Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
14. september 2023, 22:27

Prieskum AKO

Smer vedie pred PS a Hlasom. Republika padla na hranicu zvoliteľnosti

Strana Milana Uhríka zaznamenala oproti augustu najvýraznejší pokles.

Smer si aj dva týždne pred voľbami drží prvenstvo v prieskume agentúry AKO pre TV Joj. Strane Roberta Fica by dalo hlas 19,4 percenta opýtaných, čo je približne na rovnakej úrovni ako v auguste. 

Na druhom mieste je Progresívne Slovensko so ziskom 17,8 percenta. Progresívci si od posledného prieskumu mierne polepšili o 0,4 percentuálneho bodu. 

Nemení sa ani tretie miesto. Na ňom je Hlas, ktorému rovnako ako v auguste namerali 15 percent. 

Ďalšie strany už nasledujú s výrazným odstupom. SaS od augusta narástla o 0,8 percentuálneho bodu na 7,4 percenta. 

Do parlamentu by sa tesne dostala koalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí. So siedmimi percentami sú však presne na hranici zvoliteľnosti. 

SNS a KDH sa podobne ako v auguste držia na šiestich percentách.

K hranici zvoliteľnosti klesla Sme rodina, ktorej by dalo hlas 5,3 percenta opýtaných, čo je oproti poslednému prieskumu o 0,4 percentuálneho bodu menej. Septembrový prieskum bol realizovaný v čase, keď sa do médií dostala kauza Borisa Kollára a Emy Ferusovej.

Najvýraznejší pokles zo všetkých strán zaznamenala Republika. Oproti augustu klesla o viac ako jeden percentuálny bod a v súčasnosti sa pohybuje na hranici vstupu do parlamentu.

V prípade Republiky sa za posledný mesiac medializovala napríklad minulosť jej výrazných tvárí. Ukázalo sa, že Milan Uhrík kandidoval za SDKÚ a Miroslav Suja zase za Stranu zelených.

Inzercia

Pred bránami Národnej rady zostávajú Demokrati. Od posledného prieskumu však stúpli o 0,6 percentuálneho bodu. 

Mandáty v parlamente:

  • Smer – 32
  • PS – 31
  • Hlas – 25
  • SaS – 12
  • OĽaNO – 12
  • SNS – 10
  • KDH – 10
  • Sme rodina – 9
  • Republika – 9

Prieskum ukazuje, že Smer by nedokázal zostaviť koalíciu s Hlasom a SNS. Tesnú väčšinu 76 hlasov by mali po pridaní Republiky. Spoluprácu so stranou Milana Uhríka však vylúčil Peter Pellegrini. Rovnako krehká väčšina by mohla vzniknúť výmenou Republiky za Sme rodina, no Boris Kollár sa už vyjadril, že do koalície so Smerom nepôjde.

Široká koalícia PS, Hlas, SaS, KDH a Sme rodina by mala 87 mandátov. Väčšinu v parlamente by mala aj koalícia PS, Hlas, SaS, KDH (78 mandátov) alebo koalícia PS, Hlas, SaS, Sme rodina (77 mandátov).

Väčšiu podporu by mala aj koalícia, ku ktorej by sa pridalo OĽaNO. Takmer všetky strany však odmietajú odmenu 500 eur za voľby, ktorá je podmienkou hnutia pre vstup do vlády.

Z prieskumu tiež vyplýva, že 71,4 percenta opýtaných by išlo voliť. Takmer 10 percent deklarovalo, že k volebným urnám nepríde. To, či voliť pôjdu, nevedelo vyše 13 percent respondentov. Ďalších 5,6 percenta odmietlo odpovedať na otázku.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 5. až 11. septembra na vzorke tisíc ľudí.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.