Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. august 2017

Riešením kórejskej krízy je protiraketová obrana

Spojené štáty by sa s Kim Čong-unom nemali dohadovať pomocou hrozieb, ale jeho zbrane by mali spraviť jednoducho irelevantnými.
Riešením kórejskej krízy je protiraketová obrana

Na snímke zverejnenej severokórejskou vládou 4. júla 2017 štart medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-14 na neznámom mieste na severozápade v Severnej Kórei. Foto: TASR/AP

Tridsaťštyri rokov po tom, čo Ronald Reagan ohlásil Strategickú obrannú iniciatívu (SDI) na obranu USA a ich spojencov pred raketovými útokmi, USA stále nemajú spoľahlivé opatrenia voči typu hrozby, akú v blízkych rokoch môže predstavovať Severná Kórea.

Obrana USA či Japonska pred malým počtom medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM) je úloha, ktorej riešenie leží v technologickej rovine a jej zlyhanie by bolo ťažké ospravedlniť. Spojené štáty by sa s Kim Čong-unom nemali dohadovať pomocou hrozieb. Investície Pchjongjangu do technológie jadrových zbraní by mali spraviť jednoducho irelevantnými a zastaranými.

Stratégiou prežitia severokórejského režimu je robiť zo seba najbláznivejšieho hráča v okolí. Nech USA vyslovia akúkoľvek hrozbu, Pchjongjang ponúkne ešte bláznivejšiu. Veľmi dobre vedia, že vojenské možnosti USA sú obmedzené kórejskou geografiou.

Stratégiou prežitia severokórejského režimu je robiť zo seba najbláznivejšieho hráča v okolí. Nech USA vyslovia akúkoľvek hrozbu, Pchjongjang ponúkne ešte bláznivejšiu. Zdieľať

Severná Kórea má najmenej 700 ťažkých zbraní, ktorými by mohla zasiahnuť Soul vzdialený iba 50 km od hraníc. Delostrelecká paľba by spôsobila obrovské počty civilných obetí, ak nie priamo vyhladenie juhokórejského hlavného mesta. Umlčať tieto zbrane by mohol iba taktický jadrový útok, no Soul by sa iba ťažko uchránil pred rádioaktívnym spadom.

Počnúc vládou Billa Clintona v roku 1994 Washington Severnej Kórei ustupoval. Poskytoval jej ľahkovodné nukleárne reaktory a palivový olej ako protihodnotu za zastavenie výroby plutónia. Pchjongjang v roku 2002 od dohody odstúpil a k výrobe plutónia sa vrátil.

Hovorca vlády Donalda Trumpa Stephen Miller minulý týždeň odmietol „roky neúspešnej politiky“ a dodal: „Vidíte, aká je angažovanosť svetovej komunity smerom k Severnej Kórei. Vidíte pasáž rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN k Severnej Kórei s hlasmi Číny a Ruska – robíme svet bezpečnejším miestom.“

Získanie podpisov Ruska a Číny pod rezolúciu Bezpečnostnej rady je solídnym diplomatickým úspechom. No verejná výmena hrozieb s Pchjongjangom zvýraznená s Trumpovou poznámkou o „ohni a hneve“ z utorka zvýšila význam severokórejského režimu. Vykresľovať darebácky režim ako vážne ohrozenie poskytuje Kimovi jednoducho silnejšiu vyjednávaciu páku a dodáva mu väčšiu dôležitosť.

Kórejčan sleduje v televízii severokórejského lídra Kim Čong-una na železničnej stanici v Soule 1. apríla 2016. Foto: TASR/AP

Zlá vojenská politika zo strany vlád Clintona, Georga W. Busha a Baracka Obamu zanechala Spojené štáty bez spoľahlivej protiraketovej obrany a  darebákovi s malým inventárom možností umožnila vydierať najsilnejšiu krajinu na svete.

Trump by mal pripomenúť radu Obamovho poradcu Rahma Emanuela: „Dobrú krízu nikdy nepremrhajte.“ Kórejská panika dáva prezidentovi príležitosť donútiť svoju opozíciu k oživeniu strategického obranného programu.

Vykresľovať darebácky režim ako vážne ohrozenie poskytuje Kimovi jednoducho silnejšiu vyjednávaciu páku a dodáva mu väčšiu dôležitosť. Zdieľať

Podôb protiraketovej obrany je viac a USA by mali mať záujem o všetky. Zostáva nejasné, aké technológie najlepšie vyhovujú americkým alebo japonským požiadavkám. Existuje niekoľko sľubných možností, ktoré by mohli byť nasadené ešte pred tým, než Severokórejci dokážu postaviť spoľahlivé ICBM s jadrovými hlavicami.

Ako 5. augusta napísali Asia Times, podľa bývalého predstaviteľa Pentagonu Stephena Bryena dokáže izraelský protiraketový systém „Arrow“ omnoho lepšie ochrániť Japonsko pred potenciálnym útokom KĽDR ako existujúce systémy THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) alebo Patriot.

Inzercia

„Arrow 3,“ poznamenal Bryen, „je jediný systém balistickej protiraketovej obrany, ktorý zostreľuje nepriateľskú raketu stovky km (až 2 400 km, pozn. prekl.) od miesta, kde bol vypustený.“ Na rozdiel od systému THAAD, ktorý vyžaduje priamy zásah protiraketového projektilu, Arrow používa výbušniny s približovacou rozbuškou.

Angelo Codevilla v aprílovom interview pre Asia Times vysvetľoval, že USA by mali vybudovať protiraketový obranný systém, ktorý by chránil tak spojencov, ako Japonsko a Južnú Kóreu, ako aj samotné Spojené štáty. Codevilla bol jedným zo stratégov, ktorí pomáhali naformulovať Raeganovu SDI. Dnes tvrdí, že sa môže využiť vesmírna protiraketová technológia, ktorá bola zastavená za Clintonovej éry.

Podľa neho by to malo viacero strategických výhod: „Čínskym hlavným operačným cieľom v severovýchodnej Ázii je dostať Južnú Kóreu preč od USA. Robia to slovami: ‚Pozrite sa, Američania vás nemôžu chrániť.‘ Keď sa Juhokórejčania pýtajú prečo, Číňania odpovedajú: ‚Pretože Američania nevedia ochrániť ani sami seba.‘ No ak by Američania mali nový protiraketový systém, hra by sa zmenila.“

USA sa úmyselne zameriavali skôr na bojovú protiraketovú obranu (THAAD a Patriot) ako na strategickú obranu, s nevysloveným úmyslom, že nebudú ponúkať obranu proti ruským a čínskym ICBM. Ak by sa USA rozhodli prikročiť k uvedeniu strategickej obrany, Moskva a Peking by búrlivo namietali.

Trumpova vláda však teraz môže Číne povedať: „Dali sme vám šancu priviesť svojho severokórejského spojenca k rozumu, ale nedokázali ste to. Teraz musíme prijať opatrenia na obranu nás a našich spojencov.“ Rusku môže odkázať, že jeho oportunistická podpora režimu v Pchjongjangu nedáva Washingtonu inú možnosť, než prijať takú politiku, akú má Moskva najmenej rada.

Ak by USA vytvorili novú generáciu technológií protiraketovej obrany, malo by to aj rad vedľajších efektov v civilnom prostredí. Zdieľať

Program postavenia protiraketovej obrany by mal dve postranné výhody, z ktorých každá by bola v konečnom dôsledku omnoho dôležitejšia než kórejská záležitosť sama osebe.

Po prvé: prebudilo by to dlhodobo nečinný americký motor vedeckých inovácií, čo by umožnilo preskočiť pokrok, ktorý v obranných technológiách dosiahli Rusko a Čína. Americkí súperi si pamätajú, že komunizmus sa v 80. rokoch 20. storočia zrútil preto, lebo sovietska ekonomika nevedela udržať krok s americkým pokrokom v oblasti výpočtovej techniky a leteckej elektroniky. Obnovenie americkej technologickej nadradenosti spôsobí, že Moskva a Peking budú konať citlivejšie v iných sporných veciach, napr. na Ukrajine alebo na Blízkom východe.

Po druhé: vytvorilo by to tlak produktivity, ktorý by mohol pomôcť zvrátiť dlhodobý pokles amerického rastu produktivity. Prakticky všetky technológie, ktoré tvoria moderné hospodárstvo, od lacných a výkonných integrovaných obvodov až po snímače, LED obrazovky, optické siete a internet, vyrástli z technologických požiadaviek studenej vojny.

Obranná technológia predstavovala špičku výskumu, pretože vyžadovala riešenia hraničných fyzikálnych problémov, ktorým by sa súkromné vedecké prostredie inak nevenovalo. O tomto probléme som písal vo februárovom čísle časopisu American Affairs.

Kórejská kríza dáva Bielemu domu unikátnu príležitosť na súčasne strategickú aj ekonomickú iniciatívu. Ak by USA vytvorili novú generáciu technológií protiraketovej obrany, malo by to aj rad vedľajších efektov v civilnom prostredí.

Pôvodný text: Missile defense is the solution to the Korean crisis. Uverejnené so súhlasom Asia Times, preložil L. Obšitník.

Odporúčame