Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2016, 11:10

Lajčák zahriakol Káčera za dúhovú vlajku

Lajčák zahriakol Káčera za dúhovú vlajku

Podobné kroky budeme s ambasádou v budúcnosti vopred konzultovať, odkázal Miroslav Lajčák.

Začiatkom júla sa v Budapešti uskutočnil LGBTI festival. Podporilo ho spolu 31 veľvyslanectiev vrátane Slovenska. Na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti viala dúhová vlajka.

 „Pri príležitosti 21. ročníka Budapest Pride Festival chceme vyjadriť našu podporu komunitám lesieb, gayov, bisexuálov, transgender a intersexuálov v Maďarsku a ich právu vyjadrovať sa pokojne a v súlade so zákonom,“ písalo sa v spoločnom stanovisku ambasád.

Minulý rok pritom Slovensko v zozname podporujúcich krajín nefigurovalo. Tento rok podporilo festival nielen v stanovisku, ale aj vyvesením vlajky. Podľa ambasády to bolo krok, ktorý reflektuje medzinárodnoprávne záväzky Slovenska.

To podnietilo občianskych aktivistov, ktorí napísali otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi a šéfovi diplomacie Miroslavovi Lajčákovi, kde žiadali vysvetlenie a odvolanie zodpovedných osôb. Petíciu podporilo viac ako 7 300 ľudí. 

„Tak ako považujeme za neprijateľné, aby zahraničné ambasády na Slovensku podporovali LGBTI dúhový pochod a tak presadzovali redefiníciu manželstva, rodiny a najlepšieho záujmu detí, rázne odmietame, aby oficiálne slovenské zastúpenia v zahraničí podporovali LGBTI agendu a prekračovali tak svoje diplomatické kompetencie,“ uviedli signatári v petícii s tým, že je podľa nich neprijateľné, aby Slovensko zasahovalo do vnútorných hodnôt iných štátov.

Prečítajte si tiež: Dúhová vlajka na slovenskej ambasáde: Prečo ten nezmysel? Zdieľať

Autori petície dnes v tlačovej správe informovali o odpovedi, ktorú dostali od ministra zahraničných vecí. V ňom sa od konania veľvyslanca dištancoval a upozornil ho, že podobné kroky bude musieť ambasáda v budúcnosti konzultovať s ministerstvom. 

Slovenský veľvyslanec Rastislav Káčer sa podľa jeho slov na festivale osobne nezúčastnil, pretože podľa ministerstva bol v tom čase na ekumenickej kresťanskej slávnosti maďarských Slovákov v Alkmári.

Inzercia

„Každý odvážny hlas za manželstvo, rodinu a deti si zaslúži úctu a vďaku,“ povedal v reakcii iniciátor otvoreného listu Tomáš Kováčik. „Stanovisko ministra nás utvrdzuje v tom, aby sme aj naďalej situáciu monitorovali.“

„Sme radi, že sa potvrdilo, že konanie pracovníkov slovenskej ambasády v Maďarsku nebolo v súlade s politikou vlády SR a ani na jej pokyn,“ uviedol jeden zo signatárov petície Marek Michalčík, koordinátor Národného pochodu za život.

„Ako každá vyspelá krajina, aj Slovensko rešpektuje ľudské práva všetkých ľudí. Aktivitu slovenského veľvyslanectva v Maďarsku však považujem za nadprácu,“ povedala Renáta Ocilková, občianska aktivistka v oblasti ľudských práv. 

 

Foto: TASR/AP

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Juraj Blanár na sociálnej sieti kritizoval ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka. Hovorí o absolútnom zlyhaní slovenskej diplomacie v tom, že Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam rizikových krajín.

ZLYHANIE SLOVENSKEJ DIPLOMACIE Kým minister zahraničných vecí nezmyselne riešil uznávanie venezuelského lídra, tak...

Uverejnil používateľ Juraj Blanár Piatok 10. júla 2020
pred 11 hodinami

Rozhodnutie Turecka o premene bývalého byzantského chrámu Hagia Sofia v Istanbule na mešitu je „otvorenou provokáciou pre celý civilizovaný svet“, vyhlásilo Grécko. Ako uviedla grécka ministerka kultúry Lina Mendoniová, „nacionalizmus, ktorý prejavil prezident Erdogan, vracia jeho krajinu späť o šesť storočí“. Podľa agentúry AFP Mendoniová vyhlásila, že rozsudok súdu „absolútne potvrdzuje, že v Turecku neexistuje nezávislá spravodlivosť“.