Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. 06. 2017, 14:57

Nefér reakcia Čižnára a Šufliarskeho

Vedenie generálnej prokuratúry neponúklo žiadne argumenty, prečo mu chýba priznanie v prípade nehody Daniela Lipšica.
Nefér reakcia Čižnára a Šufliarskeho

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár a námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky na Ústavnoprávnom výbore vo februári 2014. (Foto: TASR/Štefan Puškáš)

Vedenie generálnej prokuratúry sa dnes vyjadrilo ku kauze nehody Daniela Lišpica, presnejšie k tomu, prečo znemožnilo bývalému opozičnému politikovi uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. 

„Zatiaľ neboli splnené podmienky na dohodu o vine treste, kde sa musí páchateľ priznať. Daniel L. má na takúto dohodu právo. Ak sa to odstráni, môže sa začať nové konanie o vine a treste. Ja som nič nezakázal. Každý mesiac sťahujeme takéto návrhy, ak nie sú splnené podmienky,“ povedal generálny prokurátor Jaromír Čižnár na Ústavnoprávnom výbore parlamentu. 

K téme:
Daniel Lipšic pod tlakom Zdieľať

To isté stanovisko potvrdil aj námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky, ktorý stál za zamietnutím spomínanej dohody. „Nedošlo totiž k priznaniu sa ku skutku. Takto postupujeme štandardne, nám je jedno, o koho ide. Ak nie sú splnené podmienky, my do toho nepôjdeme,“ vyjadril sa podľa TASR.

Reakcia pánov prokurátorov stojí za dve malé poznámky. 

Po prvé, Čižnár a Šufliarsky vytvárajú svojím vyjadrením dojem, že Lipšic popiera vinu. Existuje však viacero momentov, ktoré nemožno čítať inak ako uznanie viny a oľutovanie skutku (vyjadrenia Lipšica po nehode, odškodnenie pozostalých, vzdanie sa kresla v parlamente a pod.).

Navyše, a to je až tragikomické, generálna prokuratúra svojím zásahom Lipšicovi ani neumožnila oficiálne rokovať s dozorovým prokurátorom o návrhu dohody. Na stretnutí, ktoré bolo zrušené na poslednú chvíľu, by sa totiž okrem trestu prerokovávala aj otázka priznania viny.

Druhá vec je, že Čižnár a Šufliarsky dnešným vyjadrením ponižujú dlhoročného prokurátora bratislavskej Krajskej prokuratúry Dušana Šramka, ktorý Lipšicov prípad dozoroval a pozná ho najlepšie. 

Šramko v pondelok pre Postoj uviedol, že podal voči zásahu generálnej prokuratúry námietky, keďže trvá na tom, že postupoval dôsledne podľa zákona. „Som 42 rokov prokurátor a zákon poznám!“ povedal. 

Je pozoruhodné, že radový prokurátor takto otvorene prejavuje začudovanie až rozhorčenie nad rozhodnutím nadriadených. Napokon, fakt, že s ním vyšiel do verejného priestoru, napovedá, že si je vecou veľmi istý. To ešte viac oslabuje jalové vystúpenie dvojice Čižnár – Šufliarsky.

Odporúčame