Lajčák zahriakol Káčera za dúhovú vlajku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Lajčák zahriakol Káčera za dúhovú vlajku

Podobné kroky budeme s ambasádou v budúcnosti vopred konzultovať, odkázal Miroslav Lajčák.

Začiatkom júla sa v Budapešti uskutočnil LGBTI festival. Podporilo ho spolu 31 veľvyslanectiev vrátane Slovenska. Na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti viala dúhová vlajka.

 „Pri príležitosti 21. ročníka Budapest Pride Festival chceme vyjadriť našu podporu komunitám lesieb, gayov, bisexuálov, transgender a intersexuálov v Maďarsku a ich právu vyjadrovať sa pokojne a v súlade so zákonom,“ písalo sa v spoločnom stanovisku ambasád.

Minulý rok pritom Slovensko v zozname podporujúcich krajín nefigurovalo. Tento rok podporilo festival nielen v stanovisku, ale aj vyvesením vlajky. Podľa ambasády to bolo krok, ktorý reflektuje medzinárodnoprávne záväzky Slovenska.

To podnietilo občianskych aktivistov, ktorí napísali otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi a šéfovi diplomacie Miroslavovi Lajčákovi, kde žiadali vysvetlenie a odvolanie zodpovedných osôb. Petíciu podporilo viac ako 7 300 ľudí. 

„Tak ako považujeme za neprijateľné, aby zahraničné ambasády na Slovensku podporovali LGBTI dúhový pochod a tak presadzovali redefiníciu manželstva, rodiny a najlepšieho záujmu detí, rázne odmietame, aby oficiálne slovenské zastúpenia v zahraničí podporovali LGBTI agendu a prekračovali tak svoje diplomatické kompetencie,“ uviedli signatári v petícii s tým, že je podľa nich neprijateľné, aby Slovensko zasahovalo do vnútorných hodnôt iných štátov.

Prečítajte si tiež: Dúhová vlajka na slovenskej ambasáde: Prečo ten nezmysel? Zdieľať

Autori petície dnes v tlačovej správe informovali o odpovedi, ktorú dostali od ministra zahraničných vecí. V ňom sa od konania veľvyslanca dištancoval a upozornil ho, že podobné kroky bude musieť ambasáda v budúcnosti konzultovať s ministerstvom. 

Slovenský veľvyslanec Rastislav Káčer sa podľa jeho slov na festivale osobne nezúčastnil, pretože podľa ministerstva bol v tom čase na ekumenickej kresťanskej slávnosti maďarských Slovákov v Alkmári.

„Každý odvážny hlas za manželstvo, rodinu a deti si zaslúži úctu a vďaku,“ povedal v reakcii iniciátor otvoreného listu Tomáš Kováčik. „Stanovisko ministra nás utvrdzuje v tom, aby sme aj naďalej situáciu monitorovali.“

„Sme radi, že sa potvrdilo, že konanie pracovníkov slovenskej ambasády v Maďarsku nebolo v súlade s politikou vlády SR a ani na jej pokyn,“ uviedol jeden zo signatárov petície Marek Michalčík, koordinátor Národného pochodu za život.

„Ako každá vyspelá krajina, aj Slovensko rešpektuje ľudské práva všetkých ľudí. Aktivitu slovenského veľvyslanectva v Maďarsku však považujem za nadprácu,“ povedala Renáta Ocilková, občianska aktivistka v oblasti ľudských práv. 

 

Foto: TASR/AP

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo