Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
31. júl 2017

Ospravedlnenie Miroslavovi Výbohovi za nepresnosť

V nižšie zverejnenom článku "Vagovič: Korupcia nebola nikdy tak blízko Ficovi ako v kauze Pandur" sme v súvislosti s výpoveďou Marka Dalíka pôvodne písali, že Výboh si mal pýtať úplatok. Dalík pred súdom hovoril o provízii. Text uverejňujeme s opravou aj s ospravedlnením Miroslavovi Výbohovi.
Ospravedlnenie Miroslavovi Výbohovi za nepresnosť

Rakúsky obrnený transportér Pandur. (Foto: Flickr.com/Doppeladler.com)

Český lobista Marek Dalík, ktorého súd odsúdil na päť rokov pre korupciu v kauze objednávania vojenskej techniky Pandur, pred pár dňami vypovedal, že províziu si mal v tejto veci pýtať aj Miroslav Výboh, blízky spolupracovník Roberta Fica. Toho premiér v roku 2007 vzal so sebou aj na neoficiálne rokovanie o spoločnom česko-slovenskom obstarávaní vojenskej techniky. Výboh dlhodobo pôsobí ako obchodník v zbrojárskom biznise.

 

Prečo je najnovšia výpoveď Marka Dalíka taká dôležitá, vysvetľuje investigatívny novinár Marek Vagovič z portálu Aktuality.sk.

 

Prečo je najnovšia výpoveď Marka Dalíka zaujímavá?

Dalík doteraz tvrdil, že 18 miliónov eur, ktoré mal žiadať za vybavenie nákupu obrnených transportérov, bola štandardná provízia. Jeho výpoveď je zaujímavá aj preto, že upriamil pozornosť na Miroslava Výboha. Dalík najskôr zobral všetko na seba – až krátko pred nástupom do väzenia vypovedal, že v kauze Pandur bol len prostredníkom Miroslava Výboha. Teraz zašiel ešte ďalej, keďže tvrdí, že to bol práve Výboh, kto si v skutočnosti vypýtal províziu od rakúskej firmy Steyr. 

Počas prvých ôsmich mesiacov, ktoré strávil vo väzbe, zrejme Dalík precitol. Zvyšní aktéri korupčného škandálu, o ktorých doteraz zaryto mlčal alebo ich úlohu v prípade zahmlieval, ho totiž hodili cez palubu. Je možné, že zmenou výpovede chcel Dalík dosiahnuť aj zníženie trestu – súd však názor nezmenil, keďže mu potvrdil päť rokov nepodmienečne. Napriek určitej miere taktizovania je však málo pravdepodobné, že Dalík hral pri nákupe obrnených transportérov na vlastnú päsť. Aj preto nie je vylúčené, že sa ešte v tomto prípade dočkáme prekvapivých zvratov. 

Prečo by mala byť jeho výpoveď považovaná za hodnovernú?

Pretože Dalík bol – podobne ako Výboh – kľúčovým svedkom a zároveň priamym aktérom zákulisných rokovaní s rakúskymi manažérmi, na ktorých zaznela požiadavka na vyplatenie tučnej „provízie“ za sprostredkovanie biznisu za niekoľko miliárd českých korún. Jeho výpoveď v kauze Pandur je porovnateľná so svedectvami v prípadoch organizovaného zločinu – aj tam je polícia často odkázaná len na ľudí zvnútra systému, pretože chýbajú priame dôkazy o trestnej činnosti. 

Marek Vagovič.

Ako vnímal Dalík postavu Miroslava Výboha?

Inzercia

Podobne ako seba. To znamená ako lobistu a zároveň emisára vplyvného politika. Pokým Dalík bol blízkym človekom vtedajšieho českého premiéra Mirka Topolánka, Výboh mal vždy otvorené dvere k Robertovi Ficovi. S tým rozdielom, že Výboh patril aj k významným hráčom v zbrojárskom biznise – jeho firma mala kontrakty asi v 50 krajinách sveta. Aj preto môže vnímať Dalík ako nespravodlivé, že pokým on sedí vo väzení, Výboh vyviazol z kauzy Pandur bez ujmy. 

Aká je vlastne úloha Miroslava Výboha v slovenskej politike?

Darilo sa mu počas prvej aj druhej Ficovej vlády. Na ministerstve obrany, ktoré riadili nominanti Smeru, získala jeho firma štátne zákazky za niekoľko miliónov eur. Momentálne patrí Miroslav Výboh – spolu s Jozefom Brhelom a Jurajom Širokým – k trom kľúčovým mecenášom strany Smer. Premiér Fico dokonca nazval oligarchu Výboha, s ktorým sa pozná dvadsať rokov, svojím priateľom. Je pritom zaujímavé, že to priznal práve po vypuknutí kauzy Pandur. 

Takto otvorene totiž Fico o ľuďoch z obchodného zázemia Smeru nikdy predtým nehovoril. Aj tieto slová svedčia o ich nadštandardnom vzťahu a zrejme aj o záväzkoch, ktoré vznikli v minulosti. Môžu súvisieť napríklad s financovaním strany alebo so spoločným biznisom. Aj preto sa Fico v politike už veľmi dlho nespráva slobodne, možno je aj vydierateľný.

Mal by sa niečoho báť aj Robert Fico?

Ak by česká alebo rakúska polícia znovu otvorili kauzu Pandur a dospeli k záveru, že hlavou tejto organizovanej skupiny bol naozaj jeho priateľ Miroslav Výboh, tak to môže byť veľmi nepríjemné aj pre Roberta Fica. O nákupe obrnených transportérov mali totiž Výboh, Fico, Dalík a Topolánek diskutovať aj na neformálnych schôdzkach v moravských vínnych pivničkách.

To znamená, že aj Fico bol zrejme informovaný o pripravovanom biznise a možno aj o spomínanej „provízii“. Napriek tomu je málo pravdepodobné, že by premiér v tejto veci čelil trestnému stíhaniu. Politicky by však Ficovi veľmi uškodilo, ak by súdy potvrdili, že jeho pobočník žiadal megaúplatok. 

Mimochodom, keď sa v roku 2011 prevalila korupčná kauza Osrblie, v tom čase opozičný politik Fico povedal: „Nikdy nebola korupcia tak blízko premiérovi, ako je pri Ivete Radičovej.“ Jej vtedajší poradca Martin Novotný bol totiž podozrivý, že si vypýtal úplatok vo výške 30-tisíc eur. Za odmenu mal na Úrade vlády vybaviť dotáciu na dostavbu biatlonového areálu. Premiérka Radičová ho po zverejnení kauzy okamžite odvolala, Novotný bol neskôr odsúdený na 18 mesiacov väzenia. 

Dnes sa Fico tvári, že ho podozrenia z neetického konania v kauze Pandur, do ktorej je zapletený aj jeho priateľ a lobista Výboh, nezaujímajú. Z výpovedí Marka Dalíka aj bývalých manažérov rakúskej firmy Steyr pritom vyplýva, že korupcia nebola nikdy tak blízko premiérovi Ficovi ako v kauze Pandur. Keď ide o prešľapy konkurenčných politikov alebo ich nominantov, predseda Smeru je veľmi prísny a zásadový. V prípade svojich ľudí však uplatňuje „dvojaký kilometer“, pretože ho niekto evidentne „drží za gule“.

 

Ospravedlnenie pánovi Miroslavovi Výbohovi

Naše vydavateľstvo v tomto článku s názvom „Vagovič: Korupcia nebola nikdy tak blízko Ficovi ako v kauze Pandur" zverejnilo skutkové tvrdenie o pánovi Miroslavovi Výbohovi, že český lobista Marek Dalík v kauze Pandur pred súdom tvrdil, že pán Miroslav Výboh
žiadal úplatok 18 miliónov eur od rakúskej firmy Steyr. Vyššie uvedené skutkové tvrdenie sa nezakladá na pravde a neoprávriene zasiahlo do práva na ochranu osobnosti pána Miroslava Výboha. Naše vydavateľstvo sa týmto pánovi Miroslavovi Výbohovi za zverejnenie tohto
nepravdivého tvrdenia ospravedlňuje.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.