Uniknuté Comeyho poznámky: Kto ustráži strážcov?

Uniknuté Comeyho poznámky: Kto ustráži strážcov?

Bývalý riaditeľ FBI James Comey na snímke z 8. júna 2017. Foto: TASR/AP

Demokrati aj republikáni veria, že ak ich oponenti urobia niečo nesprávne, malo by to byť trestné. Takto však právny systém nefunguje, píše profesor Dershowitz.

Prezident Trump obvinil bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeyho, že nezákonne rozšíril svoje poznámky, ktoré boli prepisom rozhovoru s prezidentom a mohli obsahovať utajené informácie. Ak ich naozaj obsahovali, kto bude vyšetrovať Comeyho? Súčasný špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorému Comey pomohol získať túto funkciu a sú priateľmi, by vierohodné vyšetrovanie viesť určite nemohol. Tak isto ani Rod Rosenstein, ktorý Muellera vymenoval. Rastie tlak na Rosensteina, aby vymenoval ďalšieho špeciálneho vyšetrovateľa. Bude to potrebné?

Na základe toho, čo v súčasnosti vieme, sa nezdá, že by Comey spáchal zločin. Ak sa obvinenia ukážu ako pravdivé, jeho skutky sa budú pozoruhodne podobať tým u Hillary Clintonovej, ktoré vyšetroval v súvislosti s jej nevhodným používaním súkromného emailového servera. Comey aj Clintonová nedbalo zaobchádzali s utajovanými informáciami a obaja si za svoju lajdáckosť zasluhujú kritiku. Ani jeden z nich však neprekročil hranicu úmyselnej kriminality. Clintonovej nepriatelia, samozrejme, tvrdia, že červenú čiaru prekročila. A to isté budú tvrdiť aj Comeyho nepriatelia o ňom. No pri posudzovaní podľa univerzálnych štandardov by ani jeden z nich nemal byť trestne stíhaný za niečo, čo vyzerá byť neúmyselnou chybou.

Aby niečo bolo trestné, musí to výslovne zakazovať trestný zákon. V krátkodobom záujme zvýhodnenia svojej strany to však aj republikáni, aj demokrati zneužívajú. Zdieľať

V tejto chvíli nevieme, či Comeyho poznámky naozaj obsahovali utajené informácie. A ak by aj, boli takto označené predtým alebo po tom, ako ich Comey rozšíril? Takisto nepoznáme ani stupeň utajenia, ak nejaký existuje. To, čo vieme, spočíva v Comeyho tvrdení, že svoje poznámky mal nárok rozšíriť, pretože bol „súkromným občanom“. To je ale falošné zdôvodnenie. Informácie obsiahnuté v poznámkach získal ako štátny zamestnanec a boli teda vládnym majetkom. Ak obsahovali utajené informácie, nebol oprávnený rozširovať ich bez predchádzajúceho súhlasu.

Prezident rýchlo napísal na twitter, že Comeyho kroky boli „tak ilegálne“. To isté, naopak, hovoria aj Trumpovi kritici o jeho krokoch, o krokoch jeho rodiny a členov jeho volebného a prechodného tímu. Pri kriminalizovaní politických krokov svojich oponentov sa obe strany príliš ponáhľajú so súdením. Obe strany, zdá sa, veria, že ak ich oponenti urobia niečo nesprávne, malo by to byť trestné. Takto však náš právny systém nefunguje. Aby niečo bolo trestné, musí to výslovne zakazovať trestný zákon. Musí to obsahovať trestný čin sprevádzaný trestným úmyslom. Zákon musí byť navyše jasný a jednoznačný. Tieto užitočné pravidlá sú určené na ochranu ako demokratov, tak aj republikánov. V krátkodobom záujme zvýhodnenia svojej strany ich však aj republikáni, aj demokrati zneužívajú.

Ústavná definícia o vlastizrade hovorí o vedení vojny proti USA alebo pomoci ich nepriateľom. Prípad Trumpovho syna to zjavne nezahŕňa. Zdieľať

Azda najextrémnejším príkladom naťahovania zákona na postihnutie jednotlivca pre jeho politický hriech je nedávne vyhlásenie Richarda Paintera proti synovi Donalda Trumpa. Ten sa zúčastnil na stretnutí s ruskou právničkou, ktorá mu navrhla, že mu dodá negatívne informácie o Hillary Clintonovej. Painter na to povedal: „Bol to pokus získať informácie negatívne voči oponentovi v americkej politickej kampani od Rusov, o ktorých sa vie, že v USA vykonávajú špionáž.“ Painter vyhlásil, že Trumpov syn mohol spáchať vlastizradu a mal by byť uväznený.

Ústava však vlastizradu definuje výlučným a obmedzeným spôsobom. Hovorí: „Vlastizrada proti Spojeným štátom americkým spočíva iba v rozpútaní a vedení vojny proti nim alebo v nadŕžaní ich nepriateľom poskytujúc im pomoc a podporu.“ (Zvýraznenie pridané.) Definícia zjavne nezahŕňa „pokus získať informácie negatívne voči oponentovi“ od Rusov. Tým, ktorí sú presvedčení, že akékoľvek nesprávne konanie musí byť trestné, však na ústave nezáleží.

Späť ku Comeyho únikom. Je nepravdepodobné, že dôjde k akémukoľvek vyšetrovaniu, možno s výnimkou interného vyšetrovania na ministerstve spravodlivosti. Ministerstvo by Comeyho malo pokarhať za porušenie pravidiel, ale dnes nie je dosť dôkazov, ktoré by si vyžadovali vymenovanie ďalšieho špeciálneho vyšetrovateľa. Ani ich nie je dosť na vyslovenie záveru, že Comeyho prehrešok bol „tak ilegálny“, ako k tomu príliš rýchlo došiel prezident Trump.

Pôvodný text: Comey's Leaked Memos: Who Will Guard the Guardians? Uverejnené so súhlasom Gatestone Institute, preložil L. Obšitník.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo