Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. 01. 2018, 13:21

Na matrikách zaviedli poplatok za cirkevný sobáš. Civilný zostáva zdarma

Štát si od januára za sobáš v kostole účtuje 10-eurový poplatok. Aktivisti v tom vidia diskrimináciu.
Na matrikách zaviedli poplatok za cirkevný sobáš. Civilný zostáva zdarma

Ilustračné foto: Flickr.com/Karen Morgan

Ak chcete mať sobáš v kostole, do svadobného rozpočtu budete musieť po novom zarátať jednu položku navyše. Na matrike si totiž v takomto prípade od vás vypýtajú poplatok desať eur. 

Pritom civilný sobáš na úrade zostáva zadarmo. Platí sa len v prípade, že sa chcete zosobášiť mimo úradných hodín alebo na inom mieste ako v úradne určenej miestnosti. 

Nový poplatok s názvom „Príprava podkladov k uzavretiu manželstva pred orgánom registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti“ bol zavedený do zákona o správnych poplatkoch v rámci novely zákona o e-Governmente. 

Novelu predkladal Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a poplatok bol do novely vložený na základe pripomienky ZMOS v pripomienkovom konaní.

Poplatok platí od 1. januára tohto roku.  

Fórum kresťanských inštitúcií spustilo v pondelok petíciu, v ktorej upozorňujú na spomínanú novelizáciu a obracajú sa na ministerstvo vnútra, ktoré spravuje matriky, aby vybavilo zrušenie poplatku.

„Poplatok bol zavedený iba pre tých, ktorí chcú uzavrieť cirkevný sobáš. Podobný poplatok týkajúci sa prípravy podkladov k uzavretiu manželstva pred štátnym orgánom neexistuje,“ píše sa v texte petície. Podľa jej iniciátorov ide o diskrimináciu občana na základe jeho náboženského presvedčenia.

„Nakoľko sa domnievame, že toto ustanovenie je diskriminačné a je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, obraciame sa na ministra vnútra s požiadavkou, aby zabezpečil bezodkladné odstránenie poplatku za cirkevný sobáš,“ skonštatovali petičiari.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že spomínanú novelu nepredkladalo, no téme sa bude venovať. „Situáciu preveríme a potom k tomu zaujmeme stanovisko. Iniciátorov petície pozveme na stretnutie,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová.

Správu budeme aktualizovať.

Odporúčame