Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. jún 2017

Alois Mock, politik, ktorý strihal železnú oponu

Nekrológ za politikom, na ktorého by Slovensko nemalo zabudnúť.
Alois Mock, politik, ktorý strihal železnú oponu

Na archívnej snímke z 27. júna 1989 maďarský minister zahraničných vecí Gyula Horn (vpravo) spolu s rakúskym rezortným kolegom Aloisom Mockom prestrihávajú ostnatý drôt na hranici v Soproni. Foto: TASR/AP

Vo Viedni zomrel vo veku 82 rokov bývalý rakúsky vicekancelár, minister zahraničných vecí, minister obrany, minister školstva Alois Mock. Tieto ústavné funkcie vykonával v dramatických rokoch pádu železnej opony a sám k jej pádu prispel.

Medzi historické fotografie sa zaradila jeho fotografia s maďarským ministrom zahraničia Gyulom Hornom, ako 27. júna 1989 prestrihávajú ostnatý drôt na maďarsko-rakúskej hranici. Zrušenie železnej opony medzi Maďarskom a Rakúskom vyvolalo masový útek občanov Nemeckej demokratickej republiky (východného Nemecka) na Západ.

Vo vnútornej rakúskej politike bol vždy zástancom európskej orientácie. Ako minister zahraničných vecí presadzoval vstup Rakúska do dnešnej Európskej únie. V júli 1989 odovzdal rakúsku prihlášku a v marci 1994 úspešne uzavrel rokovanie o vstupe. V následnom referende 66,6 percenta Rakúšanov hlasovalo za vstup. V Rakúsku, najmä v spolkovej krajine Korutánsko, žije početná slovinská národnostná menšina. Ako minister školstva sa v roku 1970 zasadil za otvorenie dvojjazyčného nemecko-slovinského gymnázia v Klagenfurte.

Alois Mock by mal zostať v pamäti Slovákov. Rakúski diplomati v Československu v rámci možností podporovali odporcov komunistickému režimu napríklad svojou účasťou na procesoch s disidentmi.  

V novembri 1989 sa zasadil v rakúskej vláde za pokusné zavedenie bezvízového režimu s Československom. Pochod Bratislavčanov do Hainburgu 10. decembra 1989 bol možný vďaka Mockovi.

Po vzniku samostatného Slovenska Alois Mock predsedal zasadnutiu Rady Európy, ktoré malo prijať za člena Slovensko. Jeho otvárací prejav k tomuto bodu bol veľmi priaznivý pre Slovensko a zakončil ho citátom z Hviezdoslava. Maďarská diplomacia mala pripravené požiadavky na slovenskú menšinovú politiku, ale v priaznivej atmosfére pre Slovensko od nich radšej upustila. Prijatie do Rady Európy je vstupnou bránou pre prijatie do ďalších európskych organizácií.

Z verejného života ho vytlačila ťažká choroba. Prejavil sa u neho Parkinsonov syndróm a rokmi sa zhoršoval. Starostlivo sa o neho starala jeho manželka Edith a môže nás hriať pri srdci, že určitý čas aj slovenské ošetrovateľky.

Opustil nás veľký Európan.

Inzercia

Odporúčame