Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. jún 2011

TÉMA: Viera sa dá nosiť aj vo vrecku

O tom, že je to naozaj tak, nás presviedča Vydavateľstvo don Bosco, ktoré tento mesiac vydalo už siedmy diel edície s názvom Viera do vrecka. Jednoducho, stručne, ale do hĺbky rozobraná téma, vhodná pre praktizujúceho i nepraktizujúceho kresťana, ako aj pre človeka bez vyznania. Taký je hlavný zám...

O tom, že je to naozaj tak, nás presviedča Vydavateľstvo don Bosco, ktoré tento mesiac vydalo už siedmy diel edície s názvom Viera do vrecka.

Jednoducho, stručne, ale do hĺbky rozobraná téma, vhodná pre praktizujúceho i nepraktizujúceho kresťana, ako aj pre človeka bez vyznania. Taký je hlavný zámer edície, ktorú slovenským domácnostiam ponúka Vydavateľstvo don Bosco. Brožúrky uviedlo na trh nultým vydaním v decembri minulého roka a každý mesiac pribúda jedna nová, týkajúca sa zaujímavých, často kontroverzných tém náboženského života.

Nejde len o saleziánsku aktivitu

„Nápad sa vo Vydavateľstve don Bosco ,ponevieral´ už dlhšie, definitívne rozhodnutie prišlo s ukončením projektu Sväté Písmo pre každého,“ hovorí pre Postoy.sk jeden z koordinátorov projektu, salezián Maroš Peciar: „Desaťročný projekt z talianskeho originálu priniesol mnoho kvalitných poznatkov pre prácu s Bibliou. Katolícke biblické dielo, ktoré po odbornej stránke garantovalo celý projekt za tieto roky združilo a pomohlo vychovať viacerých kvalitných slovenských biblistov. Vo vydavateľstve ale prevládol názor, že dozrel čas na projekt, ktorý by šiel viac k ľuďom v im zrozumiteľnej reči a ktorý by pokryl nielen biblické témy, ale celkovo témy ohľadom viery.“

V edícii Viera do vrecka vyšli doteraz tieto témy
0. Boh prichádza už v Advente (Marián Gavenda)
1. Žehnajte a nepreklínajte (Jozef Jančovič)
2. Zázraky a znamenia v Biblii (Štefan Novotný)
3. Televízia v našich rukách (Antonio Mazzi)
4. Prepáčte, ja som len katolík… (Jozef Vadkerti)
5. Materstvo – cesta k svätosti (Marián Husár)
6. Pane, nauč nás modliť sa (Marián Gavenda)
Zdieľať

Autormi jednotlivých čísel sú slovenskí diecézni a rehoľní kňazi, pričom niektoré vydania pochádzajú od renomovaných zahraničných autorov. Priestor však majú aj laici, ktorí sú odborníkmi na danú tému. „Aj keď projekt vznikol v saleziánskom vydavateľstve, nechceme, aby to bola len jedna z mnohých saleziánskych aktivít, ale aby sa na nej podieľalo čo najviac autorov z rôznych strán. Či už ide o rehole, diecéznych kňazov či laikov praktizujúcich kresťanskú vieru. O tomto možno svedčí aj fakt, že z doterajších siedmich vydaní, je salezián autorom len jednej príručky,“ povedal pre Postoy.sk Ján Miško, riaditeľ Vydavateľstva don Bosco.

Dôležitým kritériom pri voľbe autora je schopnosť písať odborne, ale zároveň pútavo a zrozumiteľne. Výhodou autorov z praxe je schopnosť opísať problematiku na príkladoch zo života. Hutný obsah dopĺňa praktický, brožúrový formát, takže „viera“ sa pohodlne zmestí do kabelky, školskej tašky, ale aj do vnútorného vrecka na saku.

Peciar: Nie evanjelizovať, ale prehlbovať vieru

Výber tém podlieha aktuálnym potrebám a udalostiam v spoločnosti. Vydavatelia sa neboja ani oblastí, ktoré čoraz častejšie rezonujú v mysliach veriacich i neveriacich. Práve naopak. Edícia odpovedá na otázky týkajúce sa požehnania a prekliatia, užívania televízie v domácnostiach či o potrebe modlitby v živote každého človeka. Do budúcnosti sú pripravené témy z oblasti umelého oplodnenia, uzdravovania rodových koreňov, ako aj problematika venujúca sa rozvedeným katolíkom. „Edícia neponúka vyslovene evanjelizačné témy. Skôr chce osloviť priemerného nedeľného kresťana, ktorý sa pokúša žiť svoju vieru. Ambíciou tvorcov projektu je pomôcť tuto vieru prehĺbiť a uviesť do praxe,“ dodáva Peciar.

Radi by ste čítali viac podobných článkov, ktoré nenájdete v iných médiách? Zdieľať

Podľa slov Jána Miška bolo zatiaľ najúspešnejšie vydanie s názvom Prepáčte, ja som len katolík..., ktorého autorom je kňaz Jozef Vadkerti a ktoré vyšlo pri príležitosti sčítania obyvateľstva. Brožúra vyvolala množstvo ohlasov zo strany čitateľov. „Autor tému nezobral prvoplánovo, ale zamýšľa sa nad identitou kresťana a sčítania sa dotýka len okrajovo, aby si zachoval aj určitú nadčasovosť. Brilantne a s nadhľadom dokázal poukázať na zlyhania cirkvi, ale zároveň poukázať na mnoho dobra, o ktoré sa zaslúžila a na ktoré sa, zrejme zámerne, nepoukazuje. Po dočítaní tejto príručky môže každý aspoň sčasti dospieť k tomu, čo znamená byť katolíkom,“ vysvetľuje Miško.

Inzercia

Edícia prekonala očakávania

V edícii Viera do vrecka sa v roku 2011 pripravujú tieto témy
Umelé oplodnenie
Uzdravovanie rodových koreňov
Anjeli
Príprava na starobu
Rozvedení katolíci
Križiacke výpravy
Zdieľať

Hoci prvotné očakávania vydavateľa boli skromné, už po prvých vydaniach zaznamenala edícia úspech v podobe vysokého záujmu zo strany veriacich. „Aj z Konferencie biskupov Slovenska nám potvrdili, že neprišla žiadna sťažnosť na túto edíciu, a to chodia sťažnosti na oveľa menej viditeľné veci,“ hovorí Miško, ktorý to na jednej strane považuje za úspech, no zároveň ho úplná absencia negatívnych ohlasov znepokojuje.

Počiatočné pochybnosti zo strany cirkevných predstaviteľov sa takisto pomaly vytrácajú. „Aj keď spočiatku to bola aj pre cirkevné autority veľká neznáma, postupne vnímame, že tomuto projektu fandia a chcú mu pomôcť. Uvedomujú si, že niečo také tu chýbalo a za veľmi krátky čas sa stala Viera do vrecka rozšíreným nástrojom katechetizácie,“ uvádza riaditeľ vydavateľstva. Po prvom polroku fungovania má edícia už takmer 10 000 predplatiteľov a približne 2000 čísel za mesiac sa predá prostredníctvom kníhkupectiev.

A prečo dostal projekt práve názov? „Ide o praktické príručky pre každého kresťana. A čo je praktické, to sa väčšinou nosí vo vrecku. Aj keď, samozrejme, viera patrí do srdca... Tento názov je hravý a zrozumiteľný pre každého človeka a nevyznieva ťažkopádne až bigotne ako sa to pri niektorých kresťanských projektoch občas môže javiť,“ dodáva Miško.

Zuzana Schaleková

Jednotlivé diely série môžete nájsť a prečítať si na stránke Vydavateľstva don Bosco.

Ilustračné foto: donbosco.sk

Odporúčame

ANKETA: Kapely z Lumenu o svojej hudbe

ANKETA: Kapely z Lumenu o svojej hudbe

Na Festivale Lumen Postoy.sk oslovil niekoľkých účinkujúcich, aby priblížili motiváciu svojho pôsobenia na poli gospelu a opísali posolstvo, ktoré šíria medzi fanúšikmi. Všetkým sme položili dve otázky: Čo vás motivuje, aby ste chodili po svete a delili sa o svoju hudbu? Aké je posolstvo vašej hudb...

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Trojičný hlavolam

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Trojičný hlavolam

Tajomstvo Trojice zostáva jedným z ťažko pochopiteľných tajomstiev Boha a cirkvi. Ako si ju možno predstaviť? Ako môže existovať jeden Boh v troch osobách? Sú tajomstvá ľudského života, ktoré človek nedokáže pochopiť. Ako stvorená bytosť si nemôže nárokovať na to, že musím dokonale poznať a pochopiť...

Prečo tu chýbajú nové články?

Prečo tu chýbajú nové články?

Milí čitatelia, počas týchto dní zostane Postoy.sk bez nových článkov. Po posledných hektických mesiacoch, keď sme vám priniesli desiatky správ, rozhovorov, komentárov či „priamy prenos“ z blahorečenia Ján Pavla II., sme sa rozhodli pre malú prestávku. Aj preto, aby sme dobehli, čo sme počas týchto ...