Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. máj 2017

Katolícke nemocnice v Belgicku budú poskytovať eutanáziu. Ako sa to stalo?

Správa, že katolícke psychiatrické nemocnice v Belgicku budú poskytovať eutanáziu, Reneho Stockmana zdrvila.
Katolícke nemocnice v Belgicku budú poskytovať eutanáziu. Ako sa to stalo?

Rene Stockman, vrchný generál Bratov lásky, ktorým v Belgicku patrí sieť 15 psychiatrických nemocníc. Foto: wikipedia.org/Andries van den Abeele

Brat Rene Stockman je vrchný generál Bratov lásky, „kongregácie“ v rámci Katolíckej cirkvi, ktorá sa stará o chudobných a biednych. Aj keď v posledných rokoch pôsobí v Ríme, už dlhé roky patrí medzi hlavné hlasy, ktoré v Belgicku oponujú legalizovanej eutanázii.

Z belgického regiónu, kde kongregácia v 19. storočí začala pôsobiť, prišla v apríli prekvapivá správa. Nemocnice tejto kongregácie začnú na požiadanie poskytovať eutanáziu psychiatrickým pacientom, ktorí nie sú v terminálnom štádiu. Správa bola v belgických médiách veľkou témou, pretože Bratia sú s 15 psychiatrickými nemocnicami a mnohými ďalšími projektmi hlavným poskytovateľom služieb v belgickom zdravotníckom systéme. S bratom Stockmanom sa emailovou formou rozprával magazín MercatorNet.

Je isté, že nemocnice Bratov lásky budú poskytovať eutanáziu? Alebo je ešte možnosť zvrátenia tohto rozhodnutia?

V súčasnosti pracujeme na niekoľkých úrovniach. Po prvé: informovali sme celkovú kongregáciu, že ako najvyššie velenie toto rozhodnutie nemôžeme akceptovať, pretože ide totálne proti našej charizme lásky. Po druhé: o situácii sme informovali belgickú biskupskú konferenciu a som v kontakte s jej predsedom kardinálom De Keselom. Takisto je informovaný aj nuncius. Po tretie: informovali sme Vatikán a všetky informácie boli posunuté Štátnemu sekretariátu. Medzitým naďalej ponúkame jasné argumenty, prečo nemôžeme eutanáziu nikdy akceptovať.

Toto rozhodnutie nemôžeme akceptovať, pretože ide totálne proti našej charizme lásky. Zdieľať

Je to na svete prvýkrát, čo takto oficiálne koná katolícka inštitúcia?

Nie, vieme o tom, že v Belgicku existujú jednotlivé psychiatrické centrá, kde sa poskytuje eutanázia. No skutočnosť, že to otvorene robí skupina s 15 psychiatrickými centrami a s tzv. autoritou v oblasti starostlivosti o duševné zdravie, to je jedinečné.

Aký podiel zariadení o duševne chorých patrí v Belgicku pod rád Bratov?

Ako som povedal, v Belgicku máme 15 psychiatrických nemocníc (13 vo Flámsku a 2 vo Valónsku) s 5-tisíc pacientmi ročne.

Odmietanie povoliť eutanáziu zo strany Bratov opisovali kritici ako prekážku vzostupu eutanázie. Ak sa táto zmena presadí, bude mať veľký vplyv na psychiatrickú starostlivosť v Belgicku?

Áno, samozrejme. Všetci tí, ktorí boli proti nám, sa teraz tešia, že Bratia lásky kapitulovali a prešli do ich tábora.

Určite to považujete za tragédiu. Je možné to zasadiť do nejakého kresťanského rámca?

V žiadnom prípade. Je to skutočná tragédia.

Inzercia

Aký bol doterajší postup, ak niektorý pacient v jednej z vašich nemocníc požiadal o eutanáziu? Stávalo sa to často?

Ak niekto požiadal o eutanáziu, vážne sme sa tým zaoberali. Urobili sme všetko, aby sme pacientovi pomohli zmeniť to, ako sa díval na tieto veci. Ak to celé naše úsilie nedokázalo a žiadosť o eutanáziu bola nakoniec pre belgickú legislatívu schválená, zabezpečili sme, aby pacient mohol byť premiestnený na iné miesto mimo našich nemocníc. Takýto presun bol zrealizovaný pri úplnom rešpekte, ale vždy s presvedčením, že sa tým spoločnosti vysiela signál, že vnútri našich inštitúcií eutanázia nie je možná. To bolo veľmi dôležité.

Bol na vaše ošetrovateľské domovy a psychiatrické nemocnice vyvíjaný veľký vonkajší tlak?

Tlak bol veľký, ale to neznamená, že máme kapitulovať. Zdieľať

V skutočnosti sa už len zopár rehoľných bratov podieľa na správe organizácie, väčšina vedenia je laikov. Áno, tlak bol veľký, ale to neznamená, že máme kapitulovať.

Ste dobre známy ako dôrazný odporca eutanázie a ako vrchný generál vašej kongregácie. Ako sa mohlo stať, že inštitúcie belgickej provincie vykročili iným smerom? Prehlasovali dvoch rehoľných bratov vo vedení laici?

Ako som spomenul vyššie, prítomnosť bratov nie je, samozrejme, veľmi dostatočná. Tiež je faktom to, že kongregáciu v Belgicku kazí sekularizácia.

Pápež František často vyjadruje svoj odpor k eutanázii. Zakročí v tejto veci?

Odovzdal som to do rúk Vatikánu a, samozrejme, aj do rúk Pána.

(Pozn. prekl.: Podľa posledných správ Vatikán povedie pre podporu eutanázie vyšetrovanie rádu Bratov lásky, osobne ho bude viesť štátny sekretár Pietro Parolin.)

Pôvodný text: Head of Belgian order explains shock move, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.