Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. november 2023

Upratanie Štefana Kuffu

Pod kontrolu Tomáša Tarabu a na stolec vedľa svojho syna

Tak Štefan Kuffa už nebude štátnym tajomníkom ministerstva kultúry, ale ministerstva životného prostredia.

Pod kontrolu Tomáša Tarabu a na stolec vedľa svojho syna

Foto: TASR/Jakub Kotian

Veľmi sa to chcelo prezentovať ako normálne politické riešenie v rámci širšej výmeny štátnych tajomníkov.

Aby to ani náhodou nepripomínalo nejakú formu trestu za to, že Štefan Kuffa vystupoval na Trnavskej novéne za ministerstvo kultúry a dával prísľuby vlastne v mene celej vlády, hoci žiadne takéto poverenie nemal.

Ale bolo urobené všetko pre to, aby sa to nejavilo ako spájanie týchto dvoch udalostí ani ako priznanie, že Štefan Kuffa nie je vhodnou postavou pre ministerstvo kultúry.

Rečnícky zdatný Tomáš Taraba použil tie najvecnejšie vety, aby vzbudil dojem, že sa deje niečo politicky úplne štandardné a logické.

Len prostorekejší poslanec za SNS Roman Michelko povedal, že ministerka Šimkovičová mala k štátnemu tajomníkovi Kuffovi výhrady a že spolu nevytvorili „úplne zohratý tím“, a tak sa to takto dohodlo v rámci strany.

Netreba veľa dôvtipu, aby jeden pochopil, že Šimkovičová nechcela Kuffu vo svojej blízkosti ani na svojom ministerstve.

Lebo veď funkcia štátneho tajomníka sa dá vykonávať aj tak, že nikto na ministerstve, okrem vrátnika a šoféra, si ani poriadne nevšimne, že tam je aj štátny tajomník. Ten len chodí do roboty a snaží sa nezavadzať.

Bol to osud viacerých štátnych tajomníkov, ale zvykli si a veď sa to poníženie dalo prežiť za slušný plat, auto so šoférom či istý honor.

Ale Štefan Kuffa nie je ten typ, ktorý by tíško sedel vo svojej kancelárii, neprekážal a uspokojil sa s honorom.

Rýchlo dal najavo, že on bude mať svoju agendu a bude ju presadzovať vlastnými cestami.

Nevieme, čo zaznelo na koaličných radách, ale vieme výsledok.

Veria jeho slovám a veria tomu, že takto pomáhajú svojej krajine. Zdieľať

Tomáš Taraba bude mať dvoch štátnych tajomníkov s menom Kuffa. Také niečo sme tu vlastne ešte ani nemali, otec a syn ako štátni tajomníci vedľa seba.

Je to smiešny príbeh. Je to smutný príbeh.

Štefan Kuffa sediaci v parlamente mal svoju logiku. Zastupoval tu tisícky ľudí, ktorých oslovuje stále vplyvný otec Marián Kuffa.

No keďže on ako kňaz v parlamente sedieť nemôže, je tam jeho brat a synovec.

Každý chápal, že Kuffovci sú v parlamente preto, aby presadzovali to, za čo sa zasadzuje otec Kuffa. Tak si to priali ľudia, ktorí Kuffovcov volili.

Inzercia

Akí sú to ľudia?

Pamätám si, ako som raz v jeden studený zimný večer narazila na skupinku ľudí, ktorí sa v Košiciach pred Ústavným súdom modlili s otcom Kuffom, aby odvrátili od Slovenska Istanbulský dohovor.

Ľudia prechádzajúci okolo sa na tú malú odhodlanú skupinku pozerali zväčša s udivením či pobavením. Bol mráz, zima a títo ľudia sa vytrvalo modlili a spievali.

Boli to aj starší ľudia, ale aj mladší, na prvý pohľad zrobení jednoduchí ľudia, ktorým sa nežije ľahko.

Možno celý deň stáli niekde za pásom a večer v zime išli na námestie, lebo chceli pomôcť Slovensku tak, ako to bolo v ich možnostiach, a spôsobom, aký im ukázal otec Kuffa. Lebo jemu veria.

Niekde inde sa zas možno boli s otcom Kuffom modliť proti genderu či homosexuálnym zväzkom. Veria jeho slovám a veria tomu, že takto pomáhajú svojej krajine.

Len cynik by sa z týchto ľudí vysmieval.

Títo ľudia isto išli voliť a vôbec neskúmali, na čej kandidátke sa meno Kuffa objaví. Boli radi, že v parlamente budú politici s menom Kuffa. Aj vďaka tomu mali pocit, že sú v politike reprezentovaní, že zastupiteľská demokracia funguje, že ich volebný hlas má svoju silu.

Nie, nebol úplne ponížený ani vyhodený. Zdieľať

Ale Štefan Kuffa ako človek vo výkonnej funkcii? Najprv na jednom ministerstve, potom na druhom, len aby sa preňho niečo našlo?

Posúvaný ako figúrka v cynickej politickej hre. Lebo veď bolo treba v parlamentnom klube SNS posilniť vplyv Dankovi oddaných ľudí, takže nevyspytateľným Kuffovcom treba nájsť iný flek.

Nuž toto nevyzerá dobre ani pre tých najväčších priaznivcov Kuffovcov.

Možno už Štefanovi Kuffovi nestačilo sedieť v parlamente, možno chcel mať dosah na výkon moci.

Rýchlo narazil. Možno pre vystúpenie na Trnavskej novéne, možno pre svoju povahu a možno pre iné veci, ktoré ostali ukryté v politickom zákulisí.

Nie, nebol úplne ponížený ani vyhodený.

Bol uprataný a zverený pod kontrolu Tomáša Tarabu, ktorý zaňho prevzal zodpovednosť. Aby vládnucej koalícii nekomplikoval život.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.