Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. január 2017

Štáty sa v OSN sporia o úrad experta na LGBTI. Slovensko sa ho zastáva (aktualizované)

Už pol roka sa vedie v Organizácii spojených národov tichá vojna o novovytvorenom mandáte „nezávislého experta na LGBTI“.
Štáty sa v OSN sporia o úrad experta na LGBTI. Slovensko sa ho zastáva (aktualizované)

Expert OSN pre sexuálnu orientáciu a rodovú identitu Vitit Muntarbhorn (Foto: Flickr.com/UN Geneva)

Doplnené 12. januára (15:00) o vyjadrenie Ministerstva zahraničných vecí SR. 

Počuli ste o thajskom profesorovi, ktorý má od novembra minulého roku dozerať na dodržiavanie práv LGBTI ľudí vo svete? Vitit Muntarbhorn nie je v úrade ani sto dní a už bol dva razy odvolávaný. Neúspešne, hoci sa štáty sveta rozdelili pri hlasovaniach takmer na polovicu.

Nezávislý expert

Všetko sa začalo vlani v júni, keď 47-členná Rada pre ľudské práva pri OSN tesne odsúhlasila rezolúciu, ktorá vytvorila úrad nezávislého experta pre oblasť sexuálnej orientácie a gender identity.

Zásadný odpor kládla najmä Saudská Arábia a ďalšie, hlavne moslimské krajiny. Západom iniciovaná rezolúcia však prešla v pomere 23:18, šesť krajín sa zdržalo.

V septembri potom Rada do funkcie prvého „nezávislého experta“ pre LGBTI nominovala Vitita Muntarbhorna, profesora medzinárodného práva na Chulalongkorn University v thajskom Bangkoku. Muntarbhorn študoval v Oxforde a Bruseli.

Pracoval na viacerých postoch v OSN, ktoré sa týkali ľudských práv, bol pozorovateľom pre Sýriu či Pobrežie Slonoviny. Pôsobil tiež ako spravodajca pre ľudské práva v Severnej Kórei, venoval sa boju proti detskej prostitúcii a pornografii.

Do úradu experta OSN pre LGBTI nastúpil 1. novembra. Muntarbhorn má trojročný mandát, počas ktorého má monitorovať násilie a diskrimináciu založenú na sexuálnej orientácii a rodovej identite, pripomína The Independent.

Na stránke OSN Muntarbhorn uvádza priority, ktoré si stanovil:

  • dekriminalizáciu rovnakopohlavných párov,
  • nehľadieť na LGBTI ľudí, ako keby mali nejaký „problém“ alebo „poruchu“,
  • uznanie statusu človeka,
  • odstraňovať nekonštruktívnosť a dezinterpretácie,
  • integrovať genderovú a sexuálnu diverzitu a viesť k empatii od detského veku.

Jedna vec je monitorovať reálne násilie, ktoré sa deje na homosexuáloch v niektorých krajinách, a iná vec, ak sa za násilie a diskrimináciu považuje napríklad fakt, že niektoré štáty nepriznávajú LGBTI osobám status na úrovni manželstva. Kritici nového úradu totiž poukazujú na to, že jeho agenda zachádza oveľa ďalej. Dokazujú to niektoré Muntarbhornove vyjadrenia. 

„V súčasnosti sme svedkami šírenia nenávistných rečí, najmä v médiách a sociálnych sieťach, ktoré tak živia nevraživosť zakorenenú v homofóbii a transfóbii,“ povedal. Vo svojom novembrovom prejave na kongerencii LGBTI v Thajsku zase volal po tom, aby sa pri výchove nezdôrazňovala binárnosť pohlaví.

Podľa Muntarbhorna existujú vo vzťahu medzinárodného a vnútroštátneho práva nedoriešené otázky. „Témy ako právo vstúpiť do manželstva, adoptovať deti a používať asistovanú reprodukciu nie sú ešte celkom vyriešené, najmä z pohľadu, koľko kompetencií má byť ponechaných na štáty...“ vravel. 

Popri týchto vyjadreniach mnohé štáty spochybňujú legitimitu Muntarbhornovho úradu ako takého a jeho ukotvenie v medzinárodných dohovoroch o ľudských právach.

Niektoré krajiny, napríklad Rusko a niektoré africké štáty, avizovali už po vytvorení kontroverzného mandátu, že nebudú s Muntarbhornom spolupracovať, respektíve neuznajú jeho legitimitu.

Rada pre ľudské práva v Ženeve: orgán OSN, ktorý vykreoval nový post pre LGBTI agendu. (Foto: Flickr.com/United Nations Photo)

Inzercia

Prežil dve hlasovania

Snaha o zastavenie experta sa pretavila aj na oficiálnej úrovni. Ešte v novembri, teda v prvom mesiaci Muntarbhorna vo funkcii, iniciovali africké krajiny návrh na pozastavenie jeho činnosti, aspoň kým sa nevyjasnia jeho právomoci.

Veľvyslanec pri OSN za Botswanu Charles Ntwaagae vtedy v mene 54 krajín vysvetľoval, že sexuálna orientácia a gender identita „nie je a nemala by byť spájaná s existujúcimi medzinárodnými ľudskoprávnymi nástrojmi“.

Ntwaagae argumentoval, že v prípade sexuálnej orientácie a gender identity nemožno hovoriť o medzinárodne dohodnutých pojmoch, a preto by nemala na ne OSN prihliadať na úkor prvoradých otázok, ako je právo na rozvoj a rasovú agendu.

Hlasovanie Valného zhromaždenia dopadlo takto: Za úrad experta pre LGBTI sa postavilo 84 krajín, pozastavenie mandátu chcelo 77 štátov a 16 členov sa zdržalo. Zaujímavosťou je, že dve najväčšie krajiny sveta, Čína a India, nehlasovali za Muntarbhornov úrad. Ako uvádza LifeSiteNews, Čína hlasovala za pozastavenie, India sa zdržala.

Hlasovanie sa do konca roka zopakovalo ešte raz. Tesne pred Vianocami, 19. decembra. Dopadlo rovnako.

Slovenský postoj

Slovensko v oboch prípadoch hlasovalo za Muntarbhornov úrad. Veľvyslanec SR pri OSN František Ružička dokonca vystúpil v pléne za Európsku úniu a odporúčal odmietnuť návrh na stopnutie mandátu. Upozornili na to slovenskí aktivisti z portálu CitizenGo, ktorí spustili aj petíciu, aby Ružička druhýkrát nehlasoval proti stopnutiu úradu experta.

„Uvedomujeme si, že sexuálna orientácia a gender identita je delikátna záležitosť pre mnoho členských krajín OSN, avšak nediskriminácia je základom práce Organizácie spojených národov,“ povedal Ružička pred novembrovým hlasovaním. (Vo videu hovorí od 49. min.)

Tento postoj zopakoval aj v decembri s tým, že stopnutie úradu by podkopalo fungovanie orgánu, akým je Rada OSN pre ľudské práva.

Spochybňovanie právomocí Rady OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve uvádza ako argument aj náš rezort diplomacie.

„Predmetom hlasovania v 3. výbore Valného zhromaždenia OSN bol v prvom rade nesúhlas členov EÚ s procedurálnou stránkou. Inými slovami, išlo o principiálne odmietnutie pokusu o revíziu rozhodnutí Rady pre ľudské práva, pretože by to narušilo jej nezávislosť a krehkú rovnováhu inštitúcií OSN,“ uviedol pre Postoj riaditeľ komunikačného odboru ministerstva zahraničných vecí Igor Skoček.

Ministerstvo tiež upozornilo, že pri schvaľovaní postu experta pre LGBTI sa Slovensko nevyjadrovalo, keďže vtedy nebolo členom Rady OSN pre ľudské práva.

Úrad experta považuje naša diplomacia za legitímny, hoci výkon jeho mandátu neupravujú žiadne medzinárodné dohovory. OSN na vytvorenie takejto pozície podľa ministerstva nepotrebuje žiaden špecifický dohovor, keďže funkcia bola zriadená prijatou rezolúciou Rady OSN pre ľudské práva a Rada nepôsobí na základe medzinárodného dohovoru, ale vznikla rezolúciou Valného zhromaždenia OSN. 

Zápas o kontroverznú pozíciu bude v OSN pokračovať. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.