Vráti sa Júlia?

Vráti sa Júlia?

Dnepropetrovsk 2. február 2010. Júlia Tymošenková sa o prezidentský post uchádzala aj v roku 2010. Teraz to skúša opäť. Foto: TASR/AP/Sergej Grits.

Ukrajinskí oligarchovia zatiaľ nemajú veľký dôvod na obavy.

Na jar budúceho roku nebudú prezidentské voľby len na Slovensku, ale aj na Ukrajine. Je už známy aj ich termín, mali by sa uskutočniť 31. marca. Krátko po nich, v máji, budú Ukrajinci voliť v parlamentných voľbách. Našich susedov tak čaká dôležitý politický rok.

Druhé kolo v suchu

Favoritkou prezidentských volieb je podľa väčšiny prieskumov verejnej mienky stará známa, bývalá premiérka a šéfka strany Vlasť Júlia Tymošenková. Jej preferencie sa pohybujú od pätnásť do dvadsať percent. Na tieto prieskumy sa však treba pozerať s veľkou dávkou skepticizmu, keďže ich objednávateľmi sú často oligarchovia, ktorých záujmom nie je nezávislé mapovanie verejnej mienky, ale ich vlastné politické hry. Tymošenková je zatiaľ tiež jedinou političkou, ktorá prezidentskú kandidatúru oficiálne ohlásila. Väčšina ďalších mien v prieskumoch sú kandidáti, ktorých účasť v prezidentských voľbách sa predpokladá, alebo sa o nej špekuluje.

V každom prípade aj realistickí ukrajinskí politickí analytici sa zhodujú v tom, že Tymošenková si aj napriek vysokým negatívnym ratingom udržiava stabilné voličské jadro okolo 10 až 15 percent a jej kampaňová zdatnosť by jej mala zaručiť výsledok okolo 15 až 20 percent. To by jej zaručovalo istotu účasti v druhom kole prezidentských volieb.

Podľa politického experta Vitalija Kulika sa Tymošenková bude musieť v kampani vyrovnať s dvoma šrámami zo svojej minulosti. Prvým je nevýhodná plynová dohoda, ktorú ako premiérka podpísala s Ruskom. Tá výrazne zvýšila cenu ruského plynu pre Ukrajincov, ale Tymošenková z nej profitovala, keďže Rusi jej vyšli v ústrety a odstavili na vedľajšiu koľaj niektorých jej konkurentov v energetickom biznise.

Druhým problémom Tymošenkovej je rok 2009 a jej účasť na projekte režírovanom z Kremľa, ktorý počítal s vytvorením širokej koalície jej strany a Strany regiónov Viktora Janukovyča. Tento plán v poslednej chvíli zhatil vtedajší prezident Viktor Juščenko, ktorý podľa Michaila Zygara, ruského novinára a autora známej knihy Všetci mocní Kremľa, Janukovyča presvedčil, aby sa s Tymošenkovou o moc nedelil, ale pokúsil sa ju získať sám. To sa aj v roku 2010 stalo.

Oveľa horšie však vyzerajú šance súčasného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ten sa v prieskumoch pohybuje až na treťom alebo štvrtom mieste s jednociferným voličským ziskom. Podľa analytikov mu môže pomôcť už iba zázrak v podobe zásadného zlomu v situácii v Donbase alebo výrazný integračný posun Ukrajiny smerom k EÚ alebo NATO. Ani jedno, ani druhé sa však príliš neočakáva. Porošenko sa v súčasnosti snaží hrať najmä na to, že v porovnaní s Tymošenkovou je predvídateľný, dokáže v krajine udržiavať stabilitu a garantovať aspoň nejaké reformy.

Tá istá trieda

Najväčším problémom Tymošenkovej a Porošenka je však to, že obidvaja reprezentujú tú istú oligarchickú triedu, ktorá už roky paralyzuje Ukrajinu. Práve to je kľúčovým dôvodom, prečo je Ukrajina jednou z najchudobnejších krajín v Európe, veľká časť mladých vzdelaných Ukrajincov odchádza do zahraničia (1,3 milióna ich je v Poľsku) a v krajine rastie dopyt po poriadku a radikálnych riešeniach.

Oligarchizáciu spoločnosti považujú vo svojom texte Prečo je Ukrajina stále chudobná? za hlavný problém zaostávania aj dvaja ukrajinskí ekonómovia pôsobiaci v Kanade, Basil Kalymon a Oleh Havrylyšyn. Tento proces sa začal za prezidenta Kravčuka, ktorý umožnil privatizáciu štátnych podnikov „červenými“ riaditeľmi, ktorí sa za prezidenta Leonida Kučmu transformovali na oligarchov. Veľmi málo sa na tom zmenilo aj za prezidentov Juščenka, Janukovyča či Porošenka, napriek jeho mnohým sľubom o boji proti korupcii.

„Dnes ukrajinskej ekonomike stále dominuje obmedzený okruh oligarchov, ktorí fungujú v symbióze so štátnymi orgánmi. Ekonomika je paralyzovaná neefektívnosťou a korupciou. Monopolistické praktiky pretrvávajú v mnohých odvetviach a hospodárska súťaž je potlačená. Regulačné orgány rozhodujú o cenách na základe záujmov silných hráčov. Pozemková reforma je zablokovaná z dôvodu, aby poľnohospodárski magnáti neprišli o výhody. Dokonca aj obranný sektor je kontaminovaný skorumpovanými obstarávacími postupmi,“ píšu Kalymon s Havrylyšynom.

Tento problém sa však netýka len Tymošenkovej s Porošenkom, ale aj ich ďalších potenciálnych konkurentov v prezidentskom boji. Líder Opozičného bloku Jurij Bojko je bývalým Janukovyčovým súpútnikom zo Strany regiónov, Anatolij Hrycenko bol zase za éry prezidenta Juščenka ministrom obrany.

Čierne kone?

Táto situácia nahráva tomu, že ak by sa objavili populárni kandidáti mimo oligarchického okruhu, mohli by zohrať úlohu čiernych koní volieb. V tejto súvislosti sa skloňujú najmä dve mená. Jedným je Svjatoslav Vacharčuk, známy spevák, ktorý sa už dlhší čas verejne angažuje. V prieskumoch sa zatiaľ pohybuje hneď za štvoricou vyššie spomínaných kandidátov. Vacharčuk nie je len ukrajinskou rockovou hviezdou, má doktorát z fyziky a študoval verejnú politiku v USA. V minulosti bol krátky čas aj poslancom parlamentu za Juščenkovu stranu Naša Ukrajina.

Druhým kandidátom tohto typu je súčasný šéf ukrajinského Národného protikorupčného úradu Artem Sytnyk, ktorý si už vo svojej funkcii stihol urobiť množstvo politických nepriateľov. Výsledkom je silný tlak, aby vo svojej funkcii skončil, čo by však mohlo zároveň odštartovať jeho politickú kariéru. Ako Vacharčuk, tak aj Sytnyk sa však na tému prezidentskej kandidatúry zatiaľ nevyjadrujú. Sytnykovo meno sa ani neobjavuje v prieskumoch. 

Čo by čakalo Ukrajinu, ak by sa prognózy z prieskumov naplnili a novou prezidentkou sa predsa len stala Júlia Tymošenková? K žiadnej podstatnej zmene by pravdepodobne nedošlo. Prišiel by s ňou populistickejší slovník, ale kurz nastavený prezidentom Porošenkom a premiérom Hrojsmanom by nijako radikálne nezmenila. Aj oligarchický kartel, ktorý túto krajinu trápi už viac ako dvadsaťročie, by to celkom určite bez problémov prežil.

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo