Bratislavské Hanusove Dni 2018: Kardinál Burke, Rocco Buttiglione a mnohí ďalší

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bratislavské Hanusove Dni 2018: Kardinál Burke, Rocco Buttiglione a mnohí ďalší

V piatok 20. apríla 2018 sa začne 7. ročník festivalu o vzťahu kresťanstva a súčasnej spoločnosti Bratislavské Hanusove Dni (BHD). 9 festivalových dní prinesie takmer 50 podujatí (prednášky, diskusie, duchovné a umelecké podujatia, filmy) a viac ako 100 inšpiratívnych hostí zo Slovenska a zahraničia.

Festival sa bude konať v priestoroch divadla Malá scéna STU, v Univerzitnom pastoračnom centre v Mlynskej doline a v .klube pod lampou. Kompletný program nájdu návštevníci na www.bhd.sk.

Každý deň  až do soboty 28. apríla v podvečerných hodinách (cez víkend aj počas celého dňa) festival ponúkne unikátny priestor na dialóg medzi sekulárnym a kresťanským svetom v témach, ktorými žije súčasná spoločnosť. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na diskusiu o slušnom Slovensku, o Istanbulskom dohovore, o identite Slovákov či na diskusiu liberálov a konzervatívcov o dvoch ideových svetoch, ktoré rozdeľujú Slovensko.

Na festivale vystúpia svetoznámi rečníci: rešpektovaný americký kardinál Raymund Leo Burke a svetoznámy katolícky intelektuál Rocco Buttiglione, ktorí budú hovoriť o manželstve a výzvach pre súčasnú Cirkev a kresťanstvo. Tretím hlavným rečníkom bude český kňaz a intelektuál Marek Orko Vácha, ktorý bude hovoriť o výzvach pre súčasných mladých ľudí.

Novinkou tohto ročníka je „Summit konzervatívnej politiky“, ktorý prinesie tri panely na tému vízie Európy:

V paneli konzervatívnych politkov zo strednej Európy vystúpia kandidát na prezidenta v českých prezidentských voľbách v roku 2018 Pavel Fischer, poslankyňa rakúskeho parlamentu Gudrun Kugler (OVP), maďarská štátna tajomníčka pre rodinu a mládež Katalin Novák (Fidesz) a poslankyňa európskeho parlamentu Anna Záborská (KDH, EPP).

O vízii Európy budú tiež diskutovať aj slovenskí pravicoví politici Alojz Hlina, Eugen Jurzyca, Milan Krajniak a Branislav Škripek a intelektuáli Roman Joch (CZ) a Rocco Buttiglione (I).

Okrem toho festival ponúkne napr. aj prvú diskusiu kandidátov na primátora Bratislavy, diskusiu denníka Postoj s Marekom Maďaričom, diskusiu katolíckeho a evanjelického akademika so židovským rabínom o komentároch k žalmom v Starom zákone, sériu krátkych a úderných vstupov o vplyve technológii na náš život BHD Talks či pásmo 10 minútových vystúpení súčasných umelcov pod názvom Umenie teraz. Dve soboty doobeda sú venované rodine: paralelne s diskusiami budu prebiehať aj divadelné predstavenia pre deti.  

Podľa dramaturga a riaditeľa BHD Juraja Šústa „festival BHD chce odpovedať na výzvy súčasnosti. Stavia sa proti tendencii uzatvárať sa do sekulárneho alebo kresťanského sveta, veď žijeme spolu v jednej spoločnosti. Je čas začať sa spolu otvorene rozprávať, hľadať pravdu v kritickej diskusii a vzájomne sa inšpirovať.“

Lístky na jednotlivé podujatia ako aj zľavnené pasy na celý festival sa dajú kúpiť online cez predpredaj.sk alebo priamo na mieste konania festivalu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo