Nedeľu bez práce čaká ešte veľa roboty

Pot a mozole čakajú na zástancov nedele bez práce. Európska komisia zverejnila podmienky, ktoré treba splniť, aby sa petíciou európskych občanov začala zaoberať.

Nadšenie iniciátorov Európska komisia schladila. Jej posledné nariadenie o európskej občianskej iniciatíve skôr pripomína byrokratickú prekážkovú dráhu ako ospevované právo Európanov. Pôvod má v neobľúbenej Lisabonskej zmluve, podľa ktorej sa musí pod petíciu podpísať aspoň milión občanov EÚ, aby sa ňou komisia vážne zaoberala.

Tisíc a jedna prekážka

Doplňujúce nariadenie komisia zverejnila koncom marca. Okrem podmienky milióna Európanov v ňom stanovila celý rad ďalších. Do iniciatívy sa podľa nariadenia musí zapojiť aspoň tretina členských štátov - v súčasnosti deväť krajín. Zároveň určuje minimálny počet podpisov v každej z nich. Vypočíta sa násobkom europoslancov konkrétneho štátu číslom 750. V prípade Slovenska, ktoré v europarlamente zastupuje 14 poslancov, by tak malo iniciatívu podporiť minimálne 10 500 ľudí. Nemecko s 99 europoslancami by muselo vyzbierať sedemkrát viac podpisov. Platné budú aj hlasy z krajín, ktoré tento limit nedosiahnu. Avšak len v prípade, že aspoň jedna tretina členských štátov podmienku splní. Navyše zapojiť sa môžu iba občania Únie, ktorí dosiahli vek, kedy môžu voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu. Vo väčšine štátov je to 18 rokov. Výnimkou je len Rakúsko, kde môžu voliť už šestnásťroční.

K téme:
Voľná nedeľa na dosah? Zdieľať

Ďalšou z požiadaviek nariadenia je, aby po zozbieraní 300-tisíc podpisov z troch členských štátov organizátor požiadal Európsku komisiu o preverenie prípustnosti iniciatívy. Komisia má potom dva mesiace na rozhodnutie, či iniciatíva spadá do jej kompetencií a či sa týka oblasti, v ktorej je možné vydať zmluvu na úrovni Európskej únie. Organizátori tiež budú musieť doložiť, z akých zdrojov bude celá iniciatíva financovaná. Posledné slovo však bude mať Európsky parlament a Rada. Mali by sa vyjadriť do konca tohto roku.

Šanca?

Neprimerane náročná prekážka. Tak vidí nariadenie organizátor iniciatívy za voľnopracovnú nedeľu nemecký europoslanec Martin Kastler. Prekáža mu napríklad požiadavka podpisov z minimálne jednej tretiny členských štátov. „Podľa môjho názoru by menej členských štátov stačilo,“ povedal pre Postoy.sk. Ocenil však možnosť on-line podpisov. Celoeurópska kampaň za nedeľu bez práce chce byť predzvesťou oficiálnej iniciatívy: „Hneď ako budú stanovy Európskej občianskej iniciatívy prijaté, začneme so zbieraním podpisov v celej Európe.“ Do súčasnej kampane sa za približne dva mesiace zapojilo len niečo cez 14-tisíc Európanov. Pri podmienke milión podpisov za rok sa to javí ako zanedbateľný počet. Kastler však hlavu v smútku nemá: „Som presvedčený, že v parlamente ešte budeme schopní urobiť nejaké zmeny. Dúfam, že začiatkom budúceho roka nariadenie nadobudne účinnosť a budeme môcť začať zbierať nevyhnutný milión podpisov.“

Nariadenie v súčasnom znení však obsahuje ešte jeden významný bod. Aj po prekonaní celej plejády pravidiel nemusí priniesť očakávanú zmenu. „Občianska iniciatíva, aj keby bola úspešná, môže len ‘požiadať‘ komisiu o legislatívne kroky. Komisia to môže tiež odmietnuť,“ upozorňuje na tento aspekt nariadenia M. Kastler. Nádeje tak mnohí vkladajú do rúk poslancov Európskeho parlamentu, ktorí môžu podmienky zmierniť.

Andrea Šalková
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo