Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. máj 2016

Aspoň jedna dobrá správa v prípade o Marcovi

Odobratie dieťaťa v škole pred celou triedou bolo strašné. No pozreli sme si detaily celého prípadu a tie doň vnášajú nový rozmer.
Aspoň jedna dobrá správa v prípade o Marcovi

Foto - Flickr.com/sⓘndy°

Neuveriteľne necitlivé odobratie malého Marca zo školy pred očami triedy okamžite vyvolalo tlak, aby z neho boli vyvodené aj dôsledky. To už síce škody nezmenší, no azda prispejú k zníženiu pravdepodobnosti, že sa podobné situácie budú opakovať.

Správanie samotného vyššieho súdneho úradníka, predtým vymáhača, je určite povážlivé, no povážlivejšie bolo rozhodnutie poslať niekoho s takým profilom riešiť takú delikátnu vec.

Dôležité je však všimnúť si aj podstatu veci. Necitlivé odobratie sa stalo akoby dôkazom, že neprípustné bolo aj samotné rozhodnutie súdu ponechať dieťa v opatere matky, keďže dovtedy sa o neho podľa médií starala najmä stará matka. Vec je však komplikovanejšia.

Čo povedal súd

Prečítali sme si definitívne rozhodnutie krajského súdu v tejto veci a prinášame stručné zhrnutie, ako o tom rozmýšľali sudcovia, keď odmietli požiadavku starej matky, aby bolo dieťa zverené do jej opatery. Tá prípad aj medializovala. Krajský súd korigoval predchádzajúce rozhodnutie okresného súdu. Rozhodoval senát súdu, teda traja sudcovia, a o ponechaní dieťaťa v rukách rúk matky rozhodli jednomyseľne.

Z rozhodnutia je zrejmé, že súd nebol v situácii, keď by musel rozhodnúť, či má dieťa vhodné podmienky u starej mamy alebo u svojej biologickej matky. „Nebolo spochybnené, že stará matka sa o dieťa vie postarať a má na to vytvorené podmienky.“

Rovnako podľa súdu nebola pravda, že by biologická matka na dieťa neprispievala, bola v zlej finančnej situácii či sa nevedela o seba postarať. Zdieľať

Je nespochybniteľné, že v kritickom období, keď sa biologická matka dieťaťu plnohodnotne nevenovala, ju v tomto zastúpila jej matka, teda stará mama. Je tiež pravdou, že jeho biologická matka sa o chlapca nestarala od narodenia plynule, že chodievala do Švajčiarska na dvojtýždňové obdobia. Podľa súdu „je pravdou, že maloleté dieťa sa fakticky od narodenia nachádza v starostlivosti starej matky, pretože u nej býva, je ale pravdou aj to, že matka sa o dieťa stará v čase, keď je na Slovensku.“

Rovnako podľa súdu nebola pravda, že by biologická matka na dieťa neprispievala, bola v zlej finančnej situácii či sa nevedela o seba postarať. „Do domácnosti pravidelne zabezpečovala nákupy potravín, oblečenie pre syna, svojej matke dávala finančné prostriedky na syna cca 3000 Fr až 4000 Fr ročne. O týchto skutočnostiach pripojila potvrdenia z banky... Nemá žiadne dlhy, tieto nemala ani v minulosti. Nemala a nemá žiadnu exekúciu.“

Inzercia

Podľa súdu „Od roku 2014 chodieval syn s matkou do Švajčiarska a trvalo to do septembra 2015, kedy už bol školopovinný. Maloletý pozná veľmi dobre prostredie, v ktorom žije a pracuje. Má tu veľa kamarátov, nakoľko tu žije aj slovenská komunita.“

Posvätné postavenie

Keď sa matka dieťaťa rozhodla presťahovať do Švajčiarska so synom, stará matka sa rozhodla o dieťa zabojovať. Súd si preto dal preveriť aj jej tamojšie zázemie a považuje ho za dostatočné. Naopak, tvrdenia starej matky o neschopnosti biologickej matky nie sú podľa súdu preukázané.

Ak súd došiel k záveru, že dieťa by malo dostatočné podmienky aj u matky, aj u starej matky, nemôže sa rozhodovať ani podľa minulých zásluh, ani podľa toho, kde by tie podmienky boli lepšie. Ak by naše súdy tento princíp nedodržiavali, výrazne by oslabili postavenie rodičov v právnom systéme.

„Z ničoho nevyplýva, že by rodičovské práva matky boli obmedzené. Stará matka podľa Zákona o rodine nemá práva a povinnosti, ktoré patria rodičovi. Rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa majú rodičia,“ píše súd.

Marcov prípad a jeho doterajší priebeh nebol šťastným príbehom a nedá sa ani povedať, že by dospel do šťastného konca. Je to príbeh dieťaťa z rozvrátených pomerov.

Hoci celý prípad je veľmi smutný, samotné rozhodnutie krajského súdu zveriť dieťa do opatery matky je skôr dobrou správou. Poukazuje na to, že postavenie rodiča je na Slovensku stále posvätné a štát ho môže porušiť iba za naozaj mimoriadnych okolností.

Odporúčame

Hovor s ňou!

Hovor s ňou!

Počas štúdia som bol v bratislavskom kláštore zvolený za kultúrneho referenta. Akokoľvek socialisticky to znie, v podstate išlo o výber filmov pre spolubratov na sobotný večer.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.