Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. marec 2010

ZAHRANIČIE: Aká je nová vláda na Ukrajine?

11. marca 2010 vznikla na Ukrajine nová koalícia vedená Nikolajom Azarovom. Už iba meno nového premiéra poukazuje na jeden zásadný problém ukrajinskej politickej scény. Premiérovo meno je v ukrajinskom jazyku Mikola, v ruskom Nikolaj. Po slovensky Mikuláš. Azarov je etnickým pôvodom Rus, preto jeho ...

11. marca 2010 vznikla na Ukrajine nová koalícia vedená Nikolajom Azarovom. Už iba meno nového premiéra poukazuje na jeden zásadný problém ukrajinskej politickej scény. Premiérovo meno je v ukrajinskom jazyku Mikola, v ruskom Nikolaj. Po slovensky Mikuláš. Azarov je etnickým pôvodom Rus, preto jeho meno prepisujem ako Nikolaj.

Podľa všetkého to je pre Ukrajinu dobrá správa. Prvá a hádam najdôležitejšia zmena, ktorá prichádza na Ukrajinu je to, že sa končí obdobie nejednoty medzi premiérom a prezidentom. Obdobie takzvanej kohabitácie medzi prezidentom Juščenkom a premiérkou Timošenkovou považujú mnohí odborníci za jeden z hlavných dôvodov katastrofickej ekonomicej situácie súčasnej Ukrajiny. Rovnako sa za dôsledok tejto nejednoty považuje i neschopnosť uvádzania reforiem do praktickej politiky napriek dobrej vôli na najvyšších postoch. Toho sme boli svedkami v posledných rokoch.

Protiústavný vznik

Vznik novej vlády bol podmienený prijatím zákona o vzniku koalície. Novela zákona umožňuje vstup do vlády nielen parlamentným straníckym klubom, ale i jednotlivým poslancom. Táto otázka už bola riešená na Ústavnom súde a ten v roku 2008 jasne deklaroval jej protiústavnosť. Ako sa však zhodujú analytici, v čase, kedy sa Ústavný súd opätovne vyjadrí k tejto téme, bude vládna koalícia už fungovať. V najhoršom prípade pre súčasnú garnitúru môže dôjsť k spochybneniu jej vzniku, jej činnosť sa však spätne nebude dať meniť.

Premiér je Rus

Nový ukrajinský premiér Nikolaj Azarov (na snímke vľavo), etnický Rus, má 63 rokov a mnohí ho považujú za zaslúžilého technokrata. Vo svojej strane nemá vysokú podporu, a preto sa dá predpokladať, že dominantnú úlohu bude hrať prezident.
Koalícia premiéra Azarova vznikla spojením Strany regiónov, Komunistickej strany Ukrajiny a Lytvinovho bloku. Okrem nich do nej formálne patrí ďalších 17 poslancov, tí väčšinou bez straníckej príslušnosti. Na vytvorenie funkčnej koalície je nevyhnutných 226 poslancov. Azarova koalícia ich získala 235. Parlamentné kluby Strany regiónov, Lytvinovho bloku a Komunistickej strany sú v nej zastúpené plným počtom. Okrem nich do koalície vstúpilo ešte šesť členov klubu Našej Ukrajiny, ďalších šesť členov Bloku Julie Timošenkovej a nakoniec i štyria poslanci bez klubovej príslušnosti.

Multinázorová koalícia

Na novej koalícii sú zaujímavé tri veci. V prvom rade je ideologicky veľmi nejednotná. V druhom rade sa ju podarilo zoskupiť v situácii, kedy bol zo strany Julie Timošenkovej vyvíjaný veľký tlak na nové parlamentné voľby a pozícia Strany regiónov bola, čo do počtu, nedostatočná. V neposlednom rade je zaujímavé to, že napriek týmto signálom je pozícia Strany regiónov v novej vláde úplne dominantná. Tadeuš Olszanski z poľského Inštitútu pre východné štúdia hovorí o tom, že koaličný program je iba preformulovaním Janukovičovho volebného programu. Rovnako dominantnú pozíciu potvrdzuje i fakt, že Strana regiónov má okrem jedného dôležitého ministerstva všetky ostatné. Lytvinov blok má jedno, a naopak komunistická strana nemá vôbec žiadne ministerské kreslo.

Inzercia

Vysvetlenie tkvie pravdepodobne v tom, že pre väčšinu účastníkov novej koalície je predstava predčasných parlamentných volieb priam existenčným ohrozením. V prípade volieb by sa do parlamentu s najväčšou pravdepodobnosťou nedostal ani Lytvinov blok, ani Naša Ukrajina. Z toho dôvodu sa dá predpokladať, že nová vláda má dobré šance na prežitie až do regulérneho času nových volieb, ktoré sú naplánované na jeseň 2012.

Dobrá správa pre Ukrajinu

Dobrou správou pre Ukrajinu je to, že jednotná exekutíva bude schopná realizovať potrebné reformy. Samozrejme iba v prípade, že sa pre ne rozhodne. Napriek tomu, že pozícia Janukoviča je veľmi silná, nie je úplne nenarušiteľná. Pravdepodobne najväčším ohrozením je úspech jeho snahy o vybalansovanie rozličných záujmových skupín v rámci jeho vlastnej strany. A preto sa zdá, že multivektorová nebude iba nová zahranično-politická orientácia Ukrajiny, ale i jej vnútorné nastavenie. Napriek tomu sa dá konštatovať, že v súčasnej krízovej dobe na Ukrajine, sa naplnila prvá prerekvizita dobrých reforiem – jednotná exekutíva.

František Kolek
Foto: Wikimedia.org, Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Odporúčame

Madame en rouge

Madame en rouge

„Chcem pre každé dieťa narodené v tejto krajine to, čo by som chcela pre moje vlastné dieťa.“ Krásne, nie? Segolene Royal hrá rolu modernej političky. Pôsobí dobre, nevyhýba sa populárnym témam, je žena a vie pekne hovoriť. Tiež sa zdá, že sladká spomienka na dobu Francoisa Mitteranda si akoby žiad...

Sledujete preferencie politických strán?

Sledujete preferencie politických strán?

Sledujete preferencie politických strán? Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti. Peter Badík, podnikateľ, MyEnergy: Áno a veľmi rád, bez nich by boli výsledky volieb vždy veľmi nepríjemnou ľadovou sprchou. Takto mám možnosť otužovať sa s dostatočným predstihom, takže som ešte na žiadne výs...

ZAHRANIČIE: Mobilizácia proti islamu

ZAHRANIČIE: Mobilizácia proti islamu

Vo francúzskych regionálnych voľbách utrpel súčasný prezident Nicolas Sarkozy porážku. Viac ako jeho neúspech však zaujal spôsob, akým iný politik mobilizoval voličov. Snahy Jean-Marie Le Pena a jeho strany Národný front možno odzrkadľujú súčasné nálady v Európe. Už 81-ročný nacionalista Jean-Marie ...