Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. február 2016

Rado Procházka: Live

Začíname sériu predvolebných politických diskusií, naším prvým hosťom je Rado Procházka.
Rado Procházka: Live

Tento text je krátkym zápisom, ako relácia vznikala a čo sa dialo pred ňou a po nej, s dvomi poznámkami na záver. Samotná diskusia bola fajn, dnes večer si ju môžete pustiť na našej stránke. Hovorili sme o Matovičovej kauze, Ficovom faule, fungovaní Siete a náš hosť čelil aj výzve, aby dal záväzok svojim konzervatívnym voličom, ako sa bude jeho strana správať, keď sa bude hlasovať o ochrane života či registrovaných partnerstvách. Čo predseda Siete presne sľúbil a kde už boli jeho slová klzké, si môžete pozrieť v diskusii, ktorú sme viedli spoločne s Františkom Múčkom.  

Teraz pár slov o tom, čo na videu nebude.

Rado Procházka prišiel o pol hodiny skôr, a to si ešte vonku stihol dať cigaretu. Najskôr pôsobil unavene, ale v relácii bol koncentrovaný a po nej aj vtipkoval. Viditeľne ošedivel.

Jeho pocit z krajiny je, že podpora Smeru klesá, uškodil im štrajk sestričiek (nie však učiteľov) a niektoré kauzy. Sleduje svoju konkurenciu, mal som však pocit, že nie celkom rozumie tichému vzostupu SNS. Hoci dlhodobo odmieta jednoznačné vymedzenie voči Smeru, jeho jazyk dnes predsa len znie asertívnejšie.

Vymedzovaniu voči Matovičovi, Bugárovi či Sulíkovi sa šikovne vyhýba, aj keď naznačí, že prekážkou budúcej pravicovej vlády môže byť, že Bugár nebude sedieť s Matovičom v jednej vláde.

Teraz budem trochu osobný. Procházka má veľa kritikov a kritickú poznámku pridám na záver textu aj ja, ale ešte predtým chcem niečo oceniť. Nie je to totiž maličkosť.

Žijeme nepolitickú až antipolitickú dobu. Poznáte napríklad človeka, ktorý si myslí, že politika je krásna a vznešená vec? Dá sa robiť slušná politika bez takého ideálu? Pochybujem.

Pred každými voľbami vznikne nejaká antiestablišmentová strana, do politiky sa tlačia kadejakí milionári a moc oligarchických skupín od Penty cez J&T až po EPH  je enormne veľká. Ľudia preto politikou často pohŕdajú, všetkých majú za zlodejov a bodka. Ak by niekto chcel, aby naša demokracia ešte viac degenerovala, stačilo by, aby podporoval presne takéto nálady. Iste, problémy sú a mnohé z nich veľké, ale práve to dáva politike zmysel, nikdy sa nevyriešia nadávaním ani šírením blbej nálady. Niekto ich musí vedieť pomenovať a riešiť. A ak sa niekto na politiku pozerá ako na arénu menšieho zla a iný ako na možnosť umenšovať zlo, dôjde pri hodnotení tej istej reality k dvom odlišným výsledkom.

Práve preto by som chcel Rada Procházku oceniť.

Inzercia

Podarilo sa mu totiž osloviť generáciu ľudí, z ktorých viacerí majú zaujímavé kariéry a niečo už dokázali. Mnohí z nich pôsobia kompetentne, akademicky alebo prakticky zručne. A to nie je maličkosť. Niektorí z nich sa celkom iste v parlamente či vo vláde nepresadia, tak je to vždy. Ale cení sa aj pokus. Videl som veľa ľudí, ktorí sa snažili do politiky dostať zaujímavých ľudí, a neboli úspešní. Až to je zúfalé, keď niekto rezignuje.

Stačí sa pozrieť okolo, príkladov je viac než dosť. V Rakúsku, v Čechách aj v Maďarsku akoby politika pre zaujímavých a originálnych ľudí ani nebola. U nás to zatiaľ neplatí, minimálne nie v tej miere ako v spomínaných krajinách.

A teraz kritika. Dalo by sa toho napísať viac, ale zredukujem to na jednu vážnu poznámku. Myslím si, že Sieť ešte stále nie je strana. Nie, od Matovičovho klubu to má ďaleko, ale nie je to ani strana, akú naša krajina potrebuje.

Procházkove názory poznáme všetci. Ale čo si myslí napríklad primátor Andrej Hrnčiar? Počul som, že by mohol byť kandidátom na budúceho ministra vnútra, prečo ho potom nepočuť hovoriť o kritike ministra Kaliňáka, k téme utečencov alebo o návrate výpalného či iných problémoch v polícii? Kedysi platilo, že keď sa niekto chcel stať ministrom vnútra, tak sa témam tohto rezortu dlhodobo venoval, profiloval sa na nich a vysielal nejaké signály do prostredia polície a podobne. Od strany, ktorá je lídrom pravice a ktorá nevylučuje vládu so Smerom, preto čakám viac. Určite kandidáta na ministra vnútra.

A nejde len o rezort vnútra, ten zoznam je dlhší. A nech sa na mňa nikto nehnevá, médiá za to nemôžu. Občas sa sám seba pýtam, či dnes voliči pravice tušia, kto bude ministrom toho či onoho rezortu. Pre mňa je to miestami lotéria.

Aby som to zhrnul, som rád, že do politiky prichádza nová generácia ľudí, aj keď  predpokladám, že s mnohými z nich budem často nesúhlasiť, ale to je vedľajšie. Rado Procházka by však ešte mal založiť naozajstnú stranu.

 

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Inzercia

Inzercia

Odporúčame