Používanie slov „matka“ a „otec“ je tiež homofóbne, povedali škótske zdravotné sestry

EDINBURGH, Škótsko, 16.februára 2007 (LifeSiteNews.com) – Zdravotné sestry a ďalší profesionáli v starostlivosti o zdravie by sa mali vyhnúť slovám ako „matka“ alebo „otec“ pri odkazovaní na rodinné vzťahy. Mohlo by to byť ofenzívne voči homosexuálnym dvojiciam s deťmi, radí nová direktíva publikovaná škótskym zdravotníctvom (Scotland’s National Health Service – NHS ).

Publikácia vydaná v spolupráci s hlavnou organizáciou homosexuálnych aktivistov Stonewall Scotland bola nazvaná Slušne pre všetkých – Širšia výzva: Dobrá LGBT prax v NHS (Fair For All - The Wider Challenge: Good LGBT Practice in the NHS). O vydaní direktívy informovala 11.februára 2007 organizácia Americans for Truth.

Knižočka volá po „politike nulovej tolerancie voči diskriminačnému jazyku“ v škótskom systéme zdravotnej starostlivosti. Podľa NHS direktívy sa zaraďuje do diskriminačného jazyka aj používanie termínov, ktoré sa vzťahujú na tradičnú štruktúru rodiny (matka, otec a deti).

„LGBT [lesby, gayovia, bisexuáli a transvestiti] môžu mať a majú deti, sexuálna orientácia alebo identita pohlavia nemá nič do činenia s dobrým rodičovstvom alebo s dobrou starostlivosťou o deti,“ tvrdí publikácia.

„Individuálne okolnosti vedú k rozličným rodinným štruktúram a rodičovským zoskupeniam. Je dôležité si to uvedomiť. Keď sa rozprávate s deťmi, zvážte použitie slov „rodičia“, „ošetrovatelia“ alebo „poručníci“ radšej ako „matka“ alebo „otec“.

Smernica zdôrazňuje, že užívanie slov „manžel“, „manželka“ a „manželstvo“ je neakceptovateľné, pretože takéto termíny vylučujú lesby, gayov a bisexuálov. Namiesto toho by mali pracovníci v oblasti zdravotnej starostlivosti používať slová „partneri“ a „príbuzenstvo“. Pretože „príbuzenstvo“ sa často chápe vo význame najbližší pokrvní príbuzní, avšak inštrukcia odporúča preferovať slová „partner, blízky priateľ alebo blízky príbuzný“, aby sa vyhlo zmätku.

„Pacientovi to umožňuje identifikovať sa a vybrať si, kto je pre neho dôležitý.“

Ďalšie odporúčanie je, že zdravotnícke prostredie bude vizuálne upokojovať lesby, gayov, bisexuálov a transvestitov (LGBT): vystavenými plagátmi a magazínmi tematicky zameranými na LGBT.

„Plagáty s pozitívnymi obrázkami dvojíc rovnakého pohlavia, vedľa podobných materiálov znázorňujúcich dvojice s opačným pohlavím, by mali byť vystavené vo všetkých priestoroch, napr. v čakárňach alebo na nemocničných oddeleniach.“

Za účelom zabezpečiť komfort a bezpečnosť pre LGBT v prostredí zdravotnej starostlivosti, volá NHS po „monitorovacích formách“ sexuálnej identity, aby boli zahrnuté vo všetkých registračných procedúrach pre zamestnancov i pacientov. Direktíva odporúča päť možností odpovede na otázku sexuálnej orientácie, vrátane „lesba“, „gay“, „bisexuál“, „heterosexuál“ a „iný“. Sekcie zaznamenávajúce pohlavie by mali byť zmenené na tri možnosti odpovede: „muž“, „žena“ a „iný“, „kde ľudia môžu definovať vlastné pohlavie.“
V pokynoch na implementovanie pro-LGBT politiky v systéme zdravotnej starostlivosti sa požaduje, aby opisy zamestnania manažmentu alebo tímového lídra obsahovali povinný záväzok bojovať s každým „diskriminačným“ jazykom alebo s „diskriminačnými“ postojmi medzi zamestnancami.

Publikácia bola financovaná daňovníkmi cez organizáciu NHS Education for Scotland ako súčasť programu Rovnosť a rôznorodosť (Equality and Diversity).

Gudrun Schultz
Zdroj: LifeSiteNews.com
Originál: http://www.lifesite.net/ldn/2007/feb/07021603.html

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo