Prokurátor Šramko žiada o odňatie prípadu Lipšicovej nehody. Pozrite si, čo napísal generálnej prokuratúre

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prokurátor Šramko žiada o odňatie prípadu Lipšicovej nehody. Pozrite si, čo napísal generálnej prokuratúre

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár (Foto: TASR/Michal Svítok)

Postoj má k dispozícii list, ktorým prokurátor Dušan Šramko reagoval na zásah Čižnárovej generálnej prokuratúry do Lipšicovho prípadu.

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Dušan Šramko nesúhlasí so zásahom Generálnej prokuratúry SR do prípadu nehody Daniela Lipšica a žiada nadriadených o odňatie tohto prípadu. 

Vyplýva to z námietok, ktoré prokurátor Šramko poslal generálnej prokuratúre v reakcii na pokyn, ktorý mu znemožnil začať rokovanie s Lipšicom o dohode o vine a treste.

„Z obsahu mnou podaných námietok je zrejmé, že som konal profesionálne a zákon som neporušil,“ uvádza pre Postoj. Podľa vlastných slov chcel, aby bola vec čo najskôr právoplatná, čo je v záujme poškodených, obvineného, ale aj spoločnosti.

„Dopravnej kriminalite sa venujem od roku 1975, je to moja špecializácia a viem zodpovedne posúdiť mieru zavinenia účastníkov nehody,“ dodáva. 

Prokurátor Šramko poskytol Postoju svoje námietky, uverejňujeme ich v plnom znení.

 


V liste prokurátor Šramko argumentuje, prečo vyhodnotil Lipšicov postoj ako priznanie ku skutku. Išlo najmä o to, že Lipšic nenamietal obvinenie, spolupracoval s vyšetrovateľom, odškodnil pozostalých, nevyhováral sa a podobne. 

„Trestný poriadok v ustanovení § 232 ods. 1 nešpecifikuje okrem iného, že obvinený sa musí ku skutku výslovne priznať a výslovne uznať vinu,“ píše prokurátor Šramko. 

Poznamenáva tiež, že pred samotným podpisom dohody o vine a treste sa do zápisnice zaznamená výslovná odpoveď obvineného, či sa k spáchaniu skutku priznáva a či uznáva vinu.

„Po jeho jednoznačnej a výslovnej kladnej odpovedi by som obvinenému navrhol trest a po jeho akceptovaní by som dohodu s ním podpísal,“ uviedol Šramko. 

Lenže k stretnutiu, na ktorom by sa spísala spomínaná zápisnica, po zásahu generálnej prokuratúry nedošlo.

Pokyn z generálnej prokuratúry obsahoval voči Šramkovi ešte dve výhrady. Prvá mala prísť zo strany obhajcu pozostalých, že po obvinení neboli zopakované výsluchy svedkov. Druhé napomenutie spočívalo v tom, že prokurátor Šramko údajne nebral do úvahy „priestupkovú minulosť obvineného“ (Lipšic už v minulosti prekročil povolenú rýchlosť).

Dušan Šramko, ktorý je prokurátorom 42 rokov, svojim nadriadeným odpovedá, že nikde v Trestnom poriadku nie je výslovne uvedené, že po vznesení obvinenia sa musia zopakovať výsluchy svedkov, ktoré boli vykonané po začatí trestného stíhania do vznesenia obvinenia.

Odmieta tiež porušenie zákona v súvislosti s bývalými Lipšicovými pokutami za rýchlosť. „Záznamy o priestupkoch, ako aj ťažká opilosť nebohého boli zohľadnené v návrhu trestu,“ uvádza Šramko a dodáva, že po skončení vyšetrovania nemala žiadna zo strán návrhy na došetrenie a ani nikto nenamietal zákonnosť vyšetrovania. 

Bývalý opozičný politik Daniel Lipšic zrazil vlani 19. septembra na Vajnorskej ulici v Bratislave dôchodcu Emila K., ktorý v nemocnici zomrel. Lipšica polícia v januári tohto roka obvinila z prečinu usmrtenia, koncom apríla sa vyšetrovanie skončilo. Lipšic so svojou obhajkyňou Evou Mišíkovou následne navrhol prokurátorovi uzavretie dohody o vine a treste. 

Prokurátor Šramko už bol s Lipšicom a Mišíkovou dohodnutý na termíne, na ktorom mali prerokovať konkrétny návrh dohody, tesne pred termínom však prišiel spomínaný pokyn z generálnej prokuratúry. 

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár a jeho námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky v utorok na Ústavnoprávnom výbore NR SR obhajovali svoje stanovisko, že neboli splnené podmienky na dohodu o vine a treste, keďže obivený sa údajne nepriznal ku skutku.  

Dnes zverejnené námietky prokurátora Dušana Šramka ešte silnejšie vzbudzujú pochybnosti, či generálna prokuratúra postupuje voči Lipšicovi v súlade so zákonom.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo