Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
21. február 2018

Keď sa puberta dcéry stretne s prechodom matky

Odložené materstvá spôsobujú nový fenomén, keď matky v menopauze nezvládajú svoje dcéry.
Keď sa puberta dcéry stretne s prechodom matky

Foto Flickr/Eddy Vann 3000

Čoraz viac súčasných žien ide najskôr dlhšou študijnou a kariérnou cestou, až následne prichádza na rad rodina a materstvo. Rodiť po tridsaťpäťke je už bežným štandardom aj u nás. Takzvané odložené materstvá prinášajú rôzne dôsledky, často sa hovorí o riziku väčších komplikácií počas tehotenstva alebo pri pôrode.

Je tu však aj ďalší fenomén, o ktorom sa príliš nehovorí, no môže raz výrazne komplikovať vzťahy v rodine. Mnohé ženy si to predtým, samozrejme, neuvedomujú, ale keď sa ako matky ocitnú v období prechodu práve v čase puberty svojich detí, čaká ich niekoľkoročná tortúra.

Zatiaľ čo naše mamy mali už v tridsaťpäťke väčšinou už pôrody za sebou, naša generácia sa s plánovaním detí priveľmi neponáhľa. Zdieľať

Ide o zdanlivo nevinný spoločenský posun. Pokojne ho však môžeme zaradiť do kategórie spoločenských fenoménov, pretože ovplyvňuje výchovu celej jednej generácie detí.

Zatiaľ čo naše mamy mali už v tridsaťpäťke väčšinou pôrody dávno za sebou a v čase našej puberty boli pri sile, dnešné mamy budú v čase puberty svojich detí v hormonálnom kolotoči takzvaného prechodu, keď budú mať problém zvládať svoje emócie, nieto ešte tie svojich detí.

Najvypuklejším problémom môže byť práve vzťah dcéra a matka, ak ich hormonálne výkyvy na seba narazia v rovnakom čase. Vzťah matky a dcéry je už od prírody vo svojej podstate problematický, pri strete puberty s prechodom však môže znamenať explóziu emócií i narušené vzťahy.

Keď narazí agresia na pasivitu

Dievča vstupuje v čase puberty do obdobia intenzívnych fyzických, emocionálnych a neurologických premien. Rodičia by v tomto období mali pochopiť, že hormonálna paľba, ktorá spúšťa pubertu, je pre ženský mozog veľmi traumatizujúca, a môže dievča úplne vyviesť z rovnováhy.

Preto by si mali nájsť čas, aby porozumeli, čím si práve ich dcéra prechádza. Od nástupu puberty až počas celej adolescencie sa budú opakovane objavovať obdobia náladovosti, úzkosti, hnevu, sebaľútosti a depresie. Budú to však aj obdobia eufórie, veselosti, nadšenia a šťastia. Emócie sú akoby na húsenkovej dráhe. Takto opisuje pubertu americký psychológ James Dobson, ktorý zároveň upozorňuje, že rodičia by v tomto období mali zaťať zuby, kým sa veci nedostanú do normálu.

Pre dievčatá však môže toto obdobie trvať až päť a viac rokov. Zaťať zuby pre matku v prechode, ktorá si prechádza podobným hormonálnym koktejlom, môže byť výrazný problém.

Práve v období, keď dcéra potrebuje stabilnú oporu, lebo si nevie rady so svojimi emóciami, narazí na mamu v prechode. Zdieľať

„A s touto estrogénom riadenou realitou súvisí tiež do veľkej miery agresia dcéry. Tínedžerský mozog spôsobuje, že dievča sa cíti silné, že má vždy pravdu a zaslepuje ho pred dôsledkami. Bez takéhoto pohonu by nebolo schopné vyvíjať sa,“ vysvetľuje pubertu psychiatrička Louann Brizendonová v knihe The Female Brain (Ženský mozog).

Dcéra, ktorá prirodzene cíti agresiu poháňanú hormónmi, naráža na matku, ktorá, naopak, o svoje hormóny prichádza. Takto sa zrazia dva svety. Dcéra, ktorá je plná energie, a matka, ktorej energia práve dochádza, plus si začína uvedomovať stratu svojej plodnosti. Matke pred očami do krásy rozkvitá dcéra a ona sama bojuje s vráskami, kilami navyše, kolísaním nálad či depresívnymi stavmi.

Práve v období, keď dcéra potrebuje stabilnú oporu, lebo si nevie rady so svojimi emóciami, narazí na mamu v prechode, ktorá je na tom podobne, ak nie horšie.

Potrebovala som dôslednejšiu výchovu!

Tento fenomén výborným spôsobom vystihol nemecký dokument televízie WDR s názvom „Puberta sa stretla s prechodom“ (Pubertät trifft Wechseljahre). Režisér filmu mal voľný pohyb v dvoch rodinách s pubertálnymi dcérami. V jednej vychováva rozvedená matka sama svoje dve dcéry, v druhej rodine sa matka celý týždeň stará o dve dcéry sama a otec prichádza len na víkendy, lebo pracuje mimo mesta.

Sondy do oboch rodín vykresľujú problematický vzťah matky s dcérami. Kým mamy si vreckovkou utierajú tvár spotenú pod návalom teplotných výkyvov, ofučané dcéry sa vyhýbajú komunikácii a sťahujú sa do svojho sveta.

Sedemnásťročná dcéra len preškuľuje očami, keď ju vidí, ako nevládze a chýba jej energia. Zdieľať

Prvá, vydatá matka, je paňou v domácnosti a celý svoj život zasvätila rodine, prišlo obdobie prechodu a napriek tomu, že sa deťom vždy naplno venovala, s pubertálnou dcérou si zrazu nemajú čo povedať.

Jej sedemnásťročná dcéra len preškuľuje očami, keď ju vidí, ako nevládze a chýba jej energia, opovrhuje jej životom, lebo ona chce urobiť kariéru, veľa cestovať, a nie ako mama obetovať sa len pre deti. Mama sa zase zúfalo túži priblížiť svetu svojej dcéry, rozmýšľa nad otvorením tanečného klubu pre mladých, akoby sa snažila dobehnúť svoju mladosť.

Keď sa redaktorka pýta dcéry, čo by mama mala urobiť, aby si boli opäť bližšie, tá odpovedá, že by sa mala správať primerane svojmu veku, a tým jej byť oporou. Potom vidíme prestrih na víkend, keď prichádza domov otec a dievčatá sa mu nadšene vrhajú okolo krku. Matka je cez víkend úplne odstavená, žiarli na ich vzťah.

Inzercia

Foto Fickr/Mads Bodker

Chýbajúca opora rodiča, ktorý by mal byť pevný práve v období detskej puberty, je silným motívom tohto dokumentu. Neprítomný otec a matka v prechode je pre dievčatá v kľúčovom veku kritickou kombináciou.

Sledujeme tiež situáciu v druhej rodine matky samoživiteľky, ktorej dcéra pubertiačka odmieta pomáhať v domácnosti a mama nemá síl to od nej ráznejšie vyžadovať. Na otázku redaktorky, prečo mame nepomôže a či ju k tomu prinúti nejaký trest, odpovedá s iróniou, že na tresty je už teraz neskoro. Na otázku, či by jej pomohlo, keby bola mama dôsledná v trestoch počas detstva, odpovedá jasne – „Určite!“

Deti potrebujú dospelú mamu

Psychológ James Dobson vo svojej knihe Ako vychovávať dievčatá vysvetľuje, čo potrebuje dievča od svojich rodičov v čase puberty. Je to paradoxne intenzívnejšia väzba, aj keď signály dieťaťa vykazujú presný opak. „Dokonca aj vtedy, keď sa zdá byť najmenej hodná lásky, potrebuje lásku a blízkosť svojej matky a svojho otca. Potrebuje, aby boli takí spokojní, dospelí a „rodičovskí“, ako je to len možné. V tomto vzťahu nie je miesto pre neovládajúceho sa, kričiaceho, zmäteného a vystrašeného dospelého. To, čo je zúfalo potrebné, je hlas rozumu, dokonca aj v prípade dieťaťa, ktoré sa javí ako totálne bez rozumu.“

Dcéra v puberte teda určite nepotrebuje mamu, ktorá má rovnaký problém. Tínedžerky potrebujú stabilitu, ktorú im môže dať len rodina. Dobson upozorňuje, že rozvod rodičov v období puberty, alebo neprítomnosť otca z pracovných dôvodov môže mať pre dcéry katastrofálne následky. Ženy v menopauze, ak ostanú samy s dcérami vo veku sexuálneho prebúdzania, prirovnáva Dobson k zrážke dvoch vlakov medzi generáciami.

To, čo je zúfalo potrebné, je hlas rozumu, dokonca aj v prípade dieťaťa, ktoré sa javí ako totálne bez rozumu. Zdieľať

Lekárka Nancy Snydermanová o tomto fenoméne napísala dokonca knihu s názvom Girl in the Mirror (Dievča v zrkadle). Píše, že v predošlých generáciách boli tieto kritické obdobia žien oddelené bariérou času, no so súčasným výskytom dvoch hormonálne nabitých životných fáz dodáva vzťahu matky a dcéry nový rozmer. Medzi dvoma generáciami to často vytvára zúrivé boje.

Viacerí psychológovia radia matkám s pubertálnymi deťmi, aby najmä akceptovali svoj vek a aby múdro prebrali svoju rolu matky namiesto toho, aby sa hrali na kamarátky svojich dcér. Na to majú ich dcéry predsa svoje rovesníčky.

Problémom však je, že mnohé dnešné päťdesiatničky vyzerajú, obliekajú sa, dokonca majú rovnaké záujmy ako sedemnásťročné dievčatá. Podľa nemeckej psychologičky Roswithy Stemmer-Beerovej by však mala matka v prechode vedome prijať rolu matky a aj svoj vek. „Dcéra potrebuje v puberte skúsenú, múdru poradkyňu po svojom boku bez toho, že by mala byť matka družnou kamarátkou.“

Stemmer-Beerová preto matkám radí, aby si vybudovali ešte pred menopauzou niečo, čo im pomôže toto obdobie prejsť v pokoji a bez následkov na vzťahoch.

Na prechod myslieť v predstihu

Sociálna pedagogička a mediátorka Katarína Winterová pre Postoj vysvetľuje, že v tomto kritickom období je potrebné stavať na minulosti. „Ak rodičia “investovali” do svojho dieťaťa nielen peniaze, ale aj pozornosť, lásku trpezlivosť a čas, majú to o niečo jednoduchšie. Majú medzi sebou vzťah, dôveru, lepšie sa poznajú a vedia, čo od seba očakávať navzájom.“

Winterová tvrdí, že ak matka s dcérou spolu doteraz komunikovali, vybudovali si dôveru, nemali by sa báť na nej stavať i v kritickom období, aj napriek komunikačným problémom, ťažkostiam. „Spolu strávený čas, rozprávanie sa, ponúkajú priestor na vyjadrenie svojich obáv, pocitov a trápení sa. Netreba sa báť úprimnosti a citlivosti, ale nezabudnúť na nadhľad.“

Riešenie tohto stretu je práve prítomnosť rozumu, teda pevného a prítomného otca. Zdieľať

Dobson vidí ako riešenie tohto stretu práve prítomnosť rozumu, teda pevného a prítomného otca. Keďže emocionálne stabilný otec, ktorý stojí pri svojej rodine a je mentálne prítomný, nie je pravidlom, problémom je výchova jednej celej generácie tínedžerov. Generácia detí s nestabilnou matkou v prechode a neprítomným otcom sa cíti opustená práve v období, keď rozum dospelých najviac potrebuje.

Úlohou matky je podľa Kataríny Winterovej aj v čase prechodu, keď sama prechádza nepohodlím, snažiť sa čo najviac rešpektovať citlivosť obdobia puberty u svojho dieťaťa, hoci sama to má ťažké. „Úcta a rešpekt k dospievajúcej dcére, ktoré jej teraz prejaví, bude pre ňu jednou z najdôležitejších vecí pre budovanie jej budúcich vzťahov, zaľúbenia sa a hodnotenia seba samej a sveta okolo seba.“Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.