Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
14. september 2023

Voľby 2023

Excentrický Matovič a strhnutá maska Roberta Kaliňáka

O výsledku volieb môže rozhodnúť aj emócia posledného okamihu. Exminister vnútra spravil chybu, keď skočil na vidly lídrovi OĽaNO.

Excentrický Matovič a strhnutá maska Roberta Kaliňáka

Reprofoto: FB/OĽaNO

Ešte v polovici januára 2020 nič nenasvedčovalo tomu, že budúcu vládu bude zostavovať Igor Matovič. Potom však prišlo video z Cannes a na konci februára už zdvíhal nad hlavu pomyselný víťazný pohár.

Faktorov, ktoré viedli k triumfu OĽaNO, bolo, samozrejme, viac. Efektné kino z francúzskej riviéry však bolo povestným zlomom, ktorý rozhádzal figúrky na politickej šachovnici a nanovo zadefinoval emóciu volieb.

Matovič kládol dôraz na potrestanie zločinov z éry takzvaných našich ľudí. Za prirodzeného súpera si vybral Smer a tomu prispôsobil aj záver kampane. To bol aj hlavný dôvod, prečo dobehol vo finiši do cieľa ako prvý.

Na rozdiel od koalície PS/Spolu, ktorá mala oveľa vyššie ambície – a napokon aj predpoklady uhrať dobrý výsledok –, totiž pochopil, že rozhodujúci zápas sa nebude odohrávať na ihrisku s fašistami.

Prvá signálna

Líder OĽaNO dokonca káral progresívcov, že chodia provokovať na mítingy ĽSNS, kde došlo aj k fyzickým potýčkam. Po virálnom videu, ktoré zachytilo jeho konflikt s Robertom Kaliňákom, je všetko inak.

Tentoraz provokuje excentrický Matovič, ktorý sa vrátil do hry dosť nešťastným spôsobom. Z toho videa totiž nevychádza dobre ani líder OĽaNO, ktorý sa kŕčovito snaží zviezť na étose boja proti korupcii a mafii.

Ako inak, s holými rukami, proti obrovskej presile. Guerilla marketing, verzia 2023. Akurát kulisou jeho kampane už nie je Počiatkova vila, ale pohľad do tváre politika Smeru, ktorý je stelesnením éry našich ľudí.

Matovič mobilizuje, keďže v lete bol neviditeľný. Po jarnej ofenzíve tematicky aj politicky vyhorel, vytratil sa z verejného diskurzu. Experiment s fiatkami nevyšiel, tak to opäť skúša na prvú signálnu.

Revanš

Napriek tomu, že slogan ľud verzus mafia je marketingová skratka OĽaNO, však netreba zabúdať, kto dnes stojí na druhej strane ihriska. Snímka z auta Igora Matoviča to len nasvietila vo vyššom rozlíšení.

Inzercia

Politici Smeru sa systematicky vyhrážajú revanšom. Hlavne Robert Fico zastrašuje policajtov, prokurátorov, sudcov. Spochybňuje aj kajúcnikov, aby relativizoval závažné zistenia vyšetrovateľov v toxických kauzách.

Neštíti sa pritom ani manipulácie s dôkazmi – napríklad s nahrávkami kriminalistov okolo Jána Čurillu, ktorí preverujú podozrenia ekonomického aj násilného charakteru v období, keď bol premiérom.

Čo je však horšie, od slovných výpadov prešli k fyzickému násiliu, akoby to bola tá najprirodzenejšia vec na svete. Keď sa Kaliňák pýta Fica, či sa môže ísť Matovičovi „povenovať“, nikto z politikov Smeru ho nezastaví.

Návrat minulosti

Fico dokonca neskôr natočí vlastné video, kde s kamennou tvárou vraví, že líder OĽaNO dostal len to, čo si zaslúži. A dodá, že škoda, že nedostal mokrou rukou, lebo v takom prípade by to vraj bola vodoliečba…

Hovorí sa, že v kritických chvíľach sa naplno odkryje charakter človeka. Správanie Roberta Kaliňáka, ktorého neodradili ani zapnuté kamery, je varovným signálom, že minulosť sa môže kedykoľvek vrátiť.

Čo sa stane, keď sa vráti k moci Fico a dôležité funkcie obsadia ľudia ako Kaliňák? Bude polícia fungovať na povel oligarchu Bödöra? Zopakuje sa aj scenár účelovej kriminalizácie politických oponentov Smeru?

Matovič často nepozná mieru a ženie veci na hranu. Z toho videa však ide mrazivý závan mečiarizmu, keď robila na uliciach poriadok hrubokrká mafia. Dnes má len inú tvár, ktorú dlho skrývala za precízne vyrobenú masku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.