Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
26. september 2016

Reakcia: Dojčenie bez šance

Zverejňujeme reakciu občianskeho združenia Mamila na článok o lieku domperidon.
Reakcia: Dojčenie bez šance

Foto: TASR/AP

Lekári a farmaceuti nedávno upozornili na problém s predpisovaním lieku s účinnou látkou domperidon, ktorý matky užívajú pri problémoch s dojčením. Liek však nie je na Slovensku na tento účel schválený, napriek tomu ho laktačné poradkyne na svojej stránke propagujú ako riešenie pre matky, ktoré majú objektívne problémy s dojčením. Uverejňujeme ich reakciu na článok, ktorý sme nedávno k tejto téme priniesli.

Dojčenie bez šance

Sedím pri žene, ktorej 12-dňové bábätko sa prvýkrát prisalo na prsník. Bábätko si so šťastným výrazom vychutnáva materské mlieko. Žena má v očiach slzy, mne steká po chrbte pot a mám radosť. Toto je moja tretia návšteva u nej. Podarilo sa. Napriek tomu, že jej v nemocnici tvrdili, že jej ťažko postihnuté bábätko nemá šancu sa dojčiť a že to nemá ani cenu skúšať.

Odchádzam od nej a stretávam sa s ďalšou, ktorá mi ukazuje krvavú bradavku s prímesou hnisu. Jej bolesť je neznesiteľná, pri dojčení vidí „hviezdičky“, zatína prsty na nohách, na prsiach neznesie košeľu ani dotyk látky a ja mám zimomriavky. Išla si po radu k lekárovi, ktorý sa na bradavky odmietol pozrieť a povedal, že ju to nemôže až tak bolieť, keď stále dojčí, a že si má dávať lanolín. Ten istý lanolín, ktorý ona už 3 týždne používa a situácia sa zo dňa na deň zhoršuje.

Ak by človek mal takúto ranu na akejkoľvek inej časti tela, tak by dostal adekvátnu liečbu. Dojčiaca žena v našom zdravotnom systéme nedostane šancu. Dostane jedine možnosť používať neadekvátne a nepostačujúce prostriedky alebo prestať dojčiť. Dojčenie za liečbu nestojí.

Sadám si k žene, odpovedám na príval jej otázok, ukazujem jej špeciálnu masáž, pomáham jej s prisatím, ktoré je oveľa menej bolestivé, a žena po prvýkrát miesto nevydržateľnej bolesti cíti pri dojčení radosť. Ja tiež pociťujem úľavu a zároveň zúfalstvo, pretože viem, že táto pani by potrebovala, aby jej lekár predpísal liečbu, ale jediné, s čím sa v našom medicínskom systéme stretne, sú nechápavé pohľady, keď hovorí, že túži dojčiť a že potrebuje účinnú pomoc.

Bezprostredne po odchode od tejto ženy, mi prídu takmer súčasne dve SMS. Jedna vyzerá takto:
„Už nám to ide. Najviac ma mrzí, čomu všetkému som mohla predísť, keby som skôr objavila mamilu aj vás, keby som celé tehotenstvo neriešila blbosti a dokázala sa pripraviť. Čítala som si veľa vecí na stránke, už mi to všetko do seba zapadá.“

Druhá SMS neprináša dobré správy: „Tak sa už nedojčíme. Vysadila som domperidon, Miško potom pil menej a menej, až sa včera odmietol prisať úplne. Nedokážem sa s tým vyrovnať. Čo mám robiť?“ Táto SMS je od ženy, ktorá ešte pred 10 dňami dojčila a dojčila výlučne – konečne sa jej to podarilo po úvodných problémoch už v pôrodnici, po nepriberaní, po kŕmení fľašou a umelým mliekom, po neprisávaní sa na prsník – po tom všetkom a po vynaložení nadľudského úsilia sa bábätko vo svojich 3 mesiacoch začalo prisávať a následne bolo úspešne len dojčené bez dokrmovania. Lenže: Na to, aby túto šancu dostala, jej lekár predpísal liek domperidon. Vďaka nemu mala konečne dosť mlieka, jej dieťa sa bez problémov dojčilo. Bola v štádiu, keď už išla liek postupne vysádzať. A zrazu bum! Táto správa. Čo sa stalo? Mamička mi na otázku odpisuje: „Prečítali sme si blog od toho lekára, manžel sa vystrašil, z hodiny na hodinu som to všetko vysadila a teraz tu plačem, lebo sme naspäť na fľaške.“ 


Uprostred čítania SMS mi zazvoní telefón, ktorý držím v ruke, a naliehavý hlas na mňa vysype: „Pamätáte si ma? Pomohli ste mi s dojčením, teraz má syn 7 rokov a už dva roky sa trápime s výslovnosťou na logopédii, teraz som sa na smrť vystrašila, že to môže byť z toho domperidonu, ktorý som vtedy dva týždne užívala. Viete, čítala som ten článok a stále mi to vŕta v hlave.“ Domperidon nemá s výslovnosťou nič spoločné, ženu upokojím, ale keď si neskôr večer sadnem k emailom, vidím, že tento telefonát zďaleka nebol jediným prejavom davovej psychózy, ktorá sa okolo domperidonu rozpútala.

Iracionálny strach verejnosti dospel tak ďaleko, že ženy píšu v súvislosti s domperidonom emaily o tom, že ich predtým dojčené dieťa nevie v škôlke zaspať a rovnaké pochybnosti má aj matka s čerstvo diagnostikovanou potrebou dieťaťa nosiť okuliare (áno, vážne). A vo veci svojho zdravia sa ženy pýtajú aj, či im môžu z dôvodu užívania domperidonu vypadávať vlasy a či im po vypití kávy ráno búši srdce preto, lebo kedysi užívali domperidon. Hystéria v plnom prúde a napriek zodpovedaniu desiatok emailov mi stále nie je jasné, ako presne ľuďom vysvetliť, že domperidon nie je zodpovedný za všetko, čo na sebe či dieťati pozorujú. Čo je horšie, viacero emailov napísali ženy, ktoré po prečítaní blogu spomínaného lekára prestali celé vystrašené domperidon užívať a skončili s dojčením. 

V poslednom čase médiá servírujú verejnosti informácie o lieku domperidon v spojení so slovami „nebezpečný“ a „lekári varujú“, a to bez toho, aby išlo o opodstatnené informácie, ktoré by si overili. Vytvára sa dojem, ako keby objavili nejaké utajované informácie, ktoré majú ochrániť matky. 

Dojčenie za to stojí 


Ženy dojčiť chcú. Avšak štatistika o tom, že 78 % žien prestane dojčiť preto, že nemá dosť mlieka, nemôže nikoho nechať ľahostajným. Treba sa pozrieť na to, prečo je toto percento také vysoké, a odpoveď je vo fungovaní zdravotného systému. Dojčenie priamo závisí od priebehu pôrodu – zásahy do pôrodu nie sú len zásahy do pôrodu, ale aj zásahy do dojčenia. Pôrod rozhoduje o tom, s akou ľahkosťou sa dojčenie začne. Spôsobom, akým žena a novonarodené dieťa strávia prvé hodiny po pôrode rozhoduje o úspechu v dojčení. Pobyt na novorodeneckom oddelení a to, čo sa počas prvých dní udeje, rozhoduje o množstve mlieka, ktoré žena bude mať, ako aj o tom, či bude ďalej dojčiť. Vysoké percento žien kŕmi svoje dieťa umelým mliekom už v pôrodnici.

A pritom dojčenie za to stojí. Na dojčení záleží. Nie je jedno, ako je dieťa kŕmené. Výživa dieťaťa má rozhodujúci význam pre jeho celkové zdravie, a to aj v dospelosti. Vieme, že cena za nedojčenie je vysoká. Nedojčenie sa podpisuje na zdraví dieťaťa, ako aj na zdraví ženy. Celá spoločnosť zaplatí za každé euro použité na nákup umelej výživy ďalšie euro na liečbu ochorení súvisiacich s používaním umelej výživy. Aj preto sa oplatí investovať do toho, aby ženy dostali potrebnú pomoc pri dojčení.

Domperidon má pri zvyšovaní tvorby mlieka význam

Keď pracujete s dojčiacimi matkami, tak zistíte, že naozaj existujú ženy, ktoré nemajú dostatočnú tvorbu mlieka. Zvyšovanie tvorby mlieka je možné uskutočniť jednoduchými spôsobmi, ktoré laktačné poradkyne používajú, ale sú ženy, ktoré môžu potrebovať aj farmakologickú pomoc, aby sa im začalo tvoriť dosť mlieka. Prekážok pre dobrú tvorbu mlieka je dnes príliš mnoho – od zásahov do pôrodu cez dokrmovanie v nemocnici až po množstvo nesprávnych informácií o dojčení. Keď ľudstvo dokáže vynájsť liek na nejakú chorobu, tak je to dôvod na oslavu. Prečo by dojčenie malo byť výnimka? Prečo je v poriadku, že ženy majú liek proti plodnosti (hormonálnu antikoncepciu) – hoci plodnosť je prirodzená a nie je to choroba; existujú lieky na otehotnenie a medicínske postupy na otehotnenie, lieky podávané v čase pôrodu; ba dokonca existujú a často sa aj používajú lieky na zastavenie laktácie. Prečo by práve dojčiace matky nemali mať nárok na liečbu? Prečo by dojčiace matky, ktoré dojčiť chcú, nemali mať právo poznať rozličné možnosti a úspešne dojčiť?


Domperidon – normálny liek


Domperidon nie je ničím výnimočný. Je to liek ako akýkoľvek iný. Každý jeden liek má svoje pozitívne účinky a potenciálne vedľajšie účinky. Momentálne sa mediálne okolo domperidonu vytvorila bublina, ktorá priniesla dojem, že domperidon je akosi mimoriadne nebezpečný nejakým výnimočným spôsobom. Toto nie je pravda. Podobné titulky by sa dali písať o ibuprofene (ibalgin) či paralene, ktoré sú voľne v predaji. Vedeli ste napríklad, že ružová tabletka ibalginu môže spôsobiť krvácanie či prederavenie žalúdka a že toto môže nastať aj bez varovania a môže to byť smrteľné? Vedeli ste, že ibalgin môže spôsobiť infarkt? Vedeli ste, že z hľadiska týchto všetkých vedľajších účinkov je ibalgin oveľa „nebezpečnejší“ než domperidon? Rovnaký titulok, akurát opodstatnený, by bolo možné publikovať napríklad takto: „Lekári bijú na poplach pred použitím nebezpečného ibalginu – môžete zomrieť bez varovania!“


Odkiaľ sa obavy týkajúce sa domperidonu vôbec vzali?


Domperidon sa používa na rozličné diagnózy už viac ako 40 rokov a považuje sa za liek s mimoriadne dobrým bezpečnostným profilom. Ako prostriedok na zvyšovanie tvorby mlieka ho odporúča vo svojich materiáloch napríklad aj WHO či množstvo iných autorít. 
Súčasná panika týkajúca sa domperidonu je výsledok nedorozumenia. Objavila sa po tom, čo bola nedávno publikovaná holandská štúdia. Je to štúdia, ktorá sa nijako nezaoberala súvislosťou domperidonu a dojčenia. Je to štúdia, ktorá sa týkala ľudí, ktorí mali priemerný vek 74 (!) rokov, mali závažné diagnózy, brali viacero liekov, medzi ktorými bol aj domperidon. A navyše šlo o mužov. Netýkalo sa to „problémov so srdcom“ všeobecne. Išlo o predĺženie QT intervalu – efekt, ktorý môže spôsobovať množstvo liekov, ktoré sa bežne užívajú a ktoré títo ťažko chorí pacienti užívali. Pri ženách v plodnom veku nie je potvrdená súvislosť medzi domperidonom a predĺžením QT intervalu. Muži a ženy reagujú na domperidon odlišne vzhľadom na receptory v káliovom kanáli.

Čo znamená off-label?


V súvislosti s domperidonom sa objavili informácie, že ide o použitie off-label. Áno, ide, pretože off-label znamená, že sa pri použití domperidonu využíva jeho iný efekt ako pri iných pacientoch, kde by sa považoval za vedľajší účinok. Vedľajší účinok zvyšovania tvorby mlieka je pri dojčiacich matkách žiaduci; ak berie domperidon muž, ktorý je diabetik, tak to je účinok nežiaduci. Používanie liekov off-label sa deje na Slovensku bežne, napríklad v pediatrickej praxi je toto percento veľmi vysoké. Bolo by výborné, ak by sa domperidon schválil na používanie na zvýšenie tvorby mlieka aj v tejto indikácii. Týmto by sa oplatilo zaoberať. 


Domperidon a prolaktín


MUDr. Marec vo svojom článku na túto tému uviedol, že domperidon je len placebo a reálne tvorbu mlieka nezvyšuje. A ako dôvod uviedol, že prolaktín žien po pôrode je vysoký. Lenže prolaktín žien, ktoré majú nízku alebo nulovú tvorbu mlieka, je často nízky, a práve preto majú s tvorbou mlieka problémy. Typicky sa pri problémoch s tvorbou mlieka udeje to, že najprv tvorba mlieka v prvých dňoch stúpne, ale ak sa vyskytnú problémy alebo sa už v prvých dňoch dieťa dokrmuje umelým mliekom, tak tvorba mlieka klesne a s ňou i prolaktín. Okrem toho zvyšovanie prolaktínu nie je jediný mechanizmus, akým domperidon zvyšuje tvorbu mlieka. Nehovoriac o tom, že existuje dostatok štúdií, ktoré dokázali, že sa ženám, ktoré užívali domperidon, merateľne zvýšila tvorba mlieka. Tento efekt domperidonu až do uverejnenia spomínaného blogu od MUDr. Marca nikto nikdy nespochybnil.

 
Domperidon a hematoencefalická bariéra
Domperidon neprechádza do mozgu. Mozog je v tomto prípade chránený hematoencefalickou bariérou. Domperidon zvyšuje hladinu prolaktínu v hypofýze, a tá nie je súčasťou mozgu, nehovoriac o tom, že žene pomáha z hľadiska hladiny prolaktínu dosiahnuť stav, v ktorom by sa za normálnych okolností mala nachádzať, keby úspešne dojčila.


O domperidone a jeho použití zo strany dojčiacich matiek existuje množstvo štúdií


O domperidone sa v súvislosti s dojčením uskutočnilo množstvo štúdií už pred 30 rokmi, ako aj nedávno, naposledy v tomto roku (zoznam niekoľkých z nich je v poznámkach pod čiarou). Ani v jednej z týchto štúdií sa neukázalo, že by dojčiace matky mali v súvislosti s jeho užívaním závažné nežiaduce účinky. Domperidon sa napríklad na zvýšenie tvorby mlieka predpisuje v Kanade, kde kanadská lieková agentúra poskytla vyhlásenie, že za posledných 10 rokov nezaznamenali v súvislosti s domperidonom u dojčiacich matiek žiadne problémy.

Domperidon – rýchly prehľad

Inzercia

 1. Je to liek, ktorý dokáže zachrániť dojčenie.

 2. Zlepšuje trávenie, zlepšuje pohyb čriev, zlepšuje vyprázdňovanie žalúdka, pôsobí proti zvracaniu a refluxu.

 3. Vďaka zlepšeniu trávenia domperidon zvyšuje tvorbu mlieka.

 4. Používa sa viac ako 40 rokov, na celom svete sa za toto obdobie použilo viac ako 700 miliónov dávok. Z toho viac ako 20 rokov sa používa na zvyšovanie tvorby mlieka.

 5. Podáva sa i priamo deťom, napríklad pri refluxe; dáva sa aj predčasne narodeným deťom či deťom s problémami so srdcom. Používa sa aj vo veterinárnej praxi a aj pri zvieratách zvyšuje tvorbu mlieka.

 6. Prvé štúdie o domperidone ako prostriedku na zvyšovanie tvorby mlieka pochádzajú už z 80. rokov minulého storočia.

 

Domperidon – nič tajné, nič neobvyklé

 1. Domperidon je v SR i v ČR v súčasnosti liek na predpis.

 2. Laktačné poradkyne robia poradenstvo pri dojčení. Nemajú možnosť ženám liek predpísať či dať. Ženy si ho takisto nemajú možnosť samy kúpiť, potrebujú predpis od lekára.

 3. Domperidon má možnosť ženám predpísať lekár. Ženy, ktoré domperidon užívajú, sú teda pod dohľadom lekára a o jeho užívaní rozhodol lekár, nie poradkyňa.

 4. Domperidon bol do roku 2013 na Slovensku voľnopredajný liek, ktorý si mohol ktokoľvek bežne kúpiť v lekárni. Jeho status sa teda zmenil iba nedávno. Práve toto je skutočnosť, ktorá vytvára taký veľký zmätok.

 5. Informácie o domperidone, jeho účinkoch a nežiaducich účinkoch sú bežne dostupné, pretože sú v každom príbalovom letáku, ktorý dostane každý, kto liek užíva, a príbalové letáky sú dostupné aj na internete.


Laktačné poradkyne pomáhajú s dojčením už 15 rokov


Keď sme pred 15 rokmi začali v MAMILE (www.mamila.sk) s pomocou dojčiacim matkám, začali sme získavať zručnosti a schopnosti pomáhať ženám s problémami, s ktorými si dovtedy nevedeli rady a pre ktoré prestávali dojčiť. Stále viac žien chcelo dojčiť, ale narážali na ťažkosti. Okrem praktického poradenstva sme dojčiacim matkám poskytovali informácie o dojčení, podporovali ich a povzbudzovali.

Priniesli sme na Slovensko množstvo nových informácií, ako prví sme začali hovoriť o kontakte koža na kožu; o tom, ako sa dá posúdiť, koľko mlieka bábätko vypije; o tom, ako mu pomôcť jednoduchými postupmi vypiť viac, učili sme ženy pracovať s rozličnými pomôckami umožňujúcimi dojčenie ženám, ktoré dovtedy prechádzali na fľašu; vysvetľovali sme, že ženy nemusia odstaviť dieťa len preto, že už má napríklad rok.

Pracovali sme s plačúcimi bábätkami i plačúcimi ženami. A často sme plakali s nimi.
Jeden z najväčších problémov, do ktorých sa ženy túžiace dojčiť dostávali, bol nedostatok mlieka – dovtedy si všetci mysleli, že je to „všetko v hlave“, že stačí len chcieť a žena musí mať dosť mlieka. Ženy, ktoré ho dosť nemali, boli považované za matky, ktoré sa skrátka nedostatočne snažili alebo im jednoducho bolo povedané, že majú dieťaťu dať umelé mlieko, lebo stačí, aby bola „spokojná matka a spokojné dieťa“, a to, ako a čím je dieťa kŕmené, sa nepovažovalo za rozhodujúce.

V praxi sme však reálne videli ženy, ktoré robia úplne všetko a napriek tomu nemajú dostatok mlieka a bábätko plače. Mnohým sme dokázali pomôcť zlepšením dojčenia či kontaktom koža na kožu, prípadne bylinkami. Avšak stále zostávala skupina žien, ktoré nemali dostatok mlieka, nech robili, čo chceli. Tieto ženy chceli tiež dojčiť. Niekedy mali ešte väčšiu motiváciu dojčiť ako ženy, ktoré mali mlieka veľké množstvo. Po celé tie roky sme dúfali, že náš zdravotný systém podporí túžbu ženy dojčiť aj inak než len slovným povzbudzovaním o tom, že dojčiť majú. Ženy totiž potrebujú reálnu pomoc, nielen slová MUDr. Marca o tom, že „dojčenie je psia povinnosť matky“. Ženy nepotrebujú byť presviedčané, že dojčiť je dobrá vec. Tieto ženy sú frustrované a nahnevané. Ony potrebujú, aby pri dojčení dostali aj náležitú lekársku pomoc. A to sa v súčasnosti nedeje

Za o. z. Mamila MUDr. Lucia Kantorová

 

Foto Tasr

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.