Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
04. apríl 2018

Najskôr Ježiš, teraz Lukáš. Jim Caviezel chce filmovými postavami šíriť vieru

Herec so slovenskými koreňmi sa predstaví v biblickej dráme Apoštol Pavol.
Najskôr Ježiš, teraz Lukáš. Jim Caviezel chce filmovými postavami šíriť vieru

Foto: itafilm.sk

V slovenských kinách sa po Veľkej noci objaví biblická dráma Apoštol Pavol, ktorej príbeh priblíži život Pavla, prvého vodcu kresťanov po Kristovej smrti. Najväčšou hereckou hviezdou filmu je však predstaviteľ Lukáša, americký herec so slovenskými koreňmi Jim Caviezel. Ten sa preslávil kontroverzným Umučením Krista režiséra Mela Gibsona, v ktorom si zahral samotného Ježiša Krista. Po filme však o hercovi bolo v Hollywoode počuť čoraz menej. Čo sa s Caviezelom stalo a aký je jeho osobný vzťah ku kresťanskej viere?

Jim Caviezel sa narodil v katolíckej rodine v rodine divadelnej herečky a chiropraktika, ktorého mama pochádzala zo Slovenska. Herectvu sa začal venovať popri štúdiu na univerzite, po menších rolách v hollywoodskych snímkach ako Wyatt Earp či G.I. Jane si ho do úlohy Ježiša Krista vo veľkofilme Umučenie Krista vybral Mel Gibsonovi.

Po nej sa Caviezelova kariéra ocitla na vrchole, jeho výkon ospevovali kritici aj divácka verejnosť. Napriek tomu sa mu producenti prestali ozývať a ďalšie roky strávil pri menších, najmä televíznych úlohách. Svojou povahou a konzervatívnymi názormi totiž nezapadal do predstavy producentov o hollywoodskej hviezde. V roku 2001 sa napríklad pri nakrúcaní filmu Policajtka odmietol vyzliecť pri intímnej scéne s Jennifer Lopez, keďže bol už niekoľko rokov šťastne ženatý a nechcel svoju ženu verejne uraziť. V týchto ťažkých časoch mu pomohla jeho viera, dokonca sa osobne stretol s pápežom Jánom Pavlom II.

Jim Caviezel ako evanjelista Lukáš. Foto: itafilm.sk

Inzercia

James Faulkner ako svätý Pavol. Foto: itafilm.sk

Ponuka zahrať si v ďalšom biblickom príbehu ho preto veľmi potešila. V Apoštolovi Pavlovi hrá jednu z hlavných postáv, Lukáša.  „Verím, že môžem svojou prácou šíriť Božie posolstvo. Chceli sme natočiť film, ktorý by v ľuďoch niečo prebudil.” Na scenári ho zaujal príbeh raných kresťanov. „Ohromilo ma, že Boh si vybral túto malú skupinku ľudí, ktorých viera poháňala rozmach kresťanstva,” hovorí Caviezel, ktorý prezradil, že rolu Ježiša si v najbližších rokoch zopakuje. Mel Gibson totiž chystá veľkolepé pokračovanie Umučenia Krista s názvom Zmŕtvychvstanie.

Biblická dráma Apoštol Pavol sa v našich kinách objaví už budúci štvrtok, 5. apríla. Na vaše plátna ju prinesie spoločnosť Itafilm.

Odporúčame

7 kníh, ktoré nám pomôžu kvalitne sa pripraviť na sviatosť zmierenia

7 kníh, ktoré nám pomôžu kvalitne sa pripraviť na sviatosť zmierenia

Nastal čas „veľkých“ veľkonočných spovedí. Sviatosť zmierenia sa pre mnohých z nás stala mechanickou, bez potrebného uvedomenia si, čo všetko so sebou prináša. Aby sme mohli reálne zakúsiť ovocie milostí plynúce z prijatia Božieho milosrdenstva, potrebujeme sa na spoveď dobre pripraviť a čo najlepšie rozumieť jej významu.