Nemôžete ísť do Compostely? Skúste camino na Slovensku

Nemôžete ísť do Compostely? Skúste camino na Slovensku

Skupina pútnikov prichádza na Mariánsku horu v Levoči po niekoľkodňovej púti cez Nízke Tatry. (Foto: archív Štefana Žarnaya)

Pojem „slovenské camino“ znie možno divne, ale postupne sa stáva realitou.

Putovanie do Santiaga de Compostela je čoraz populárnejšie. Objavujú sa dokonca skupiny, ktoré sa na púť do mesta v španielskej Galícii vydajú už vo svojej rodnej krajine. Aj preto aktivisti na Slovensku postupne značia Svätojakubskú cestu na našom území. Vytvára sa tak „slovenské“ camino, ktorého cieľom však nemusí byť nutne iba španielska Compostela. 

Slovenské camino značia od Košíc

Kým diaľnicu do Košíc stavajú zo západu krajiny, pri budovaní slovenského camina je to presne naopak. Aktivisti sa snažia obnoviť Svätojakubskú cestu na slovenskom území a napojiť ju na rakúsku trasu, ktorá sa začína hneď za slovenskými hranicami v dedinke Wolfsthal.

V súčasnosti už trasy do Santiaga de Compostela úplne obnovili Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko a Maďarsko. Niekoľko rokov sa rovnaká iniciatíva rozvíja aj v Poľsku a Českej republike. Vďaka rakúskym nadšencom je dnes možné putovať do Santiaga aj z hranice hneď za Bratislavou.

K téme:
Urobil camino naopak. Španielov vzal na púť do Levoče Zdieľať

„Našou snahou je urobiť všetko preto, aby bolo možné napojiť na túto trasu najstaršie pútnické miesto na Slovensku a najvýchodnejší bod tejto cesty v Európe – Levoču. A tiež obnoviť historické pútnické cesty spájajúce územie Slovenska s Poľskom a Českou republikou,“ vysvetľuje pre Postoj Cástor Sánchez z občianskeho združenia Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku.

Ako dodáva, treba zistiť, kadiaľ viedli historické trasy pútnických ciest, označiť ich a vytvoriť na nich potrebnú infraštruktúru, hlavne sieť ubytovania a stravovania pre pútnikov. „Potom ich chceme spropagovať a oživiť celú myšlienku tak, aby mohla osloviť čo najviac ľudí, nielen doma, ale aj v zahraničí,“ vraví Sánchez, ktorý je pôvodom z Kolumbie a na Slovensku žije už 32 rokov. Camino do Compostely absolvoval trikrát, vždy inou trasou.

Značka camina je už aj v centre Bratislavy. (Foto: P. Rábara)

Časom by chceli v združení Priateľov Svätojakubskej cesty tiež vydať sprievodcu na cestu do Compostely zo Slovenska. Združenie pritom založili len v lete 2013. Odvtedy sa im podarilo označiť prvú časť slovenskej trasy, ktorá vedie z Dómu svätej Alžbety v Košiciach po Chrám svätého Jakuba v Levoči.

„Návrh trás realizuje náš tím na základe historickej štúdie, ktorej autorom je historik Martin Neumann. Zistené historické trasy musíme prispôsobiť terajším podmienkam tak, aby viedli po atraktívnych, bezpečných a málo zaťažených cestách a chodníkoch, pozdĺž ktorých je vybudovaná potrebná infraštruktúra,“ hovorí Sánchez.

„Na trase slovenského camina sa môžete stretnúť s bežnými turistickými značkami, ale aj so svätojakubským označením – žltou šípkou a znakom mušle.“ Zdieľať

Jedným z hlavných kritérií je, aby sa pri vyznačovaní svätojakubskej trasy čo najviac využívali už existujúce turistické a cyklistické cesty.

„Návrhy konzultujeme s miestnou verejnosťou cez internet. Ľudia sa môžu vyjadrovať k jednotlivým úsekom, posielajú nám pripomienky a nápady. Naším partnerom je aj Klub slovenských turistov, s ktorým máme podpísanú spoluprácu, a aktívne s ním pracujeme aj v teréne na značení trás,“ ozrejmil Sánchez. Definitívny návrh potom predložia na posúdenie a schválenie Konferencii biskupov Slovenska.

Na trase slovenského camina sa môžete stretnúť s bežnými turistickými značkami, ale aj so svätojakubským označením – žltou šípkou a znakom mušle. „Ide o kombináciu týchto dvoch variantov. Pokiaľ vedie trasa camina po existujúcej turistickej ceste, využívame jej značenie. Tým znižujeme náklady na označenie a zároveň zabránime tomu, aby vznikli zbytočné označenia,“ vysvetľuje Sánchez.



Nadšenci už označili prvú časť slovenskej trasy - z Košíc do Levoče. 

Košice – Levoča – Hroňský Beňadik – Nitra

Trasa z Košíc do Levoče je podrobne opísaná aj na webovej stránke združenia caminodesantiago.sk. Už v sakristii košického Dómu sv. Alžebety si môžete kúpiť credenciál, teda preukaz pútnika do Compostely. Kostolníci vám dajú doň hneď aj prvú pečiatku.

Cesta pokračuje z Košíc smer Kojšovská hoľa, ďalej na Krompachy a cez Spišský hrad do Levoče. Sú to štyri etapy.

Stredoslovenská časť cesty ešte nie je označená, avšak po dohode s biskupským úradom v Banskej Bystrici už stanovili jej trasu. Z Levoče povedie cez Donovaly a Banskú Bystricu do benediktínskeho kláštora v Sampore, potom cez Zvolen a Banskú Štiavnicu do Hronského Beňadika.

Západný úsek camina vedie z Hronského Beňadika cez Nitru a Trnavu do Bratislavy. Napokon pokračuje cez hranicu do Rakúska, kde sa v obci Wolfsthal napája na rakúsku Jakobsweg. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo