Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. jún 2017

Kam mieri Václav Mika

Poslanci dnes zvolili za riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka. Napriek tomu oslavuje aj Václav Mika.
Kam mieri Václav Mika

Na snímke generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Foto - TASR/Michal Svítok

Končiaci riaditeľ RTVS v uplynulých dňoch predviedol mohutný finiš. Z takmer beznádejnej pozície sa dokázal prebojovať do druhého kola voľby s podporou viac ako tretiny poslancov.

Je možné, že niektorých presvedčili dosiahnuté výsledky a vízia na nasledujúce obdobie, ktorá bola nielen pôsobivá, ale aj značne nafúknutá. No väčšina opozičných poslancov len prispôsobila svoj názor promikovskej vlne, ktorá sa v posledných týždňoch zdvihla v spoločnosti.

Cítiť to bolo najmä na sociálnych sieťach – na facebookovom profile so žoviálnym názvom Vašo Mika bolo až nemožné čítať všetky podporné stanoviská, ktoré sa hrnuli z každej strany, či sledovať videá, v ktorých Vašo už nevystupuje ako mazaný topmanažér, ale dobráčisko z ľudu.

Mika investoval do svojej imidžovej kampane v posledných mesiacoch naozaj veľa. Až tak veľa, že to vzhľadom na bezvýchodiskovosť jeho situácie vyzeralo zvláštne.

Už od minulého roka jeho pokračovanie vo funkcii jasne odmietal Andrej Danko, postupne sa proti nemu vyhraňoval aj Robert Fico spôsobom, z ktorého sa už nedalo vycúvať.

V zákulisí si už nikto nevedel predstaviť, že by bol Mika opätovne zvolený napriek odporu Smeru (s výnimkou osamelého bežca Maďariča) a SNS. Navyše, s Mikom sa príliš neráčil ani Béla Bugár.

Aj preto sa zdalo, že väčšiu nádej než Mika môže mať Michal Ruttkay, akýsi záložný plán niektorých ľudí v Smere, z ktorého bol čoraz nervóznejší Andrej Danko. Napokon sa všetko zbehlo inak: opozícia sa na poslednú chvíľu zjednotila na Mikovi, no ten aj tak dnes nemal šancu.

Otázka preto znie: prečo sa úspešný manažér Václav Mika vrhol do takmer beznádejnej voľby s energiou víťaza?

Ponúka sa aj táto odpoveď: Václav Mika dnes nemohol prehrať. V hre bolo totiž ešte niečo viac než voľba šéfa RTVS.

Ako sa to začalo

Pred piatimi rokmi ovládala Slovensko jednofarebná vláda Smeru, ktorá mala po volebnom triumfe veľa sebavedomia, ale aj istú sebakontrolu.

V Smere si totiž uvedomovali, že vtedajšie víťazstvo im padlo do lona vďaka pádu Radičovej vlády a totálnemu rozkladu pravice. A keďže Robert Fico už kalkuloval s tým, že v roku 2014 bude kandidovať za prezidenta, neželal si, aby sa Smer správal príliš arogantne.

Ficovou taktikou bolo demobilizovať opozične naladenú verejnosť, a to aj tým, že do čela niektorých inštitúcií postaví na pohľad nezávislých profesionálov, nie smeráckych politrukov. V prípade RTVS padla voľba na Václava Miku, usmievavého a aj trochu podlízavého profíka, ktorého presadzovali Marek Maďarič s Robertom Kaliňákom.

„Václav Mika dnes nemohol prehrať. V hre bolo totiž ešte niečo viac než voľba šéfa RTVS.“ Zdieľať

Mika bol mužom biznisu, ktorý predtým v Rádiu Expres aj v televízii Markíza ukázal, že vie riadiť súkromné médium. Ale tiež bolo zrejmé, že pre Ficovu druhú vládu je podobný typ tou najlepšou kombináciou: profík, ktorý dokáže organizovať verejnoprávny kolos, ale súčasne muž, ktorý poskytne vládnucej moci patričný komfort.

Napokon, keď Mika v roku 2010 odchádzal z Markízy, spomínalo sa na to, ako sa za jeho éry menilo spravodajstvo čoraz viac na bulvár (čo možno viac súviselo s dobou než so samotným Mikom), ale aj na to, ako Markíza vo svojich zábavných reláciách vyrábala z vtedajšieho ministra spravodlivosti a šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina toho najväčšieho sympaťáka, ktorý vie zatancovať hoc aj kazačok.

Tento kalkul spočiatku Smeru celkom vychádzal. RTVS za Miku sa profesionalizovala, rástla jej dôvera vo verejnosti a spravodajstvu sa dalo vyčítať všeličo, len nie to, že by šírilo provládnu propagandu.


Foto – TASR/Dano Veselský

Inzercia

Smer však mohol byť blahosklonný, keďže z RTVS necítil ani žiadne ohrozenie. Navyše, za Miku sa začala postupne z obrazoviek vytrácať relácia Pod lampou, ktorá viacerých politikov vládnej strany dlhodobo iritovala.

Robert Fico preto nemal dôvod na nespokojnosť ani počas prezidentskej kampane. Štyri dni pred rozhodujúcim duelom s Andrejom Kiskom odvysielala RTVS dokument o scientológoch. Fico pritom len pár dní predtým spravil hlavnú tému volebnej kampane z obvinení, že jeho hlavný súper je v skutočnosti úžerník a utajený scientológ.

RTVS sa hájila tým, že dokument o nebezpečnej sekte zaradila do vysielacej štruktúry už pred Ficovým útokom (to však neznelo ako presvedčivá obhajoba, keďže uvedené obvinenie voči Kiskovi bolo staršieho dáta).

Čo mu Fico nezabudne

Zlom medzi Smerom a Mikom nastal až minulý rok tesne pred voľbami a týkal sa predvolebných diskusií s lídrami strán. Tieto diskusie organizovali TA3, Markíza aj RTVS, ktoré si pozývali predsedov piatich preferenčne najsilnejších strán. Každá televízia si však kritériá určila podľa iného modelu, takže kým v TA3 a na Markíze bol piatym najmenším účastníkom (vedľa Fica, Procházku, Danka a Bugára) líder KDH Ján Figeľ, v RTVS to bol namiesto Figeľa Igor Matovič.

Pre Roberta Fica to bola asi najhoršia diskusia, akú kedy zažil – pôsobil otrávene a súčasne nervózne, len útrpne sledoval, čo na neho vytiahne šéf OĽaNO. A, naopak, pre Matoviča to bol životný duel: mal pripravené každé jedno slovo, citoval fakty a čísla, každú tému zviedol na korupčnú chobotnicu Smeru a Fica ponižoval označeniami ako „ten pán na kraji“ alebo „ten pán z úradu vlády“.

Aj táto diskusia rozhodla, prečo napokon OĽaNO, ktorému niektoré prieskumy prognózovali prepad pod 5 percent, dosiahlo úplne nečakaný dvojciferný výsledok.

„Kým Fico vinil Miku, že poškodil vo voľbách Smeru, Danko ho vinil z toho, že nepomohol SNS.“ Zdieľať

V Smere si to však vyhodnotili tak, že za rovnako nečakaný prepad strany na 28 percent mohla aj RTVS, ktorá voličom v poslednej chvíli rozhodovania naservírovala duel otráveného premiéra s energickým tribúnom ulice.

Do toho sa po voľbách premietol ešte ďalší konflikt: Andrej Danko bol presvedčený, že RTVS mu na rozdiel od TASR a TA3, kde mal stále otvorené dvere, cielene škodila, a to všetko na popud Marka Maďariča. Preto Danko hneď po voľbách vyštartoval proti Maďaričovi aj koncesionárskym poplatkom.

Kým Fico vinil Miku, že poškodil vo voľbách Smeru, Danko ho vinil z toho, že nepomohol SNS. Václav Mika už preto po voľbách začal chápať, že jeho časy na čele RTVS sa pomaly končia.

Kde iní končia, ja začínam

Keď v polovici apríla Václav Mika ako prvý oznámil, že sa bude opätovne uchádzať o znovuzvolenie do čela RTVS, v zasvätenom televíznom prostredí to viacerí chápali tak, že sleduje už druhý plán. A týmto plánom je vstup do politiky, na strane liberálneho a proeurópskeho Slovenska.

Napokon, v tých istých dňoch prezident Andrej Kiska oznámil, že nevstúpi do straníckej politiky, čím liberálnejšia časť krajiny prišla o svojho vysnívaného lídra.

Zatiaľ najjasnejší signál, že vstup do politiky myslí Václav Mika naozaj vážne, vyslal minulý týždeň. V denníku Plus Jeden Deň sa dva dni pred prvým kolom voľby objavil článok, v ktorom sa písalo, že sa chystá založiť vlastnú stranu, on sám to nepotvrdil ani nevylúčil.

Táto správička sa v denníku zrejme neobjavila náhodne.

Je známe, že Václav Mika je v dobrom vzťahu s Petrom Mertusom, šéfom spoločnosti News and Media Holding, ktorá Plusky vydáva a v ktorých sa neobjaví nič, čo by Mikovi poškodilo alebo sa bilo s jeho záujmom.

Václav Mika dnes nebol porazený ani neodchádza. Len sa práve učí, ako sa bude namiesto k divákom prihovárať k voličom.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.