Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. december 2017

Bez Maďarov sa Fica nezbavíme

Rozhovor s Igorom Matovičom o dôvodoch, prečo rozmýšľa o predvolebnej koalícii OĽaNO s SMK.
Bez Maďarov sa Fica nezbavíme

Líder OĽaNO Igor Matovič prišiel po župných voľbách s tieňovou vládou svojho hnutia a nadhodil možnosť, že by jeho OĽaNO uzavrelo predvolebnú koalíciu s SMK. V rozhovore pre Postoj prvýkrát obšírnejšie vysvetľuje, prečo ten nápad myslí vážne a aký cieľ tým sleduje.

Po župných voľbách pôsobíte, akoby vás pokropili živou vodou. Začali ste viac chodiť do parlamentu, viac vystupujete v médiách.

To nesúvisí so župnými voľbami, ale s tým, že sme po 21 rokoch predali rodinnú firmu. Termín predaja sa plus-mínus kryl so župnými voľbami.

Rodinná firma vás až natoľko zamestnávala?

Nie, ale vždy, keď som prehovoril do duše Kaliňákovi alebo Ficovi, tak sme do firmy dostali tri-štyri kontroly. To sa dá vydržať len do nejakého momentu. Preto som si povedal, že kým firmu nepredáme, tak v parlamente vystupovať nebudem.

O dôvodoch predaja firmy ste už hovorili pre Denník N. Tu ste spomenuli, že v poslednom období ste pre politický tlak prišli o značnú časť príjmov z inzercie. Vo vašich novinách však inzerovali najmä malí a strední podnikatelia. Nemali ste však veľkých klientov, na ktorých by mal Smer nejaké páky.

Štátnych klientov sme nemali, tí mali u nás zákaz odjakživa. Taktiež sme boli mimo inzercie z eurofondov. Naozaj sme žili najmä z malých a stredných podnikateľov. Ale sú firmy, ktoré vám dajú päťdesiat- alebo osemdesiattisíc eur ročne na inzercii. Potom však za nimi príde okresný šéf Smeru a povie im, prečo pomáhajú Matovičovi.

To sa stalo kde?

Na mnohých miestach a deje sa to ostatných päť rokov, odkedy som ich začal viac hrýzť. Takto nám postupne vypínali klientov. Niektorí odolávali krátko, niektorí roky, ale na firmu to malo obrovský dosah.

Úspech v župných voľbách a s tým súvisiaci rast preferencií OĽaNO vás asi tiež dosť nabudil.

Župné voľby ukázali, že ľudia túžia po alternatíve. Keď im ju ponúknete a ľudia vidia, že opozícia sa dokáže spojiť a prekonať egá svojich predsedov, tak to odmenia tým, že prídu voliť.

Keď spomínate egá predsedov, tak je otázka, či sa teraz veľmi neposilnilo najmä to vaše. Napríklad v súvislosti s vašou tieňovou vládou prenikli z OĽaNO informácie, že nie všetci boli z tohto nápadu nadšení. A nie všetci boli stotožnení s rolou, ktorú v tieňovej vláde dostali.

Takúto vec počujem prvýkrát a ak by na tom bolo niečo pravdy, tak by som to asi počul najskôr od toho, kto bol nominovaný ako tieňový minister.

Veronika Remišová chcela byť tieňovou ministerkou zahraničných vecí?

Sama si to vybrala.

Vy ste sa teda naozaj so všetkými dohodli?

To si myslíte, že sme zvolali tlačovku a tesne pred ňou som každému určil, čoho bude tieňový minister?

Ide o to, či ste to jej a ďalším len viac-menej oznámili alebo ste sa o tom dlhšie rozprávali a dospeli k dohode.

V OĽaNO sme sa o tieňovej vláde rozprávali rok a pol, najskôr som s týmto nápadom oslovil Richarda Sulíka. Odmietol to s tým, že projektu tieňovej vlády neverí, že im stačí opozičná rada. Keď sme videli, že SaS do toho nechce ísť, tak sme do toho išli sami.

Nebolo to urýchlené rozhodnutie, ale výsledok niekoľkomesačného intenzívneho rokovania. Na niektoré pozície sme mali viac kandidátov. Každý jeden člen tieňovej vlády so svojou účasťou súhlasil, nikto to nedostal príkazom.

Tieňové vlády bývajú nástrojom na pritiahnutie a zviditeľnenie nových zaujímavých odborníkov. Vy ste tieňové rezorty rozdali členom poslaneckého klubu.

Ja by som to povedal inak. Tieňovou vládou sme chceli ukázať, že týchto odborníkov máme v našom poslaneckom klube.

Mnohí z týchto ľudí však doteraz neboli primárne spájaní s témami, ktoré zastávajú v tieňovej vláde.

Povedzte konkrétne, koho myslíte.

Napríklad Richard Vašečka s témou obrany alebo Veronika Remišová so zahraničnou politikou.

Richard Vašečka je šesť rokov členom výboru pre obranu a bezpečnosť a venuje sa tejto téme. Veronika Remišová pracovala desať rokov v Európskej komisii, skončila tri špičkové univerzity, ovláda päť jazykov. Ukážte mi človeka z opozície, ktorý má na tento post lepšie parametre.

Až na to, že ste sa o nej opakovane vyjadrovali ako o budúcej premiérke. Teraz je jasné, že tým hlavným dirigentom ste vy.

Od začiatku sme boli takto rozhodnutí. Aj keď sme projekt tieňovej vlády ponúkali SaS, tak to bolo s tým, že to bude bez tieňového premiéra. Možno práve preto do toho nešli. My sme však od začiatku chceli komunikovať najmä tieňových ministrov a nesústrediť pozornosť na tieňového premiéra.

Nikdy sme sa neprezentovali ako strana odborníkov, ale už sme si povedali, že stačilo, aby som kvalitných ľudí prekrýval svojou agendou. Cieľom tieňovej vlády je ukázať, že takýchto ľudí v klube máme. Nič iné.

Prečo nemáte žiaden rezort?

Pretože by som ich zase prekrýval. Všetci by riešili, že Matovič je tieňový minister financií, a nikoho by nezaujímalo nič iné. Nech sa novinári sústredia na každého jedného tieňového ministra a nech ho konfrontujú.

Ale veď viete, ako funguje mediálny svet. Novinári nebudú za niekým chodiť len preto, že je tieňovým ministrom. Politici, ktorí boli mediálne nezaujímaví predtým, zostanú takí aj teraz so svojou tieňovou funkciou.

To viem. Chceli sme však ukázať, že toto sú ľudia, ktorí sa u nás týmto témam venujú, konfrontujte ich s nimi. Nechceme vytvárať bublinu, že sme fachmani v nejakej oblasti, ale žiaden človek to u nás nebude stelesňovať.

Tiež si myslím, že keď sa nám pred župnými voľbami podarilo spojiť SaS s KDH, hoci Sulík s Hlinom sa veľmi nemusia, mali by sme sa spojiť aj pred parlamentnými voľbami. Aj keď nie priamo do nejakej predvolebnej koalície, ale ponúknuť ľuďom spoločný program. Ľudia potrebujú vedieť, čo bude deň po Ficovi.

Začiatkom roka ste pre Postoj povedali, že rozmýšľate nad tým, že sa buď zmeníte na konzervatívne hnutie, alebo budete pokračovať v posilňovaní protikorupčného charakteru hnutia. Z rozhovoru pre Denník N vyplýva, že konzervatívnu alternatívu ste už vylúčili, chápeme to správne?

V politike sú možné viaceré delenia, na pravicu a ľavicu, konzervatívcov a liberálov, protikorupčné a odborné hnutie. My všetky tieto prvky spájame a bolo by chybou, keby sme si z týchto možných smerovaní vybrali iba jedno.

Teraz sme si povedali, že bude rovnako silná protikorupčná aj odborná noha. Protikorupčný protest máme v sebe a odborná noha má byť stelesnená tieňovou vládou.

Pokiaľ ide o konzervativizmus, áno, dve tretiny nášho poslaneckého klubu sú konzervatívci a tretina má skôr liberálnejšie názory. Ale tak to je.

To však platilo aj pred necelým rokom, keď ste úplne vážne hovorili, že rozmýšľate nad obsahovou transformáciou smerom ku konzervatívnemu hnutiu. Čo sa stalo, že už tak nerozmýšľate?

Keď som vám to v rozhovore povedal, boli z toho niektorí ľudia v klube vyrušení. Nechcem robiť nič, čo by vypudilo dobrých ľudí z našich radov. Aj z pohľadu prieskumov by sme ľuďom asi ťažko vysvetľovali, že chceme byť konzervatívci, keď máme dve tretiny liberálnych voličov. Skôr si myslím, že aj naďalej budeme prístavom pre umiernených konzervatívcov aj liberálov.

Nechcem robiť nič, čo by vypudilo dobrých ľudí z našich radov. Aj z pohľadu prieskumov by sme ľuďom asi ťažko vysvetľovali, že chceme byť konzervatívci, keď máme dve tretiny liberálnych voličov. Zdieľať

Nevidím žiaden problém v tom, aby sme dokázali spájať ľudí konzervatívneho aj liberálneho, pravicového alebo ľavicového zmýšľania. Aj ľudí, ktorí to cítia viac protikorupčno-protestne, s ľuďmi, ktorí kladú väčší dôraz na odbornosť.

Lenže takáto politická všehochuť môže fungovať len dovtedy, kým ste v opozícii na barikádach.

To by platilo, keby sme ostali iba protestným protikorupčným hnutím, v takom prípade by sme po vstupe do vlády nemali nič v rukách. Práve preto posilňujeme odbornú nohu. Náš klub predkladá v parlamente najviac návrhov.

Čo však bude tým tmelom, ktorý vami opísanú rôznorodosť udrží po vstupe do vlády pokope?

Aj v takom prípade musíme ostať protikorupčným hnutím. Korupcia je tu tak hlboko zažratá, že aj keby sme sa stali súčasťou vlády, bude trvať roky, kým sa to tu vykydá. Čiže tento tmel bude ešte dlho dostatočný.

Radoslav Procházka mal dobré heslo: Dobrý štát slúži ľuďom. Dosiahnutie tohto cieľa je tiež tým tmelom, ktorý nás bude držať pokope. Nemusíme mať jasne definovaný ideologický tmel, aby bolo pre nás miesto v politike. Prečo by takýmto tmelom nemohla byť túžba, aby naše verejné veci boli dobre spravované?

V politike sú na vzostupe témy, ktoré sa týkajú identity, kultúry, na ktoré neexistuje len odborná či rezortná odpoveď. Pri týchto témach sú predsa dôležité aj hodnotové postoje.

Naši voliči vedia, že v tom, ako má byť spravovaná krajina, máme spoločný program. Pokiaľ ide o ideologické otázky, parlament takéto témy rieši len veľmi zriedka. A v nich je každý náš poslanec slobodný.

Keď si niekto nevie predstaviť, že by volil kandidátku, na ktorej je niekto inak ideologicky zmýšľajúci, má predsa možnosť voliť ideologicky čisto vyprofilované strany. Na jednej strane SaS, na druhej KDH.

Vaše hnutie stojí na osobách, ktoré ho reprezentujú v parlamente. Tie sa však na základe vášho princípu, že súčasní poslanci idú na koniec kandidátky, každé štyri roky menia. Tento princíp výrobne neustále nových poslancov sa zopakuje aj v ďalších voľbách?

Ja určite budem na poslednom mieste.

To je u vás ako kandidovať na čele.

Ak by vás to potešilo, môžem kandidovať aj ako 99. (Úsmev.)

Vo vašom prípade je to vlastne jedno.

Bol by som najradšej, aby sme opäť boli všetci na konci. Ľudia to očakávajú, bolo im to sympatické a ocenili to aj vo voľbách.

Perspektívou vašich súčasných poslancov teda je, že budú opäť kandidovať od 135. miesta?

O tom sa ešte musíme spoločne dohodnúť, ja osobne by som bol za to, aby sme všetci skladali účet na konci kandidátky a vpredu by sme dali priestor úplne novým ľuďom.

Ale je takáto fabrika na poslancov v poriadku? Kým sa noví poslanci v parlamente rozhliadnu, potrebujú rok-dva, potom príde nová skupina…

To, či uspejú kandidujúci poslanci, závisí od nich, v týchto voľbách potreboval kandidát zo zadného miesta presvedčiť 8 500 ľudí na to, aby sa u nás prekrúžkoval.

Nie je to tak, že ja ich tam šupnem, záleží len na ich štvorročnej práci. Ak je niekto aj povedzme odborník na školstvo, ale ani učitelia o ňom nevedia, lebo to nevie predať, tak dostane povedzme dvetisíc krúžkov a vypadne z parlamentu. Je to kruté, ale spravodlivé.

Inzercia

OĽaNO je však politický chameleón v tom zmysle, že každé voľby meníte zostavu poslancov, my vlastne nevieme, čo bude OĽaNO po voľbách v roku 2020.

Nemeníme svoje základné nastavenie.

Už ste raz zmenili dve tretiny svojich poslancov.

To je pravda, pevne verím, že teraz sa z konca kandidátky podarí prekrúžkovať dvom tretinám súčasných poslancov. Aj preto sú tieňovými ministrami a maximálne sa im snažíme pomáhať v komunikácii, lebo nie každý to má v sebe. Mnohí sú fachmani, ale nevedia to komunikovať.

Ak má OĽaNO jasného lídra, tak ste to vy, to ukazujú vaše prieskumy, vaše vystupovanie, napokon aj tento rozhovor. Prečo to nechcete formalizovať, štandardizovať OĽaNO ako stranu s predsedom a podpredsedami?

My sa k tomu postupne dopracujeme, napokon aj voľby do VÚC ukázali, že sme hnutím, len to nemáme formalizované.

Výsledok by sa bez ľudí, ktorí si to v regiónoch odmakali, nikdy nedosiahol. Nechceme však nič znásilňovať.

V poslednom čase ste otvorili tému spolupráce s SMK, dokonca ste vyhlásili, že si viete predstaviť aj predvolebnú koalíciu s touto stranou. To znie veľmi zvláštne, čo tým vlastne sledujete?

Stále je to rovnaký cieľ, s ktorým som vstupoval do politiky. Vtedy tu vládli Fico s Mečiarom a Slotom, dvaja sú z kola von, ostal nám tu tretí mohykán, ktorého treba vystrnadiť.

Ak však hovoríte o koalícii s SMK, nemáte pod tým tretím mohykánom na mysli Bélu Bugára, ktorého tým najviac provokujete?

Myslel som Fica, ale áno, Béla Bugár je jeho pomocníkom.

Pri vašich plánoch s SMK sú dve možnosti: buď to myslíte celkom vážne, alebo tým sledujete len psychologický zámer a chcete vytočiť do nepríčetnosti samotného Bélu Bugára.

Bugár sa vytáča do nepríčetnosti predovšetkým sám. Týždeň pred voľbami v marci 2016 sme vyzvali Maďarov na južnom Slovensku, nech idú voliť a nech si vyberajú strany, ktoré odmietli jednoznačne Smer.

Bugár sa v tom nevidel, bol urazený, hoci mohol do volieb sám jasne povedať, že vylučuje Smer. Neurobil to, nechal za seba hovoriť Simona, Šebeja, Žitňanskú, ktorí to vylučovali. A on si alibisticky nechával zadné vrátka, lebo zradu dopredu plánoval.

Predpokladáme, že uvažujete takto: máte pocit, že k vláde bez Smeru budete potrebovať maďarskú stranu a chcete, aby tou stranou nebol Most, ale SMK.

V dnešnej opozícii často počuť, že počítajú s Mostom a SNS do budúcej vlády, mne to však pripadá trochárske.

Počítať so zradcami a zlodejmi, že s nimi to budeme vedieť vyskladať bez Smeru? Je to zbytočné legitimizovanie týchto dvoch strán, ktorých charakter sa už naplno prejavil.

Lenže vy týmto legitimizujete SMK, ktorá má tiež svoje problémy, veľmi úzke väzby na Fidesz, hovorí sa aj o finančných väzbách na Budapešť, tiež väzby na niektorých oligarchov.

Ukážte mi tie väzby na oligarchov, ako Orbán financuje SMK, keď to bude na papieri, a nie v rovine „hovorí sa“, tak fajn.

Ale veď aj v prípade Smeru a dnešnej vlády máte mnohé veci, možno aj tie najvážnejšie, o ktorých sa nedá písať, ale sú v rovine „hovorí sa“.

V Smere? Je to naozaj tak, že sa len hovorí o Kaliňákovom biznise s Bašternákom, o tom, že Fico býva v jeho byte, že Kaliňák kupuje drasticky pod cenu od Bašternáka podiel, čo je jednoznačne podvod, a to v čase, keď ho vyšetruje kriminálny úrad?

No úzke vzťahy SMK s Fideszom sú jednoducho faktom.

V poriadku, vy ste však vraveli, že sa hovorí, že Fidesz ich financuje, to treba preukázať a dať na papier.

Vzájomné mentálne naviazanie je evidentné, to asi nespochybníte.

Má nám teraz vadiť, že podávame ruku strane, ktorá dlhodobo a vytrvalo reprezentuje 100- až 120-tisíc voličov, ale nevadí nám to, že budeme ako budúcich partnerov zvažovať zradcu Bugára, ktorý predal svojich voličov, alebo Danka, ktorý neukradne len to, čo nie je prikované?

Našou otázkou je, či si v mene boja s Dankom a Bugárom neidealizujete SMK.

Nie, určite majú chyby, nánosy z minulosti, ale ak chceme túto stranu formovať a chceme, aby si adoptovala náš protikorupčný program, nemôžeme ich nechať v kúte, do ktorého ich zahnal Bugár.

Má nám teraz vadiť, že podávame ruku strane, ktorá dlhodobo a vytrvalo reprezentuje 100- až 120-tisíc voličov, ale nevadí nám to, že budeme ako budúcich partnerov zvažovať zradcu Bugára? Zdieľať

Ten by bol najradšej, aby tam navždy zostali. Ale keby on, Bugár, spravil koalíciu s SMK pred voľbami, nikto by sa nad tým nepozastavoval a polovica novinárov by mu za to tlieskala.

Teda ešte raz: predvolebnú koalíciu OĽaNO s SMK myslíte vážne?

Je to čisto moja idea, bol som na diskusii Denníka N, kde došla na to reč, tak som to vyslovil.

Aj József Berényi v rozhovore pre Aktuality.sk a TV Markíza pripustil, že by ste mohli kandidovať spolu, už to máte teda predebatované?

Viackrát som bol s pánom Berényim aj Menyhártom, teda bývalým aj súčasným lídrom SMK, najmä z dôvodu, že ich chceme získať na podporu v Trnavskom samosprávnom kraji, lebo bez SMK by mal Jozef Viskupič v župnom zastupiteľstve menšinu.

Ale všeobecne si myslím, že dozrel čas na to, aby sme to gesto urobili. Napokon, ani Mečiara by sme sa v roku 1998 bez Maďarov nezbavili. A bez Maďarov sa v roku 2020 nezbavíme Fica.

Neriskujete, že takouto koalíciou by ste stratili priveľa svojich slovenských voličov, najmä na severe?

Možno mi to nebudete veriť, ale pre mňa bol vždy dôležitejší spoločný než osobný výsledok. Nájdete niekoho iného na slovenskej pravicovej scéne, kto by bol schopný robiť kampaň druhej strane len preto, že sa obáva, že sa nedostane do parlamentu?

V každej predvolebnej diskusii som ľudí nabádal, aby prišli voliť, ak nie, tak SaS, aby neprepadla, a rovnako som vyzýval ľudí na juhu, aby volili SMK, keďže Bugár nechcel vylúčiť vládu s Ficom. Vidím si ďalej od nosa ako iní lídri, ktorí hrajú len na seba.

Ale predsa to, čo robíte, nie je len čistá nezištnosť, je to aj dobrý selfmarketing.

Hovorím o tom naozaj preto, že sa musíme dať viacerí dokopy a tak to myslím aj pri SMK.

Ak by sme získali spolu s SMK rovnaký počet hlasov ako bez SMK, aj tak by to bola výhra, pretože voliči, ktorých by to odstrašilo, by si vybrali KDH, SaS či inú demokratickú opozičnú stranu. Bol by som spokojný, lebo hlasy Maďarov by neprepadli.

Teda si to máme predstaviť tak, že na základe preferencií by ste si na spoločnej kandidátke rozdelili miesta a SMK by získala povedzme každé tretie či štvrté?

O tom sme sa vôbec nebavili, je to len moja idea. Na našom klube sú viacerí z toho vyrušení, chceli by sa o tom viac baviť. Ja im to prezentujem ako ideu, aby sme sa nebáli spájať, tak ako som sa nebál zobrať Novu či Zmenu zdola Jána Budaja a všetko to bolo správne.

Takže v budúcich voľbách budete kandidovať ako Igor Matovics.

Pekný vtip. (Úsmev.) Viete, neexistuje väčší prejav vlastenectva v politike než to, že podáte ruku práve takejto strane. Ľudia, ktorí volia dlhé roky SMK, sa tu cítia ako občania druhej kategórie, majú vo svojich regiónoch zlé cesty, najväčšiu nezamestnanosť, katastrofálne nemocnice, cítia sa len ako taký prílepok.

Neexistuje väčší prejav vlastenectva v politike než to, že podáte ruku práve takej strane ako SMK. Zdieľať

Nemôžeme sa k jednej národnosti správať macošsky len preto, lebo nehovorí naším jazykom. Ak to dokážeme, verím, že nám to slovenskí Maďari opätujú. Nemôžeme sa totiž tváriť prekvapene, ak ľudia, ktorí sa cítia pri plote, vzhliadajú za plot. Ukážme im, že nestojíme len o ich prácu a dane, ale záleží nám na tom, aby aj z južného Slovenska nemuseli mladí ľudia utekať za prácou.

Zachytili ste vyjadrenie lídra SMK Józsefa Menyhárta, ktorý povedal, že dianie v Katalánsku môže byť inšpiráciou pre juh Slovenska?

Samozrejme, pýtal som sa ho na to, on mi povedal, že Nový Čas to vytrhol z kontextu, ale treba sa priamo opýtať jeho.

SMK si v porovnaní s Mostom idealizujete aj preto, že sa vôbec nespráva tak opozične a protismerácky ako vy a SaS. V Košiciach podporovali Rašiho, nie vášho kandidáta, v Trnave bol pán Berényi vicežupanom Tibur Mikuša, de facto muža Smer.

Čudujete sa? Získali hlasy do VÚC, mali svojich poslancov, chceli byť súčasťou koalície, aby mohli niečo zmeniť vo svojich okresoch.

Ale asi sa pamätáte na rok 2006, keď bol v SMK ešte aj Béla Bugár. V tom čase panovala v strane úplná zhoda na tom, že ak niet inej možnosti, SMK by malo vstúpiť do vlády so Smerom a HZDS.

Ale aj KDH sa vtedy hnalo do vlády so Smerom...

... lenže tam o tom prebehol bolestivý konflikt vnútri hnutia, v SMK nič také nebolo.

Môže byť, ale nečudujme sa, že tí ľudia pozerajú po hocikom, keď nevidia záujem z demokratickej časti opozície.

Len či sa potom nebudete čudovať, keď dostanete do parlamentu viacerých poslancov SMK, ktorí v kľúčovej chvíli rozhodnú, že vďaka nim vznikne štvrtá vláda Roberta Fica.

Toho sa neobávam, maľujeme čerta na stenu. Tých ľudí dokážeme získať na svoju stranu, ak budú vidieť záujem. Józsefa Menyhárta som pozval na námestie 17. novembra, hovoril po slovensky a spieval s nami slovenskú hymnu, to sú veľmi silné symboly.

Považujem to za správne a budem robiť všetko preto, aby som presvedčil aj ostatných. Pretože čo nám osoží, keď necháme SMK v kúte a krátko pred voľbami za nimi príde Bugár, zoberie si ich a rovno ich šupne do náručia Roberta Fica?

Nepodceňujete pri svojich úvahách o smerovaní SMK faktor Budapešti? Hlas Viktora Orbána zaváži zrejme viac než Igora Matoviča.

Nuž dobre, tak si to týmto spôsobom rozdám s Viktorom Orbánom. Ale ja si v prvom rade myslím, že SMK je samostatná slovenská strana, ktorá zastupuje maďarskú menšinu a rozhoduje sama o sebe.

Foto: Andrej Lojan

Odporúčame