ktoré požiadajú o zmenu pohlavia. Zástupkyňa rezortu zdravotníctva na jesennom výbore LGBTI tiež referovala, že s TransFúziou budú naďalej spolupracovať.

Rezort zdravotníctva sa tak priznal, že na svojej pôde vedie diskusiu, ktorá smeruje k tomu, aby osoby, ktoré požiadajú o zmenu pohlavia, neboli sterilizované. A po druhé, chváli sa tým, že plní draft materiálu z dielne iného rezortu, ktorý nie je schválený kabinetom.

Ministerstvo zdravotníctva by malo v akčnom pláne riešiť vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov v súvislosti s problematikou LGBTI a v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti transrodovým a intersexuálnym osobám by malo pripraviť opätovné zriadenie špecializačného odboru sexuológia. „Predmetné úlohy vzhľadom na neschválenie akčného plánu zostali v štádiu príprav,“ uviedla pre Postoj rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová.   

Takáto nadpráca však vyvoláva viaceré otázniky. Nie je verejne známe, ako vyzerá aktuálna podoba akčného plánu, ktorý prešiel pripomienkovým konaním viac než pred rokom.

Namieste je tak obava, či sa aj iné rezorty a organizácie platené z verejných zdrojov pripravujú na úlohy zo schovaného dokumentu, ktorý predchádzajúca vláda pre silný odpor aj z vlastných radov radšej odložila. 

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.