Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. máj 2006

Os.love.ní zmŕtvychvstaním

Keď sme na veľkonočnom stretku rozprávali o našich problémoch a ťažkostiach, kriedou sme ich zapisovali na chodník a symbolicky zaťažili kameňom. Rozmýšľali sme, ako ich vyriešiť a tak oslobodiť náš život. Tým najsprávnejším riešením bude ponechať ich zmŕtvychvstalému Kristovi, ktorý nemal problém o...

Keď sme na veľkonočnom stretku rozprávali o našich problémoch a ťažkostiach, kriedou sme ich zapisovali na chodník a symbolicky zaťažili kameňom. Rozmýšľali sme, ako ich vyriešiť a tak oslobodiť náš život. Tým najsprávnejším riešením bude ponechať ich zmŕtvychvstalému Kristovi, ktorý nemal problém odvaliť balvan na vlastnom hrobe. V tomto aj prenesenom význame slova. Nechal nám nádej pre večný život. A istotu, že Láska vždy vyhrá.

Podľa často krát spomínaných štatistík je na Slovensku zo 100 ľudí 84 kresťanov. Obrovská masa, ktorá by nemala mať problém väčšinovo vyjadrovať svoje názory. Realita je však iná. Nie je to len o tom, že tých zvyšných 16 percent presadzuje liberálne a protikresťanské názory. So svojimi hlasmi im pomáhajú aj zapísaní „veriaci.“ Kde však začína a kde končí hranica kresťana?
Kde sa začína hranica opravdivého nasledovania? Na Slovensku, kde je potrat rovnakým zásahom ako vytrhnutie zubu. V krajine, kde kresťania odsudzujú morálne skleslé zábery z „reality show“ víl, no ich sledovanosť jasne naznačuje, že za obrazovkami nesedí iba spomínaných 16 percent. Na území, kde sa vo veľkom darí bulvárnej tlači, ktorá propaguje závisť, single život a štýl života v hesle: uži si čo najviac.
Keď sa niekto prihlási za rímskokatolíka, nie je to vždy istotou, že to myslí úplne vážne. Je jasné, že nemusí byť dokonalý. Ani vzor, Ježiš, to tak nechcel. Kresťana robí nasledovníkom už aj snaha. Na svojej ceste síce padá, ale aj vstáva. Na rozdiel od svojho ateistického kolegu, ktorý sa stavia k nasledovaniu ľahostajné, nemá záujem nič meniť.

Opravdivosť života
„Ak by boli kresťania viac opravdivejší, stal by som sa kresťanom.“ Zhodnotil situáciu filozof Nietzche, večný kritik Katolíckej cirkvi. A zároveň kritizoval ich nepochopiteľné reakcie. „Keď sa apoštoli vracali z Golgoty, boli rozrušení a oslovení jeho svedectvom. Dnešní kresťania si po golgotskej obete v kostole vracajú, ako keby sa nič nestalo. To posolstvo, ak ho stihli vôbec zachytiť, nechávajú za dverami kostola. Je toto svedectvo príťažlivé, aby oslovilo druhých?“
Nie je správne zovšeobecňovať. Skutočne existujú aj dnes ľudia, ktorí berú príklad Ježiša Krista za svoj a idú proti prúdu, aj vtedy, keď ich to niečo stojí. Vtedy, keď ostatní pre svoje pohodlie zostanú stáť na mieste. Podľa neoficiálnych štatistík je na Slovensku opravdivých kresťanov iba 5 percent. Teda radikálne nasledovať jeho svedectvo sa rozhodlo takmer 300 000 ľudí. Je to dosť? Túto skupinu nezahŕňajú v sebe iba rehoľníci zviazaný evanjeliovými sľubmi, a kňazi v poslušnosti biskupa. Patria k nim aj rodiny, slobodní, ľudia všetkých skupín. Ľudia oslovení jeho zmŕtvychvstaním.

Odpoveď
Sú aj dnes kresťania nasledovníkmi zmŕtvychvstalého Krista? Nesú vo svojich životoch svedectvo o nádeji a skutočnej radosti? Sú skutočne autentickí a opravdiví? Odpoveď na tieto otázky nie je dôležitá. Dôležité je rozhodnutie nasledovať ho. A skutočný príklad druhým, podľa známeho citátu: Ži ako kresťan tak, aby druhí hovorili, že nie je možné, aby Boh neexistoval.

ANKETA

Myslíte si, že súčasní kresťania žijú svedectvo, ktoré priniesol zmŕtvychvstalý Ježiš Kristus?
Ako sa to prejavuje?

František Koníček, stredoškolák
Je to rôzne... Praktizujúci kresťan sa pomaly stáva ohrozeným druhom, no napriek tomu si myslím, že Ježišovo svedectvo žije medzi ľuďmi, katolíkmi i nekatolíkmi, aj keď mu (svedectvu) dali časom nové mená...
Prejavy sú rôzne... Všetci ľudia hľadajú pokoj, šťastie a mne sa tak zdá, že Ježišova filozofia naozaj ukazuje tú najlepšiu a najkrajšiu cestu.
V živote chce človek myslieť len sám na seba, no aj tak zväčša v jeseni svojho života pochopí, že šťastný môže byť len vtedy, keď je šťastný aj jeho blížny.
Vtedy by človek konal inak, už však nastupuje mladšia generácia, ktorá robí tie isté chyby a takto to ide dookola...
Vtedy bude ľudstvo šťastné, keď pochopí, že cesta vedie cez Ježišov kríž... Svedectvo Zmŕtvychvstalého je najlepším plánom na dosiahnutie dokonalej harmónie v spoločnosti, taký RAJ NA ZEMI...
ale to nehrozí... veď na zo by sme sa potom tešili do neba?

Matúš Demko, šéfredaktor www.postoy.sk
Nie každý, kto tvrdí o sebe, že je kresťan, žije svedectvo Ježiša Krista. Ale nakoniec, kto to vie "objektívne" posúdiť? Ako sa to prejavuje? Tí, čo žijú Ježišom Kristom, sú zmenení, noví, premenení. Súhlasím s
tvrdením Ondreja Garaja, riaditeľa občianskeho združenia Ježiš pre každého, že autentické kresťanstvo znamená premenu človeka, napr. z egoistu na altruistu (pole pôsobnosti je však širšie). Tí, ktorí žiaľ nežijú Kristovo svedectvo, môžu nosiť kresťanstvo ako nálepku, ale ich život o tom nesvedčí.

Andrej Zeman, vysokoškolák
Nie, kopa ľudí tak nežije. Na tom našom peknom Slovensku žije množstvo pakresťanov a akože- kresťanov. Takí nebudú žiť nič iné len svoje pasvedectvo a akože-kresťanský život. Som rád, že mam aj zopár kamarátov, ktorí majú aj Boha za toho svojho. V čom je rozdiel? Pamätám si keď viackrát porota cez Superstar povedala súťažiacemu, že "Síce si to možno pekne odspieval, ale nie je to akosi ono. Akoby tie slova ešte neboli tvoje, že to nebolo to pravé. No, neviem, ale čosi mi tam chýbalo." A pri hodnoteniach Cmoríka: "Peťo, bolo to úžasné , je vidno, že ty s tou hudbou žiješ, že to proste ide z teba, na nič sa nemusíš hrať. Takto by mal podľa mňa vyzerať ozajstný spevák." ...no, a podľa mňa, akosi takto aj ozajstný kresťan...

Inzercia

brat Félix, františkán
Osobne si myslím, že väčšina súčasných kresťanov na Slovensku málo prejavuje a žije svedectvo o Bohu. Súčasní kresťania majú slabý osobný zážitok s Kristom a viacerí nevedia vlastne aký je Kristus a aké je jeho skutočné svedectvo. No na Slovensku žije aj skupina kresťanov, ktorí živo a s láskou prežívajú krásne životné posolstvo Božieho Kráľovstva o ktorom nám priniesol radostnú zvesť sám Boží Syn - Ježiš Kristus.
Prejavuje sa to aj tým, že štatisticky sa ku kresťanstvu hlási 84% obyvateľstva, kým v realite života je to úplne inak. Ak sa niekto hlási ku Kristovi mal by aj tak žiť. Kde je tých 84% kresťanov? Prečo máme problém s prijatým normálnych a morálnych pravidiel, ktoré by mali byť bežnou súčasťou nášho života?
Chýba tu osobný vzťah s Bohom. Mnohý ľudia síce "veria" Bohu, ale nevedia kto je Boh. Ako potom môžu veriť a žiť niečo čo nepoznajú?

František Koníček, otec
Myslím si, že súčasní kresťania žijú Ježišove svedectvo. Veď Ježiš je Láska , a Láska je Boh.
Prejavuje sa v mnohých našich rodinách pri výchove detí.
Dnešný svet je plný diablových nástrah, ktoré odpútavajú mladých od Boha.
Množstvo nových tzv. prorokov, nových smerov budovania spoločnosti láka mladých k falošnému zmýšľaniu.
Lásku, ktorú nám dal Boh vo svojom synovi si ľudia zamieňajú za lásku krátkodobej konzumnej radosti.
Radosti prinášajú starosti. Správny postoj si vie zastať kresťan žijúci svedectvo Ježiša Krista.
Rodičia, ktorý prijali deti od Boha ako dar a vedú svoje deti k Božej láske.

Tomáš Holetz, redaktor Nového Času
Nie, súčasní kresťania žijú svedectvo, ktoré im priniesla cirkev. Tá súčasná katolícka cirkev (aspoň u nás) nemá so svedectvom Ježiša Krista spoločné nič.
Prejavuje sa to tak, že súčasní kresťania nežijú svedectvom, ale učením, ktoré sa k nim dostáva. Žiaľ, toto učenie má s tým pôvodným posolstvom od Ježiša pramálo spoločné. Napríklad nedávna kauza o Evanjeliu podľa Judáša. Celý svet sa ním zaoberá, ale naša katolícka cirkev ho (bez konzultácie, či podrobnejšej analýzy) odmieta a označuje za nepravdivé.

Ján Holubčík, salezián Don Bosca
Samozrejme, že súčasní kresťania žijú svedectvo, ktoré nám priniesol Ježíš Kristus. Je to viac ako isté. Stačí sa dôslednejšie pozrieť na štýl ich života. Jan Pavol II., Matka Tereza a tisíce ďalších, ktorí v tichosti žijú vysoký stupeň svätosti, hoci sa to nevidí. Svätosť si totižto nerobí reklamu. Svätosť sa skrýva v tichosti. Žijú taký štýl života, ktorý by nebol možný bez Božej pomoci. Ich život je pre mnohých bláznovstvo, niečo nepochopiteľné. Ja osobne ich mnohých poznám a som šokovaný ich životom. A práve oni sú mojim najväčším dôkazom Ježišovej lásky ku mne a mojej pravosti z ich viery. Ako mi povedal na skúške náš najlepší profesor don Giorgio Gozzelino:
Oni sú tým hlavným dôkazom nasej viery a Ježišovho zmŕtvychvstania.

Dorota Nvotová – Láberová, speváčka
Myslím, že väčšina kresťanov, hlavne v západných krajinách vie máločo o kresťanstve. Málokto čítal niekedy bibliu, skôr sa to berie ako taká milá viac menej povinná tradícia. Nehovorím, že všetci sú takí, ale drvivá väčšina určíte. A nemyslím, že majú 100 percentnú vinu na tom oni, ale skôr cirkev. Keď sa na ňu priemerne inteligentný človek pozrie, ťažko jej niečo uverí.

Richard Čanaky, gospelový spevák
Ak ide o skutočných kresťanov, tak áno. Ľudia, kresťania, medzi ktorými sa pohybujem sa snažia naplno žiť evanjelium. Sú to ale väčšinou ľudia, ktorí žijú v kresťanských spoločenstvách. Samotárom to dlho nevydrží. Kresťanstvo sa nedá žiť ako sólová drahá. Keď kresťan žije v zdravom spoločenstve, kde zaživa lásku, prijatie, slobodu robiť chyby a je povzbudzovaný a zdieľa svoj bežný, reálny život s ostatnými, kresťanstvo sa stane jeho neoddeliteľnou súčasťou. Kresťanstvo nie je "technika" nie je to naučené správanie. Ak sa niekto pokúša istý týmto smerom, je to pretvárka a tiež mu to dlho nevydrží. Unaví ho to. Bude mat časté vnútorné konflikty, lebo bude vnímať Boha ako "automat" na lepší -pohodlnejší život a bude sklamaný, že niekedy to nefunguje podľa jeho predstav. Kresťanstvo je spôsob života. Životný štýl. Forma žitia, ktorá zahŕňa v sebe určíte hodnoty, ktoré ovplyvňujú cely život. kresťan nemá rozdelený život na duchovný a svetsky, na kostolný a verejný. Buď je kresťan kresťanom na 100% alebo nie je kresťan. Otázne je čo chápeme pod 100% a to je podľa mňa rozhodnutie kráčať za Ježišom aj s chybami a pádmi, so svojou ľudskou prirodzenosťou, ale vždy s pohľadom upriameným na Krista, ktorý za mňa zomrel a ponúkol mi večný život. Ako sa to prejavuje? Prirodzene. Ono to ani neide aby sa to neprejavovalo. Keď niekto robí na družstve pri kravách, tiež to každý hneď vie. Ten človek smrdi. Kresťan by mal tiež "smrdieť" , potom je služba druhým už detailom. Foriem služieb je veľa. závisí od talentov a schopnosti každého jednotlivca. cez evanjelizácie, kázanie, spev, prácu s deťmi, starými ľuďmi. A tá služba, či jej "prejavy" sú buď priamo zamerane na rozvoj a sírenie evanjelia -kresťanstva, kde poskytujeme informácie rôznymi formami, alebo nepriamo svojim životom, postojmi, charakterom, ktorý sa skôr či neskôr dostane do konfliktu so "svetom" a to si vyžiada naše "priznanie" sa, ako napríklad: prečo odmietame dvojzmyselne vtipy, klamanie v daňovníctve, či dodržiavanie pravidiel v aute na cestách. Ale asi najtransparentnejšia služba, ktorá je veľmi viditeľná, sú naše rodiny a manželstva

Materiál zhotovil
Martin Ližičiar

Odporúčame

Aurela 2005 získali aj Kapucíni & Stanley

Aurela 2005 získali aj Kapucíni & Stanley

Ich texty a piesne sú hlboké a krásne. Figliarske a romantické. Kapucínske. Desať rokov na slovenskej scéne ich poznačilo. Kapucíni a Stanley. Počas tohtoročného odovzdávania hudobnej súťaže Aurel 2005 získali cenu za najlepší album roka v žánrovej kategórii gospelová hudba. O ich pocitoch a desiati...

Chcel som Bratislavu vtiahnuť do dejín

Chcel som Bratislavu vtiahnuť do dejín

Advokát, ktorý sa za socializmu mohol ako šofér ocitnúť v Líbyi. Robil aj podnikového právnika, aj robotníka v pridruženej výrobe. Bývalý predseda vlády Slovenskej republiky (1991-1992). Exminister spravodlivosti (1998-2002). Zakladateľ Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a jeho prvý predseda (199...

Ísť voliť? A koho?

Ísť voliť? A koho?

...alebo v ústrety dileme vskutku konzervatívnej v časoch vôbec nie neliberálnych a rada kresťanským voličom ako voliť i nevoliť „Ľudia s náboženským presvedčením sú považovaní za hrozbu, pretože spôsob života má verejné dopady a verejná aktivita spočívajúci na neliberálnom mravnom presvedčení poru...