Nie každá žltá šípka vedie do Compostely. Ako obchodníci klamú pútnikov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nie každá žltá šípka vedie do Compostely. Ako obchodníci klamú pútnikov

Znaky camina sú ľahko faľšovateľné. (Foto: Flickr.com/_guu_)

Camino de Santiago neláka len pútnikov, ale aj mnohých darebákov.

“Vyberači mýtneho sú takí zlí, že si zaslúžia úplne odsúdenie, pretože ozbrojení s dvomi alebo tromi kyjakmi zídu na cestu a pýtajú od pútnikov peniaze. Keď im nechcú dať, zbijú ich kyjakmi a nasilu zinkasujú…”

Tieto slová sa nachádzajú v stredovekom sprievodcovi na pútnickej ceste do Santiaga de Compostela. Tzv. Kódex Calixtino už v roku 1140 varoval pred zlodejmi a násilníkmi, ktorí sa snažili priživovať na obľúbenosti pútnickej trasy. 

Ako dodáva portál La Voz de Galicia, ani po deviatich storočiach to nie je inak a populárne camino láka aj v súčasnosti rozličných zbojníkov. 

Falošné šípky

Mestá a dediny v severozápadnom Španielsku v poslednom čase bojujú s falošnými značkami, ktoré majú odlákať pútnikov z oficiálnej pútnickej trasy a zaviesť ich k reštauráciám, stánkom či ubytovniam. 

Niektorí majitelia reštaurácií a podnikatelia majú tú drzosť vymeniť oficiálne značky, aby nasmerovali pútnikov do svojho podniku. 

"Problémom je, že to vytvára zlý obraz, ktorý si pútnici odnášajú z púte aj z mesta," vysvetľuje pre denník El País Roger De La Cruz, prezident Asociácie priateľov Camino de Santiago z El Bierzo.

K téme: 
Nemôžete ísť do Compostely? Skúste camino na Slovensku Zdieľať

"Čiernym miestom" na ceste je v tomto prípade rázcestie za mestom Ponferrada, cez ktorú prechádza tzv. francúzska cesta. Ide o najpopulárnejšiu zo všetkých trás do Santiaga, miesto hrobu svätého Jakuba.

Na rázcestí za Ponferradou je míľnik, ktorý ukazuje cestu do Santiaga. A práve ten bol nahradený žltými šípkami namaľovanými na chodníku. Tie úmyselne zavádzajú pútnikov nesprávnym smerom, uvádza prezident asociácie.

Ak si pútnici vyberú cestu vľavo (oficiálnu), prídu bez problémov do Santiaga. Ale ak si zvolia cestu vpravo, môžu sa ocitnúť uprostred pustiny, alebo sa dokonca vybrať opačným smerom, späť do Astorgy.

"Camino by malo byť bezpečné. Nemôžeme tolerovať niekoľko indivíduí, ktorí ho manipulujú s plechovkou žltej farby," vyhlásil De La Cruz.

Zvýšený boj proti manipulátorom značenia hlásia aj v iných mestách. Tieto praktiky sa už stali natoľko rozšírenými, že sa niekoľko obcí spojilo a v roku 2015 založili už spomínanú asociáciu, aby sa pokúsili bojovať proti nim spolu.

Žltá šípka ukazuje smer pútnikom v meste Logroño. (Foto: Flickr.com/Trevor Huxham)

Vynaliezaví

Falošné značky najčastejšie nasmerujú pútnikov k reštauráciám mimo oficiálnej cesty. Niektorí manipulátori vedia vložiť do tejto nekalej činnosti aj kus kreativity.

Napríklad v dedinke Bascuas sa pred pár mesiacmi objavil plagát, ktorý pútnikom oznamoval skratku oproti oficiálnej trase 200 metrov. V skutočnosti viedla cesta k stánku s nápojmi a ovocím. 

Vskutku nepatričným nápadom sa blysol manipulátor z Leonu, ktorý pred niekoľkými mesiacmi nainštaloval k pútnickej ceste plagáty, ktoré pútnikov priviedli k nevestincu. Pútnici udalosť nahlásili a polícia 58-ročného pasáka vypátrala a zatkla.

Úrady pred rokom vydali oznámenie, že budú takéto praktiky trestať pokutou od 300 do 900 eur.

V súčasnosti už existuje tiež návrh na postupné štandardizovanie oficiálnych symbolov, ktoré ukazujú správny smer pozdĺž francúzskej trasy. Pomôžu pútnikom lepšie sa orientovať a nezísť z cesty.

V lete 2016 sa členovia civilnej ochrany a študenti jazykových škôl v Španielsku snažili pomáhať pútnikom a zabrániť, aby zišli z cesty. Ustriehnuť neoficiálne značky na trase, ktorá vedie dlhé kilometre aj cez polia, lúky či lesy, je však náročné.  

Vydať sa po falošnej trase pre pútnikov znamená v lepšom prípade obchádzku, v horšom blúdenie. Nepravé šípky však predstavujú aj reálne nebezpečenstvo. 

Odstrašujúcim príkladom je prípad Denisy Pikka Thiemovej, Američanky, ktorá bola zavraždená v provincii León v roku 2015, keď sa vydala sama na púť. Vrah totiž rozmiestnil falošné značky, aby prilákal pútnikov do tesnej blízkosti svojho majetku.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo