Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. jún 2018

Opravili sme celé mestečko, len za dva milióny

Rozhovor s Tristanom Azbejom o tom, ako pomáha Maďarsko kresťanom vo svete.
Opravili sme celé mestečko, len za dva milióny

Tristan Azbej, šéf úradu na pomoc prenasledovaným kresťanom. Foto: archív autora

Ste na čele úradu, ktorý zriadil Viktor Orbán na pomoc kresťanom, ktorí čelia prenasledovaniu a perzekúcii. Povedzte základné údaje, kedy vaša agentúra vznikla a čo robí.

Maďarsko je prvou krajinou, ktorá založila program na pomoc perzekvovaným kresťanom, vládna agentúra vznikla v roku 2016, program pomoci bol spustený v októbri, trvá teda asi jeden a pol roka. Dôvodom bola perzekúcia kresťanov vo svete, fakt, že kresťanstvo je najviac prenasledovaným náboženstvom na svete, čo je priamo spojené s migračnou krízou a odchodom kresťanov z území, kde žili niekedy aj dve tisícročia. Snažíme sa čeliť humanitárnej kríze aj migrácii.

Aký je váš rozpočet?

Od októbra 2016 sme na pomoc kresťanom poslali 13 miliónov eur, išlo o humanitárnu pomoc, podporu pri obnove zničených domov a tiež štipendiá pre mladých ľudí z postihnutých komunít.

Váš úrad patrí pod ministerstvo zahraničných vecí alebo priamo pod premiéra?

Nie sme súčasťou ministerstva zahraničných vecí, je na to dôvod, Maďarsko má podobne ako iné krajiny program humanitárnej a rozvojovej pomoci, ktorý je určený na pomoc bez ohľadu na rasu, etnikum alebo náboženstvo. Program, pre ktorý pracujem, je iný, je určený špeciálne pre kresťanov a nechceme, aby si niekto myslel, že kresťanov podporujeme na úkor inej humanitárnej pomoci, preto vznikla samostatná vládna agentúra, ktorá je oddelená od humanitárnej pomoci a nemá nijaký dosah na jej rozpočet ani iné veci. Keďže ide o program s istou politickou a symbolickou prioritou, od júna patríme priamo pod premiéra.

Podľa čoho sa rozhodujete o priznaní pomoci v konkrétnych prípadoch?

Prvým princípom je pravidlo naliehavosti, nebudem preháňať, ak poviem, že zachraňujeme životy. Ide v zásade o priamu a rýchlu humanitárnu pomoc v prípade krajnej núdze. Napríklad keď kresťania ušli pred Islamským štátom na územie Libanonu alebo sa presunuli inde na územie Sýrie či Iraku, zabezpečili sme jedlo, prikrývky, ubytovanie, zdravotnú starostlivosť.

Druhým princípom sú projekty určené na rekonštrukciu zničených domov, ide o najväčšiu časť nášho rozpočtu. Pomohli sme kresťanom v Sýrii, Iraku alebo Nigérii, kde čelili násiliu zo strany Boko Haram. Pomohli sme postaviť alebo opraviť školy, nemocnice, domy, kostoly. Našou vlajkovou loďou, najúspešnejším projektom, ktorý považujeme aj pre budúcnosť za vzorový, je oprava celého jedného mestečka Telskoff na Ninivskej planine v Iraku.

V čom ide o príklad?

Žilo tam tisíctristo kresťanských rodín, keď prišli jednotky Islamského štátu v roku 2014, všetci museli utiecť. Keď bol ISIS porazený a z mesta vyhnaný, vyše 900 budov bolo úplne alebo čiastočne zničených, bolo to ľudoprázdne miesto. Maďarsko darovalo na obnovu mesta iba dva milióny eur a z tisíctristo rodín sa späť domov vrátilo tisíc, kde dnes žijú. Považujeme to za skvelý výsledok. Ak sa pozriete na situáciu v Iraku, nehovorím o Sýrii, len o Iraku, od roku 2004 sa počet kresťanov znížil z 1,5 milióna na 300-tisíc, to znamená jednu pätinu stavu. S takýmito cielenými programami vieme pomôcť omnoho väčšiemu percentu ľudí, aby sa vrátili domov.

Ako distribuujete pomoc, máte tam svojich ľudí alebo spolupracujete s nejakými agentúrami, prípadne miestnymi cirkvami?

Ide o jeden rozdiel, ktorým sa líšime od iných medzinárodných programov pomoci: nespolupracujeme s medzinárodnými organizáciami, nespolupracujeme so sprostredkovateľmi, nespolupracujeme ani s miestnou vládou alebo jej zložkami, pomoc adresujeme priamo do miestnych komunít prostredníctvom lídrov miestnych cirkví. Má to viacero výhod, to, že sme v priamom kontakte s cirkevnými lídrami, znamená, že ich počúvame a vieme, čo presne potrebujú, mimochodom, takmer vždy žiadajú o pomoc, aby miestni kresťania mohli zostať žiť doma. Druhým plusom je to, že máme istotu, že 100 percent pomoci sa dostane priamo tam, kde je potrebná, nemáme s tým žiadne administratívne alebo iné náklady.

Pripomína to spôsob, ako funguje pápežská nadácia Cirkev v núdzi (ACN), známa pod nemeckým názvom Kirche in Not.

Inzercia

Áno, a ACN je naším dôležitým partnerom. Nie sme jediní, kto takto pracuje, ale zatiaľ sme jediná štátna alebo, ak chcete, vládna agentúra.

Čelíte v Maďarsku nejakej kritike?

Verejná mienka je veľmi prevažujúco na strane toho, čo robíme, verejnosť vo všeobecnosti podporuje striktnú migračnú politiku, prísne chránime naše hranice, ale tento prístup je vyvážený štedrou humanitárnou politikou, ktorá prináša pomoc tam, kde je problém, aby sme neimportovali problém do Maďarska alebo Európy.

Čelíme ale kritike zo Západu, čiastočne kvôli nedorozumeniu, niektorí si myslia, že diskriminujeme ľudí odkázaných na pomoc podľa príslušnosti ku kresťanstvu. Pokojne to objasňujeme a vysvetľujeme, že sa to nedeje, že Maďarsko má riadnu humanitárnu pomoc, že naša agentúra je iná vec a nemá žiadny dosah na humanitárnu pomoc pre všetkých. Zároveň dodávame, že Maďarsko je krajina s kresťanskými koreňmi, cítime preto potrebu pomáhať kresťanom, ktorí sú v špeciálnej núdzi.

Tretí typ kritiky je čisto ideologický, najčastejšie prichádza od západných liberálov v duchu politickej korektnosti, ktorí popierajú existenciu prenasledovania kresťanov z dôvodov ich viery, nezapadá to totiž do ich naratívu, podľa ktorého je kresťanstvo utláčajúcou ideológiou, ale, naopak, najviac prenasledovanou vierou vo svete. Je to vyslovene politická kritika.

Čelíte nejakej kritike v krajinách, kde pomáhate? Povedzme, prekáža irackej vláde, že dávate peniaze priamo cirkvám a vládu obchádzate, nevnímajú to ako neprimeranú intervenciu do ich suverenity?

Iracká vláda aj vláda kurdskej autonómie v Iraku naše aktivity vítajú, v niektorých prípadoch sa stalo, že vlády by rady mali istú mieru kontroly nad pomocou, ktorú prinášame, ale zatiaľ akceptujú náš prístup a adresnosť našej pomoci. Pomáha nám aj to, že takmer vždy platí, že keď pomáhame kresťanom, tak z tejto pomoci majú prospech aj ostatní ľudia v oblasti. Napríklad keď sme pomohli chaldejským katolíkom v Erbile s ich nemocnicou, materiálom a liekmi, tak táto nemocnica neslúži len kresťanom, ale  aj tamojším moslimom a ďalším a oni našu pomoc oceňujú, povedal  by som, že tieto dôsledky zlepšujú našu pozíciu a zlepšujú vzájomné vzťahy aj medzi kresťanmi a moslimami priamo na mieste, celkovo napomáhajú mierové spolužitie v krajine.

Koľko ľudí robí vo vašej agentúre?

Nie je nás veľa, celkovo sme trinásti. Sme ale oddaní svojej práci

Stretli sme sa pri príležitosti vašej návštevy v Bratislave, kde ste prišli predstaviť agentúru. Aký je váš dojem, je šanca, že by Slovensko napodobnilo maďarský príklad?

Rozhodnutie musí padnúť u vás na Slovensku, ale verím, že náš príklad stojí za nasledovanie, že to má význam a veľký prínos. Rád otvorene hovorím o našich úspechoch, ale aj neúspechoch, každá skúsenosť je dôležitá. Maďarsko je malá krajina a nepatrí medzi najbohatšie štáty, máme obmedzené zdroje, ale myslím, že môžeme ukázať príklad, o to sa snažíme. Sme slabí, aby sme mohli vyriešiť krízu ako takú, ale aj náš príklad ukazuje, že keby sa takýto prístup rozšíril, má to veľmi rýchlo viaceré pozitívne výsledky. Preto ponúkame svoju skúsenosť pre medzinárodné organizácie a celkom prirodzene aj medzi našimi vyšehradskými priateľmi a spojencami, preto som absolvoval niekoľko stretnutí so zástupcami slovenskej vlády a parlamentu.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.