Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. 06. 2017, 12:13

Trump mal právo vyhodiť Comeyho. Môže aj Muellera, ale bola by to chyba

Prezident nemôže byť súdený za niečo, čo mu umožňuje americká ústava, píše harvardský profesor práva Alan Dershowitz.
Trump mal právo vyhodiť Comeyho. Môže aj Muellera, ale bola by to chyba

Robert Mueller, v rokoch 2001-2013 riaditeľ FBI a dnes špeciálny vyšetrovateľ vo veci údajného zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb. Snímka je z 21. augusta 2013, zdroj: TASR/AP

Niekoľko ľudí blízkych Trumpovej vláde v posledných dňoch tvrdí, že prezident vyhodí špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera. Viacero konzervatívcov vyhlásilo, že prezident, ktorý vymenovanie špeciálneho vyšetrovateľa sám označil za „hon na čarodejnice“, by mal Muellera vyhodiť. Minulý víkend Newt Gingrich na svojom twitteri napísal: „Republikáni sa mýlia, ak si myslia, že špeciálny vyšetrovateľ bude férový... Treba to prehodnotiť.“ Ďalší hovorili podobne. Hoci by bol taký krok legálny, bola by to hrozná chyba.

Medzi ústavné právomoci prezidenta ako hlavy výkonnej moci, samozrejme, patrí prepustiť špeciálneho vyšetrovateľa. Má právomoc poveriť k takémuto kroku generálneho prokurátora, resp. v tomto prípade jeho zástupcu Roda Rosensteina, keďže Jeff Sessions sa vzdal zasahovania do všetkých vecí týkajúcich sa vyšetrovania Ruska. (V USA na rozdiel od iných západných krajín je generálny prokurátor podľa ústavy súčasne ministrom spravodlivosti, teda podlieha priamo prezidentovi ako hlave výkonnej moci. Pozn. prekl.)

Ak by to Rosenstein odmietol urobiť alebo by odstúpil, Trump by mohol nariadiť anuláciu vymenovania špeciálneho vyšetrovateľa a na základe svojej výkonnej právomoci by Muellera sám prepustil. Ale len to, že by mohol mať na to právo, neznamená, že by to bol správny krok. Väčšina republikánov vrátane mnohých Trumpových spojencov tvrdí, že by vyhodenie Muellera v súčasnom období naznačilo, že prezident má čo skrývať a že by to bola politická katastrofa.

Do dnešného dňa som nevidel žiadny dôkaz, že by Trump porušil akýkoľvek federálny trestný zákon. Zdieľať

Do dnešného dňa som nevidel žiadny dôkaz, že by Trump porušil akýkoľvek federálny trestný zákon. Prezident nebránil výkonu spravodlivosti, keď odvolal riaditeľa FBI Jamesa Comeyho.

Trump mal ústavnú právomoc aj nariadiť Comeymu, aby ukončil vyšetrovanie Flynna. Mohol Flynna omilostiť a tým ukončiť vyšetrovanie jeho osoby, tak ako prvý prezident Bush omilostil Caspara Weinbergera a tým ukončil vyšetrovanie aféry Irán-Contras. Rovnako tak môže do prezidentovej ústavnej právomoci patriť aj prepustenie Muellera, hoci by to podľa môjho názoru mohlo vytvoriť konflikt záujmov a bolo by to nesprávne.

Je jasné, že je tu problém týkajúci sa prezidentovej právomoci vyhodiť ľudí, ktorí vyšetrujú jeho osobu. Prezident podľa ústavného práva nemôže byť vinný z marenia výkonu spravodlivosti tým, že riadnym spôsobom využíva svoje ústavné právomoci na zastavenie vyšetrovania alebo na prepustenie riaditeľa FBI alebo prokurátora. To nevyhnutne neznamená, že musí ísť o politicky správnu vec. Žiadny prezident by nemal prepúšťať úradníka, ktorý vyšetruje jeho alebo členov jeho štábu.

Táto otázka by sa však nemala riešiť cez súčasný trestný zákon, ako to chcú bez akéhokoľvek právneho základu urobiť mnohí Trumpovi kritici. Skôr by to malo viesť k zmene zákona, aby sa takémuto problému predišlo v budúcnosti. Trestný zákon je vo svojej podstate retrospektívny a má za cieľ potrestať minulé zjavne kriminálne správanie. Ak by Kongres prijal nový zákon, ktorý by obmedzil právomoc prezidenta v situáciách konfliktu záujmov, takýto zákon by bol prospektívny (zameraný na budúcnosť).

Nebude to jednoduché, pretože americká ústava dáva prezidentovi ako hlave jednotného výkonného orgánu právomoc prepustiť riaditeľa FBI alebo prokurátora z akéhokoľvek dôvodu alebo aj úplne bezdôvodne (priznal to aj samotný Comey). Kongres sa však môže pokúsiť pripraviť prepracovanú a vybalansovanú legislatívu, ktorá by ochránila americký ľud pred prezidentom používajúcim svoju moc na vyhodenie niekoho, kto za zlé konanie ukazuje prstom na prezidenta alebo jeho štáb. Takáto legislatíva by mohla prejsť aj Najvyšším súdom USA.

Americká ústava dáva prezidentovi právomoc prepustiť riaditeľa FBI alebo prokurátora z akéhokoľvek dôvodu alebo aj úplne bezdôvodne. Priznal to aj samotný Comey. Zdieľať

V dnešnej hyperstraníckej atmosfére obe strany príliš rýchlo volajú po trestnom stíhaní svojich politických nepriateľov pre ich politické hriechy, ktoré však neobsahujú prvky kriminálneho správania.

Opakovane tvrdím, že treba rozlišovať medzi nesúhlasom s niečím, čo robí prezident, a naťahovaním už teraz širokých a vágnych trestných zákonov na postihnutie zacielených osôb. Je zlé robiť tak pri Donaldovi Trumpovi, ako to bolo zlé aj pri Hillary Clintonovej. Trestné právo musí byť vyhradené pre úmyselné páchanie jasne definovaných zločinov.

Preet Bharara (bývalý prokurátor južného okrsku New Yorku, pozn. prekl.), ktorého si veľmi vážim, tvítoval tento článok s priloženým ironickým komentárom: „Trump by mohol za Muellera dosadiť svojho vlastného právnika Marca Kasowitza. Alan Dershowitz to určite potvrdí...“

Mýli sa. Odsúdil by som taký krok, ale nenaskočil by som hneď na podporu trestného stíhania. Bývalý prokurátor by mal chápať rozdiel medzi stíhaním niekoho na základe natiahnutia už rozšírených trestných zákonov na jednej strane, a nesúhlasom s prezidentovými krokmi a úsilím o ich budúcu zmenu na strane druhej.

Nepíšem tento článok, aby som obhajoval prezidenta. Napísal by som ho, nech by bol prezidentom ktokoľvek. Kritizoval som aj republikánov, keď sa snažili dostať do väzenia Hillary Clintonovú pre zneužitie emailového servera. Ako občiansky libertarián som presvedčený, že trestný zákon by sa mal používať len vtedy, keď je spornosť konania jasne definovaná – ako napr. úplatkárstvo, ničenie dôkazov alebo klamanie orgánom činným v trestnom konaní.

Nemal by sa používať na vyplnenie medzery v zákone, ako je to teraz pri právomoci prezidenta v prebiehajúcich vyšetrovaniach. Takéto medzery by sa mali vyplniť prospektívnymi právnymi predpismi. Kongres by sa mal začať venovať tejto dôležitej otázke a pokúsiť sa prijať legislatívu, ktorá by zabránila zneužívaniu prezidentovej právomoci a chránila by občianske slobody všetkých Američanov.

Alan M. Dershowitz
Autor patrí medzi prominentných amerických právnikov. Je emeritným profesorom práva na Harvarde a autorom viac ako 30 kníh na tému politiky a práva.

Pôvodný text: Firing Mueller may be legal, but it would not be right. Uverejnené so súhlasom autora, preložil L. Obšitník.

Odporúčame