Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Andrej Žiarovský

Ako by v roku 1938 dopadla vojna medzi ČSR a Nemeckom, keby sme odmietli Mníchov

Porovnávame nemecké útočné i československé obranné plány v prípade, že by ČSR odmietla Mníchovskú dohodu.

V posledných dňoch sme si pripomenuli 85. výročie Mníchovskej dohody. Na jeseň roku 1938 sa Francúzsko, Veľká Británia a Taliansko dohodli s nacistickým Nemeckom na tom, že Československo odstúpi Hitlerovi pohraničné oblasti obývané nemeckou menšinou.

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský porovnáva v diskusii s redaktorom Lukášom Krivošíkom dobový obranný plán československej armády s nemeckým útočným plánom, ale aj technickú úroveň a počty hlavných druhov výzbroje oboch strán. A snaží sa nájsť odpoveď na otázku, ako by vojna medzi nacistickým Nemeckom a Československom prebehla, keby Praha odmietla v roku 1938 závery Mníchovskej dohody.

Andrej Žiarovský v diskusii odpovedá aj na otázku, ako by sa zachoval, keby bol na mieste prezidenta Edvarda Beneša. V úvode sa tiež s Lukášom Krivošíkom rozprávajú o poslednom vývoji na bojiskách rusko-ukrajinskej vojny a o napätí medzi Kyjevom a susedmi v súvislosti s vývozom ukrajinského obilia.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.