Psia povinnosť Radoslava Procházku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Psia povinnosť Radoslava Procházku

Prekáža mi, ako ho mnohí ponižujú a urážajú. Ale ešte viac mi prekáža pohľad na anarchiu v jeho klube.

Radoslav Procházka nie je žiadny nímand. Je to mimoriadny právnik, dobrý štylista a briskný glosátor. Má svoje chyby ako každý z nás. Problém je, že jedna či dve z nich v posledných týždňoch prekryli všetky jeho ostatné vlastnosti.

Až to pôsobí nefér.

Možno je to tak, ako to povedal jeden môj známy. Radovi v živote vždy všetko vychádzalo. A to dokonale. Nebol mimoriadny len medzi mladými právnikmi na Cuperovej fakulte, on zažiaril aj na Yale. Zažil som jeho talent z prvej ruky. Keď ho dvakrát prizval Vladimír Palko do pracovnej skupiny, kde sa písali zákony na komplikované témy (ochrana manželstva a suverenity štátu v EÚ), Rado vedel zákon diktovať hneď na prvom stretnutí. Text sa potom už nemenil, juniori dopisovali iba preambulu či dôvodovú správu.

S pôžitkom som si prečítal jeho knihu Mak proti Gatsbymu, mal som rád jeho blogy a nech hovoril na neho hocikto hocičo, jeho kritika Andreja Kisku v kampani bola nielen tvrdá, ale aj spoločensky užitočná. Koncovku nezvládol, keď nedokázal „zahrať“ Mikloškovu rolu a nepodporiť ani Kisku, ani Fica, hoci na to mal a presne na tom mala stáť jeho pozícia v spektre. Všetci ho však vtedy kritizovali skôr za samotný postoj, že Kisku podporiť nechcel, nie za to, ako to predviedol.

Pritom Procházka mal vtedy urobiť presne to, čo Ronald Reagan, keď prehral v roku 1976 s Geraldom Fordom republikánske primárky. Mal vystúpiť na Kiskovu podporu tak, aby všetci videli, že urobili chybu, že si mali vybrať jeho, a nie Kisku.

Vymedziť sa voči blízkemu kandidátovi je to najťažšie, ale on na to mal. Vtedy sa ukázala jeho prvá slabá stránka – podceňovanie iných, aj podceňovanie situácie. Milan Kňažko vtedy viacerým ukazoval jednu smsku, ktorú mu údajne poslal Rado Procházka, ak bol pravdivý jej obsah a Kňažko si to nevymyslel, ukazovalo to druhú Radovu slabú stránku – schopnosť klamať, aj v zbytočných a banálnych veciach.

Pred voľbami, keď sme s ním v našom štúdiu robili rozhovor, som mu po diskusii vyčítal jeho – podľa mojej mienky – najväčšiu politickú chybu pred marcovými voľbami: že stále nezaložil stranu.

Nemyslel som to ironicky. Sieť nikdy nefungovala ako riadna politická strana, predsedníctvo strany nefungovalo tak, ako malo, a ostatní politici strany sa nesprávali dostatočne emancipovane a rovnocenne.

Potom prišli voľby. A v nich katastrofa.

Mal som však pocit, že Rado si uvedomil, že katastrofa mohla byť ešte väčšia, stačilo o pár tisíc hlasov menej. Lenže potom prišli ďalšie zbytočné chyby, zapieranie stretnutia na úrade vlády, rýchle zostavenie vlády, až po posmešné klipy na rádiu Expres a v Denníku N.

Kamarát, ktorého som vyššie spomínal, nehovoril o Radovi len to, že mu všetko vychádzalo, pointa jeho poznámky bola v tom, že mu teraz po prvýkrát niečo nevyšlo. A to dramaticky. Nerád psychologizujem, ale ak je na tom niečo pravdy, je najvyšší čas, aby sa niečo zmenilo. Zmysel každého dna je v tom, aby sa od neho dalo odraziť. Neplatí to len v jednom prípade, keď sa človek topí v močiari, a také zlé to snáď nie je.

Sieť už pravdepodobne nikdy nebude stranou, akou mala ambíciu byť. S tým sa dá žiť. Možno už do žiadnych volieb ani nepôjde. Ani to nie je tragédia. Je to politický neúspech, to je pravda, ale sú aj horšie veci. Keď niekto prehrá, nie je na neho dobrý pohľad, ale keď niekto stratí zmysel života alebo ho objaví v niečom, čo ním nie je, až to je nešťastie.

Procházkov poslanecký klub potrebuje zdvihnúť morálku a ukázať, že môže byť tejto krajine prospešný. Asi nie v tom, že presadí vlastnú ideu štátu, ale napríklad v tom, že urobí rad prospešných vecí.

Veď sa len na to pozrite: Sieť dnes pôsobí ako firma, ktorej ide o zákazky na ministerstve dopravy. Zažil som politikov, ktorí prišli o politickú perspektívu, ale vedeli, že ich mandát má až do poslednej schôdze svoj zmysel. A presne to isté čakám aj od Rada a jeho poslancov. Nebolo by to po prvýkrát. Stačí si spomenúť, ako sa správali a čo dosiahli v politike ľudia ako Ján Langoš či František Mikloško, keď vedeli, že ich čaká politický koniec. 

Na zmenu treba niekoľko vecí, ale najmä postaviť perspektívu z hlavy na nohy.

Nerozumel som Zuzane Zimenovej, že odmietla ísť do Ficovej vlády a súčasne nemá problém robiť ministrovi školstva poradkyňu. Je to presne naopak, ako káže politická logika. Veď keby bola štátnou tajomníčkou na školstve, mohla si pripraviť zmysluplný konflikt s ministrom a buď niečo dosiahnuť, alebo si na tomto spore urobiť politické meno a získať politický kapitál.

Podobne sú na tom aj ďalší poslanci v Procházkovom poslaneckom klube (aj keď formálne o klub nejde). Martin Fedor či Alena Bašistová sú dostatočne zdatní, aby nechodili na hradný vrch len sedieť a nudiť sa. A to platí aj vtedy, ak už na ďalšie politické kariéry rezignovali.

Pripomenulo mi to situáciu, keď po voľbách v roku 1994, ktoré vyhral Mečiar, sa jeho koalícia pomerne dlho nechopila výkonných funkcií vo vláde. Parlament zasadal, ale vo vláde stále sedeli páni Moravčík, Dzurinda, Brocka či Harach. KDH vtedy malo aj post štátneho tajomníka ministerstva školstva, ktorým bol Emil Komárik. Keď sa Komárik vzdal postu, KDH zvažovalo, či na zostávajúcich pár dní nominuje na post svojho človeka. A Čarnogurský vtedy rozhodol, že ním bude Vladimír Palko.

Bola za tým úvaha, že strana sa nesmie poddať Mečiarovej taktike, že musí ukázať vnútornú morálku a fungovať sebavedomo. Ako keď príde otec rodiny o prácu, nesmie ustať a musí sa – obrazne povedané – každé ráno naďalej holiť.

Presne to dnes stojí aj pred Radoslavom Procházkom a jeho poslancami. Treba obnoviť morálku a robiť užitočné veci. Všetko sa počíta, každý pokus, každý jeden deň.

Vždy keď vidím Kaliňákovu aroganciu s vybieleným úsmevom, Richterovu dezorientovanosť, čo má byť skutočnou prioritou jeho rezortu, aj Plavčanov neznesiteľný úradnícky oportunizmus, spomeniem si na teba, Rado.

 

Foto: TASR/Martin Baumann

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo