Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. jún 2016

Predsedom KDH sa stal performer a politický divadelník

Ján Čarnogurský píše pre Postoj o novom predsedovi KDH Alojzovi Hlinovi.
Predsedom KDH sa stal performer a politický divadelník

11. jún 2016, Ružomberok: Novým predsedom KDH sa stal Alojz Hlina. Foto: Oliver Ondráš/TASR

Snem Kresťanskodemokratického hnutia zvolil v sobotu nového predsedu. Stal sa ním podnikateľ a poslanec v minulom období Alojz Hlina, ročník 1970.

Hlinovým zvolením končí vo vedení KDH zakladateľská generácia a nastupuje nová. Až po Hlinovom zvolení som si prečítal na internete jeho profil a skonštatoval som, že on a KDH majú dosť rozdielne profily.

Na čelo až príliš seriózneho KDH prichádza performer, politický divadelník. Proti úžerníckym nebankovkám protestuje stavaním múru pred vchod do jednej z nich, protestuje pred vilou Juraja Širokého za jeho predražené štátne objednávky, pred ministerstvo dopravy dá nasypať stovky kíl predraženej posypovej soli, pred vilu Vasila Biľaka privezie na výročie augusta 1968 tank T-72, pred Národnú radu priženie 10 ovcí a iné.

21. august 2012: Alojz Hlina počas protestu pred vilou Vasila Biľaka. Foto: Martin Baumann/TASR

Profil Hlinu sa približuje profilu revolučného KDH konca komunistického obdobia (v tomto prípade neskorších zakladateľov KDH) so Sviečkovou manifestáciou, púťami a samizdatom a KDH 90. rokov zápasu s Mečiarom. Rozdiel spočíva v tom, že akcie KDH boli masové, na uliciach a námestiach, akcie Hlinu boli individuálne. Alojz Hlina akciu vymyslel, objednal, zaplatil a dostal sa do mierneho konfliktu s políciou. Ideovému smerovaniu jeho akcií nemožno protirečiť.

Teraz ako predseda KDH bude musieť obe formy skombinovať. Do parlamentu sa dostal v roku 2012 na kandidátke OĽaNO, ale neskôr OĽaNO opustil a prestúpil do poslaneckého klubu KDH. Po prečítaní Hlinovho profilu sa vlastne ani nedivím. Jeho propagandistické akcie sú dosť podobné Matovičovým a dvaja kohúti na jedno smetisko sa predsa nezmestia.

15. apríl 2015: Alojz Hlina počas protestu v kauze Váhostav. Foto: TASR/Martin Baumann

Inzercia

Alojz Hlina prichádza na čelo mimoparlamentného KDH. Strany s obdivuhodnými dejinami na slovenské pomery, ale v poslednom desaťročí nudnej. V strane sa vytvorili pomery, že potenciálni nástupcovia na post predsedu radšej stranu opustili. Alojz Hlina ju má priviesť opäť do parlamentu.

Hlina a KDH predstavujú dialektické spojenie, ale KDH muselo riskovať. V sobotnej Pravde mal článok o sneme KDH nadpis: KDH hrá vabank. Bolo jasné, že doterajší štýl politiky KDH nepozdvihne a na druhej strane hnutie sa nemôže vzdať svojich základných princípov. Ale má sa o čo oprieť. Má najstabilnejšiu voličskú základňu. V 90. rokoch stabilizovalo slovenskú demokraciu. Prišlo so zaujímavými návrhmi, ktoré však nedokázalo realizovať. Vo volebnej kampani 2002 s návrhom rovnej dane (realizoval ho Ivan Mikloš a SDKÚ), v kampani 2006 s návrhom dobrovoľnej vojenskej služby (realizuje ho teraz Smer) zobralo na svoju kandidátku aktivistov Pochodu za život, oponentov ideológie gender. Pápež František označil nedávno ideológiu gender za ideológiu kolonializmu.

2. marec 2010: Alojz Hlina počas protestu s ovcami. Foto: Štefan Puškáš/TASR

Samotné dejiny KDH prebiehali protikladne, ako prebiehajú dejiny každej politickej strany hodnej toho mena. Spory okolo niektorých rozhodnutí zostanú neskôr známe len špecialistom, ale letopisci možno zaznamenajú, že KDH pretavilo odpor proti komunizmu do politiky parlamentnej demokracie po páde komunizmu, že usmerňovalo základné smery slovenskej politiky, aj keď nevyhrávalo voľby, že priviedlo kresťanskú politiku na vrcholnú ústavnú úroveň a slovenskú politiku na vrcholné svetové poschodia.

V roku 1875 vyhlásil uhorský predseda vlády Koloman Tisza, že slovenského národa niet, dnes je Slovensko členom všetkých významných svetových organizácií, čoskoro bude Slovensko predsedať Rade Európskej únie, slovenský minister zahraničných vecí sa uchádza o post generálneho tajomníka OSN. Na začiatku bol program samostatného členstva Slovenska v Európskej únii a pokračoval konštruktívnou politikou všetkých slovenských vlád po roku 1998. Na čelo takejto strany prichádza Alojz Hlina. Pre Alojza Hlinu je to výzva, pre KDH tiež.

Autor tohto textu v roku 1992 verejne vyzval Vladimíra Mečiara na stávku o fľašu koňaku, že KDH vydrží dlhšie než HZDS. Mečiar stávku neodmietol, možno vychádzať z toho, že stávka je platná. KDH stávku vyhralo, HZDS už neexistuje. Vladimír Mečiar fľašu koňaku zatiaľ neposlal. Ak Alojz Hlina dovedie KDH opäť do parlamentu, autor na neho postúpi nárok na vymáhanie fľaše.

Zatiaľ prajem novému predsedovi úspech a Kresťanskodemokratickému hnutiu tiež.    

Odporúčame