Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Komentáre a názory
06. jún 2013

K VECI: Bezmocná Margaret Leová z McLeanu, čo upútala aj mocných

child-angel-text2.jpg Ako je možné, že sudca Najvyššieho súdu má vo svojej pracovni na stole dva obrázky, ktoré nakreslilo malé dievčatko, čo zomrelo pred šiestimi rokmi? Alebo že šéf vplyvného think tanku vo Washingtone D.C. sa k tomu istému dievčatku modlil za záchr...

Ako je možné, že sudca Najvyššieho súdu má vo svojej pracovni na stole dva obrázky, ktoré nakreslilo malé dievčatko, čo zomrelo pred šiestimi rokmi? Alebo že šéf vplyvného think tanku vo Washingtone D.C. sa k tomu istému dievčatku modlil za záchranu svojho otca pred mozgovým nádorom? Alebo že známy washingtonský mysliteľ k nemu pravidelne vedie pobožnosť?

Margaret Leovú bolestivo ochromil rázštep chrbtice a od pása dolu bola paralyzovaná. Časti mozočka a mozgového kmeňa mala zatlačené do otvoru v chrbtici. Cirkuláciu mozgovomiechového moku jej zabezpečoval bolestivý zvod, ktorý mala voperovaný do mozgu. Bez neho by jej opuchla hlava, čo by jej zapríčinilo smrť. Na posilnenie chrbtice jej vložili titánové tyče, ale tie sa ohli. Časom sa jedna z tyčí vytláčala z krku.

Pravidelne zvracala a nemala kontrolu nad svojím mechúrom či črevami. Mala bolestivo citlivé ústa, takže jedla len mäkké jedlá ako napríklad špagety.

Bolo na nej niečo, čo priťahovalo mocných

Bolo však na nej niečo, čo k nej, bezmocnej, priťahovalo mocných. A aj úplných cudzincov.

"Cudzích ľudí vo výťahu dokázala s pozorným pohľadom a veľkým úsmevom zasypať otázkami: 'Ako so voláte?' 'Kam idete?' 'Kedy máte narodeniny?' Cítili, že ju to naozaj zaujíma."

Zdieľať

Mala zvláštny dar, že dokázala byť radostne priateľská. Cudzích ľudí vo výťahu dokázala s pozorným pohľadom a veľkým úsmevom zasypať otázkami: „Ako so voláte?“ „Kam idete?“ „Kedy máte narodeniny?“ Cítili, že ju to naozaj zaujíma. Nebolo na nej nič strojené. To dokáže pritiahnuť dokonca aj sudcov Najvyššieho súdu.

Nevedeli však (pretože o tom nikdy nehovorila, dokonca ani rodine), že mala pravdepodobne nepredstaviteľné bolesti. Len si predstavte, že vaša chrbtica ohýba titánovú tyč, ktorá vám ide prepichnúť kožu na krku. Alebo že máte v mozgu zvod.

Nikto o nej nehovorí ako o „duchovnom preborníkovi.” Jej viera bola hlboko detská. Celý život nahlas odriekala jednoduchú modlitbu, ktorú ju v detstve naučila jej mama: „Ježišu, ďakujem ti, že si prišiel ku mne v Eucharistii.“

Milovala kňazov. Keď mala tri roky, po omši naháňala svojho biskupa po kostole a kričala „Pápež. Pápež. Pápež.“ Trvala na tom, že musí ísť po omši do sakristie a rozprávať sa s kňazmi. Poznala svätých, čo pripadali na každý deň. Dva roky sa s radosťou pripravovala na birmovku, ktorú prijala len pár mesiacov pred smrťou.

Začali sa diať veci

Ráno 5. júla 2007 si jej otec všimol, že má ťažkosti s dýchaním. Hovorila, že jej nič nie je, no on aj tak zavolal sanitku. Zomrela cestou do nemocnice – na zlyhanie zvodu, čo mala v hlave.

Pri pohrebnej omši za toto štrnásťročné dievča bol kostol plný na prasknutie a začali o nej kolovať historky. Dospelí muži odchádzali hlboko pohnutí. Niektorí majú obrázok z jej pohrebu až do dnešného dňa.

A potom sa začali diať veci. Niektorí im hovoria zázraky.

Najprv sa začali objavovať identické medajly Božského Srdca na najnečakanejších miestach – v miske s cukríkmi v sanfranciskom hoteli, pod umývačkou riadu či na poduške na sedadle v lietadle.

"V priebehu pár dní bola z 'obrovského útvaru' na mozgu malá škvrna zaschnutej krvi. Lekári to nevedia vysvetliť."

Inzercia

Zdieľať

Potom, šesť týždňov po jej smrti, sa ponáhľala sanitka s 80-ročným Williamom Shaunessym (nie je to jeho pravé meno) na pohotovosť. Mal záchvaty. Röntgen ukázal, že má na mozgu obrovský útvar. Bol v kóme a lekári sa obávali rakoviny mozgu. Jeho žena sa už pripravovala na jeho smrť.

Len pár mesiacov predtým Shaunessy sledoval svojho vnuka na bejzbalovom zápase v malej lige. Bol tam aj Leonard Leo, výkonný viceprezident Federalistickej spoločnosti a jeden z najvplyvnejších konzervatívcov v hlavnom meste.

Shaunessy sa s Leonardom a Sally Leovými dlho rozprával o ich dcére Margaret, pripútanej na invalidný vozík. Starého pána ohromila jej milota, jej sústredená pozornosť a to, čo neskôr opísal ako jej „svätosť.“ Keď sa Shaunessy dozvedel o jej odchode, poznamenal: „Isto je v nebi.“

Keď Shaunessy onoho 26. augusta ležal na prahu smrti, jeho rodina sa modlila o príhovor k Margaret Leovej. Tá mala náhodou v ten deň narodeniny. V priebehu pár dní bola z „obrovského útvaru“ na mozgu malá škvrna zaschnutej krvi. Lekári to nevedia vysvetliť.

Uzdravenie brata Francisa

Tretí zázrak sa týka jej mladšieho brata Francisa, ktorý bol počatý krátko po jej smrti. Tomuto nenarodenému dieťaťu bola šokujúco diagnostikovaná presne tá istá choroba, ktorá postihla Margaret, rázštep chrbtice, niečo, čo len zriedka, ak vôbec, navštevuje tú istú rodinu dvakrát.

Sally Leová prosila Margaret o príhovor len v jedinom prípade, aby chlapec nepotreboval zvod, ktorý Margaret spôsobil toľké bolesti, zmätok, a nakoniec aj smrť. Napokon však zvod potreboval. Do roka ale prišla smrteľná nočná mora. Zvod zlyhal a Francisovi nebezpečne opuchla hlava.

"Toto úplne bezmocné dievčatko bolo vystrojené najmocnejšou zbraňou zo všetkých: láskou. Možno najväčším Margaretiným darom bolo vidieť Krista v každom jednom človeku, s ktorým sa stretla."

Zdieľať

Ešte pred začiatkom operácie však opuch ustúpil. Doktori mu pre istotu pokazený zvod nechali, keby ho niekedy bolo treba vymeniť. Ani po piatich rokoch ho však stále nepotrebuje.

Ako je možné, že jej fotka je práve teraz na stole Clarenca Thomasa a že oslovila toľkých iných? Zaiste preto, že niesla svoj nesmierny kríž s nákazlivou radosťou. Ale aj preto, že prejavovala skutočný záujem o každého, s kým sa stretla, o mocných aj o cudzích.

Leovci majú doma Margaretinu fotku, ako sa na jednom washingtonskom večierku rozpráva s Thomasovou ženou Virginiou, na takom večierku, kde sa nikto nikomu nepozrie do očí, ale stále skúma terén, aby sa zavesil na niekoho dôležitejšieho.

Na fotke si človek všimne Margaretinu hlavnú črtu. Celú svoju pozornosť venuje len pani Thomasovej. Pre Margaret nebol v miestnosti nik iný, a tak prežila celý svoj život. Toto úplne bezmocné dievčatko bolo vystrojené najmocnejšou zbraňou zo všetkých: láskou. Možno najväčším Margaretiným darom bolo vidieť Krista v každom jednom človeku, s ktorým sa stretla. Človek má nutkanie si myslieť, že práve teraz vidí Margaret všetky tieto tváre v tvári Kristovej.

Margaret Leová z McLeanu, oroduj za nás. 

Austin Ruse 
Autor je prezidentom Catholic Family & Human Rights Institute (Katolícky inštitút pre rodinu a ľudské práva, C-FAM), výskumného inštitútu so sídlom v New Yorku a Washingtone, D.C, ktorý sa zameriava výlučne na medzinárodnú sociálnu politiku. Názory vyjadrené v tomto článku zastáva len p. Ruse a nevyjadrujú nevyhnutne politiku či postoje C-FAM.

Pôvodný text: The Littlest Suffering Souls, part 2: Margaret Leo of McLean, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Odporúčame

K VECI: Spoločnosti sa nerozpadajú, ak majú zdravé rodiny

K VECI: Spoločnosti sa nerozpadajú, ak majú zdravé rodiny

happy-family-text.jpg Moji synovia vyrástli v bohatej komunite vzdialenej od najväčšieho amerického mesta polhodinu cesty vlakom. Školy sú tu dobré, no so ženou sme sa veľmi rýchlo zhodli, že nepresunieme zodpovednosť, ktorá po práve patrí nám, výlučne na učiteľov. Da...

K VECI: Chvála kultúrneho katolicizmu

K VECI: Chvála kultúrneho katolicizmu

kulturny-katolicizmus-text2.jpg Keďže sa americká kultúra a západ stávajú čoraz viac antikresťanskými, vynorili sa rozličné stratégie, ako sa s touto hrozbou vyrovnať.  Prakticky všetky odmietajú starý „kultúrny katolicizmus“ ako nevhodný – a snáď dokonca aj ako jednu...

K VECI: Nepoctivosť debaty o „právach“ LGBT

K VECI: Nepoctivosť debaty o „právach“ LGBT

arguing-lgbt-text2.jpg Obhajcovia homosexuálov nikdy nechcú, aby sa pri debate o právach homosexuálov v zámorí (mimo USA, pozn. red.) hovorilo striktne o násilí na homosexuáloch. Samozrejme, hovoria, že chcú. Trvajú na tom, že chcú. Ale je to naozaj tak? Výslovne popi...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.