Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. august 2018

Topiacich sa migrantov zachránime iba tak, že zastavíme prúd ich člnov

Dobré riešenia nie sú, ale niečo robiť musíme.
Topiacich sa migrantov zachránime iba tak, že zastavíme prúd ich člnov

Africkí migranti počas záchrannej akcie dobrovoľníkmi Španielskej mimovládnej organizácie NGO z preplneného nafukovacieho člna v Stredozemnom mori pri pobreží Líbye 18. februára 2018. Foto: TASR/AP

Pred štyrmi rokmi vyvolala austrálska vláda kritiku po tom, čo spustila reklamu zameranú na to, aby žiadateľov o azyl odradila od nelegálneho vstupu do krajiny. „V žiadnom prípade,“ uvádzal plagát. „Z Austrálie nebudete mať svoj nový domov. Ak sa dostanete na loď bez víz, neskončíte v Austrálii. Akékoľvek plavidlo usilujúce sa o nelegálny vstup do Austrálie bude zadržané a bezpečne vykázané z austrálskych vôd.“

Išlo o extrémne tvrdý odkaz, no fungoval. „Úroveň migrácie do Austrálie je najnižšia za posledných desať rokov,“ povedal minulý mesiac Peter Dutton, austrálsky minister vnútra. Pred pár týždňami v relácii Today Show doplnil, že pokles spôsobilo „obnovenie integrity našej hranice“. Austrálčania sú s touto situáciou zjavne spokojní. Migračnú politiku premiéra Malcolma Turnulla podľa nového prieskumu podporuje 72 percent voličov. Západná demokracia, akou je Austrália, sa migračnú krízu smerujúcu od mora pokúšala vyriešiť už niekoľko rokov.

Austrálsky generálmajor Jim Molan: „Európania si myslia, že pre Austráliu bola obnova kontroly hraníc ľahkou úlohou. No iba si vytvárajú výhovorky, aby sami nerobili nič.“ Zdieľať

„Európania si myslia, že pre Austráliu bola obnova kontroly hraníc ľahkou úlohou. No iba si vytvárajú výhovorky, aby sami nerobili nič,“ vyjadril sa generálmajor vo výslužbe Jim Molan, spoluautor austrálskej azylovej politiky.

Tonyho Abbotta zvolili v roku 2013 za predsedu austrálskej vlády pod sloganom „Zastavte člny“. Podobný slogan má aj nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý sa od vzniku talianskej novej vlády zameral na obmedzenie prisťahovalectva prúdiaceho po „najsmrteľnejšej trase na svete“: cez Stredozemné more.

Zdá sa, že najlepším modelom, ktorý by mohla Európa zaviesť, je overený systém, ktorý obmedzuje nelegálnu migráciu.

Predstavitelia Európskej únie minulý rok vycestovali do Austrálie, aby si nechali poradiť. Členské štáty EÚ na poslednom summite súhlasili s prevzatím austrálskeho modelu v navracaní migrantských člnov späť do tretích krajín. Tu by mali vzniknúť centrá zriadené miestnymi úradmi podľa vzoru Manus Regional Processing Centre v Papue Novej Guinei, ktorý sa využíval na umiestnenie migrantov vrátených z austrálskych hraníc. Taliansko sa teraz snaží vytvoriť podobné prijímacie centrá na južnej hranici Líbye.

Osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva migrantov François Crepeau Európu vyzval, aby Austráliu nepovažovala za vzor. Jej postupy označil za „kruté, nehumánne a ponižujúce“. Dosiahnutie, aby migranti na mori nezomierali, je však opakom krutosti. Práve to je humánne. „Existujú stovky, možno tisícky ľudí, ktorí sa utopia v snahe dostať sa z Afriky do Európy,“ povedal Abbott v roku 2015. „Jediným spôsobom, ako môžete umieranie zastaviť, je v skutočnosti to, že zastavíte člny.“

Austrálsky minister Peter Dutton uviedol, že „nebudeme prijímať ľudí, ktorí sa snažia vstúpiť do našej krajiny nelegálnym spôsobom na člnoch“. Abbott upozornil, že humanitárni pracovníci im pomáhali na základe „pomýleného altruizmu“.

Austrália za vlády premiérky Julie Gilliardovej v máji 2013 vyňala zo svojich migračných zón dokonca aj pevninu. Znamená to, že migrantov môžu poslať do zadržiavacích centier aj vtedy, ak sa v krajine vylodia.

Zadržiavacie centrum na ostrove Manus patriace pod Papuu Novú Guineu, kam Austrália vysielala nelegálnych migrantov navrátených z austrálskych hraníc. Centrum bolo 31. októbra 2017 oficiálne uzavreté. Foto: Australia Department of Immigration and Citizenship

Inzercia

Austrálsky model sa nezakladá iba na udržiavaní bezpečnej hranice a uprednostňovaní vysoko kvalifikovaných migrantov. Zahŕňa aj myšlienku kultúrneho dedičstva, ktoré si migranti musia osvojiť. Premiér Turnbull tvrdí, že chce, aby migranti prechádzali testom „austrálskych hodnôt“, do ktorého by patrili otázky, či je pre nich prijateľné bitie manželiek, vylučovanie dievčat zo vzdelávacieho procesu či vykonávanie ženskej obriezky. Podobný test by bol v multikultúrnej Európe tabu. Turnbull volá po „obrane“ austrálskych hodnôt. Tvrdí, že zachovanie národného štátu a jeho západnej kultúrnej tradície je pre asimiláciu migrantov nevyhnutým procesom.

Bývalý austrálsky premiér John Howard pred pár rokmi napísal: „Moja dlhoročná skúsenosť z austrálskej politiky hovorí, že kedykoľvek sa zdá, že vláda má migračný proces pod kontrolou, verejná podpora pre migráciu stúpa. Ak je to naopak, k migrácii rastie odpor.“

Bývalý austrálsky premiér John Howard: „Moja dlhoročná skúsenosť hovorí, že kedykoľvek sa zdá, že vláda má migračný proces pod kontrolou, verejná podpora pre migráciu stúpa. Ak je to naopak, k migrácii rastie odpor.“ Zdieľať

Zatiaľ čo Taliansko rieši problém s loďami plaviacimi sa z Afriky, môže byť užitočné pripomenúť, že aj Austrália začala s tzv. „aférou Tampa“. V roku 2001 zabránila nórskej lodi Tampa, ktorá v Indickom oceáne zachránila stovky žiadateľov o azyl, aby ich vylodila na austrálskych brehoch. Dnes ju volajú „loď, ktorá všetko zmenila“. Vtedajší minister pre migráciu Philip Ruddock varoval Austrálčanov, že 10-tisíc ľudí z Blízkeho východu sa pripravuje na nalodenie do lodí plaviacich sa z Ázie do Austrálie. Austrálska vláda nevypočula žiadosť OSN, aby utečencov nechala vylodiť na svojom území. Verejná mienka sa postavila za svoju vládu.

Prvú vlnu „ľudí na lodiach“ z Vietnamu (1976-1981) prijímala austrálska verejnosť so sympatiami, no ďalší prichádzajúci ľudia sa rýchlo stali predmetom rastúcich obáv. Takto sa to deje aj v súčasnej Európe. Austrálsku politiku riešenia migračnej krízy odvtedy vyjadrujú slová „žiadne presídľovanie, žiadne lode“.

Po „afére Tampa“ sa v Austrálii zaviedla takáto politika:

„Ostrovy boli vyňaté z austrálskej migračnej zóny, aby sa žiadateľom o azyl zabránilo podávať žiadosti o víza; na ostrove Manus patriacom pod Papuu Novú Guineu a v malej insolventnej Nauruskej republike sa zriadili zadržiavacie centrá; námorníctvo bolo poverené zachytávaním a odvracaním člnov so žiadateľmi o azyl.“

Taliansko čelí novej potenciálnej vlne 700-tisíc migrantov, ktorí sa dnes nachádzajú v Líbyi. Talianska vláda by si mala vziať príklad z Austrálie.

Píšem to s ťažkým srdcom. Musí byť zdrvujúce žiť v krajine, ktorej vláda je prinajlepšom problematická a kde sú ekonomické možnosti obmedzené, ak vôbec nejaké. Ľudia vedia, že pri hľadaní lepších životných podmienok riskujú svoje životy. No ak sa Západ nechce nechať zavaliť, tieto problémy je treba vážne riešiť.

Nelegálny spôsob prisťahovalectva je zlý ako pre Európu, tak aj pre migrantov.

Pôvodný text: Australia: A Model for Curbing Immigration. Uverejnené so súhlasom Gatestone Institute, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Lietam v tom tiež

Lietam v tom tiež

Kým nemecká polícia aj médiá si myslia, že slovenská vláda bola oklamaná, u nás skôr veríme, že klamárom je Robert Kaliňák.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.