Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Politika
28. august 2023

Na mítingu Smeru v Bratislave

V tomto progresívnom pelechu už hlasovať nebudem. Pôjdem voliť do obce pána Fica

Na Roberta Fica a jeho kampaň sa v Bratislave neprišli pozrieť len jeho skalní voliči. Ako ich Smer získava na svoju stranu?

V tomto progresívnom pelechu už hlasovať nebudem. Pôjdem voliť do obce pána Fica
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Na Roberta Fica a jeho kampaň sa v Bratislave neprišli pozrieť len jeho skalní voliči. Ako ich Smer získava na svoju stranu?

Smer suverénne kraľuje prieskumom volebných preferencií, ťaží z nejednoznačnosti Hlasu, prekročil už 20-percentnú hranicu a vo víťaznom finále ho už ani nemá kto ohroziť.

Robert Fico môže tentoraz uhrať dobrý výsledok aj v hlavnom meste. Kým v minulých parlamentných voľbách tu Smer s vyše 11 percentami obsadil až štvrté miesto, v septembri má namierené na lepší výsledok.

„Doba sa zmenila. Pamätám si, keď sme chodili po Bratislave a sem-tam nám aj nadávali. A kam sme sa to dostali, keď sa ľudia aj v Bratislave chcú fotiť s Ľubošom Blahom? To je ten úspech Smeru!“ hovoril na predvolebnom mítingu v bratislavskom Ružinove Ladislav Kamenický, exminister financií a podpredseda Smeru.

Fico, ktorého prítomní nenazvú inak ako predseda, už nie je na mítingu Smeru jedinou celebritou.

Veľkému záujmu sa teší aj nedávno obvinený niekdajší šéf polície Tibor Gašpar či stále vysmiata sedmička kandidátky Robert Kaliňák. Pri ňom už nestoja v rade na fotku len dôchodkyne, ale exminister vnútra ochotne pózuje aj s niekoľkomesačným batoľaťom na rukách, zatiaľ čo sa jeho bývalý podriadený Gašpar necháva hladiť staršími dámami po ramene a počúva pritom výzvy, aby sa nevzdával. Sú to len dva týždne, čo ho NAKA obvinila z korupcie v kauze Očistec a na pár dní aj zadržala.

Ficov tradičný mítingový fór o Kaliňákovi znie takto: „Všimnite si, má taštičku so zubnou kefkou a zubnou pastou, vždy pripravený.“ Aj takto bavil publikum, ktoré neodradili ani horúčavy.

Robert Kaliňák v rozhovore s Rudolfom Vaským. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

V ružinovskom Dome kultúry prevládali ľudia v dôchodkovom veku, ale prišlo aj niekoľko rodín s deťmi či mladých nerozhodnutých voličov.

Strana v kontaktnej kampani nevymýšľa nič nové. Ľudí okrem politiky láka na kultúrny program, v ktorom je priestor pre folklór, vážnu hudbu popového operného tria La Gioia a slovenské hity v podaní kapely Modus s Jozefom Balážom z Elánu. Ale pred kultúrnou zložkou je ešte gastronomická. K dispozícii je bohaté občerstvenie: guláš, cisársky trhanec s jahodami, čapovaná kofola, pivo i hipsterské limonády.

Konzumuje sa aj s hudobným podmazom dychovky.

Hrdé konšpirátorky, ktoré Pellegrinimu neveria

Pri jednom zo stolov vyčkávajú na program tri dámy v strednom veku.

„Ste náš alebo ste proti nám?“ zaznieva kontrolná otázka pred poskytnutím rozhovoru. „My sme konšpirátorky, dezolátky, aby vám bolo jasné, my sme tí najhorší,“ hovoria so smiechom a jedným dychom dodávajú, že nie sú zaočkované. Viackrát počuť sťažnosť, že z voliča Smeru je v médiách vyrábaný občan druhej kategórie, ktorý čelí zosmiešňovaniu.

„Ja som Smer volila celý čas, ja im verím,“ vraví pani Martina a hneď svoju voľbu aj ospravedlňuje. „Tak vám poviem, určite neboli a nie sú celkom čistí, ale vstúpme si každý do svedomia. Keby ste sa pri niečom ocitli, že si môžete svojimi hrabličkami k sebe niečo prihrabať, tak by ste si prihrabli. Oni to však robili inteligentne a aspoň štát fungoval. Ale čo robil Matovič, však to bolo hrozné, dostali nás na hunt,“ dodáva a lídrovi OĽaNO vyčíta, že nenaplnil svoj sľub zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov, čo bol jeho hlavný sľub v minulých voľbách.

Foto – Postoj/Juraj Brezáni

„Žiadne prosperovanie krajiny Matoviča nezaujíma, furt chce len zatvárať Fica, nič iné. A nič na neho nemá. Prečo aj Gašpara minulý týždeň prepustili? A prečo tam prišli kukláči a nemohli mu prísť slušne povedať, aby sa dostavil na výsluch?“ vracia sa pani Martina k udalostiam predošlých dní.

Jej kamarátka volila v roku 2020 do parlamentu Socialistov, ktorých vtedy viedol Eduard Chmelár, dnes asistent podpredsedu parlamentu a Smeru Juraja Blanára. Napriek tomu, že je k posledným trom rokom vládnutia a stranám bývalej koalície veľmi kritická a nešetrí ani vulgarizmami, nie je ešte celkom rozhodnutá, komu dá svoj hlas. Hlas Petra Pellegriniho to však nebude.

„Pellegrinimu veľmi neverím, niektoré jeho vyjadrenia ma zneisťujú, ale hlavne je tam predpoklad, že sa spojí s Progresívnym Slovenskom. A to ma odrádza. Neviem, na akú nôtu to hrá, uvidíme, ale pre mňa je Pellegrini zhasnutý, hoci proti homosexuálom nič nemám.“ Od iných účastníkov zasa počuť, že kým v Hlase sú „kone výstavné“, v Smere „kone ťažné“, ktoré majú väčší politický ťah na bránku.

Čakanie na prezidentkinu zradu

Účastníci mítingu majú silné obavy z manipulácie volieb, o čom v posledných mesiacoch pravidelne hovorí strana Smer a Republika Milana Uhríka.

Pani Martina v tejto téme preberá argumenty Smeru. Aby jej hlas nebol v „progresívnej“ Bratislave sfalšovaný, vybavila si dokonca voličský preukaz. Je odhodlaná ísť 30. septembra odvoliť do Hrušovian, dediny, v ktorej žil do svojich šiestich rokov Robert Fico (obec sa tým chváli aj na svojej oficiálnej stránke).

„Povedala som si, že v tomto progresívnom pelechu už ani hlasovať nebudem. To mi chcete povedať, že v posledných komunálnych voľbách neprešiel ani jediný náš poslanec, len Progresívne Slovensko? Neverím,“ vraví obyvateľka bratislavského Starého Mesta, v ktorom má koalícia strán PS, SaS a Team Vallo po komunálnych voľbách v zastupiteľstve všetkých poslancov okrem dvoch.

Foto – Postoj/Juraj Brezáni

„Už nebudem hádzať svoje hlasy do záchoda, nebudem voliť v Bratislave. Budem voliť v obci pána Fica, tam je starosta za Smer aj celá dedina za Smer. Mám istotu, že môj hlasovací lístok nebude zmanipulovaný,“ hovorí, že sa tam zastaví cestou do svojho rodiska neďaleko Partizánskeho.

Upozorňuje aj na čudný dátum predčasných volieb, ktorý pripadol na 30. septembra. V ten deň si pripomenieme 85. výročie podpísania Mníchovského diktátu, keď sa západné mocnosti dohodli s Adolfom Hitlerom a donútili Československo odstúpiť Nemecku Sudety, pohraničné územie osídlené prevažne Nemcami.

„Oni sa hrajú s dátumami, sú to pomaly už satanisti. To napíšte, nie je to sranda, oni nás zradia aj teraz 30. septembra,“ dodáva pani Martina a ostatné kamarátky jej pritakávajú.

Viacerých opýtaných účastníkov ani nezaujíma, s ktorými stranami by vytvoril Smer po voľbách koalíciu. Tvrdia, že ak Smer vyhrá voľby, nedostane poverenie zostaviť vládu.

„Pani z kozieho paláca nepoverí predsedu, uvidíte. Potom, čo si trúfne robiť teraz, že by si toto netrúfla? Však zmarila aj referendá a nedovolila sa nám vyjadriť,“ hovorí ďalší účastník počas jedenia guláša.

Podobné domnienky či konšpirácie živil počas svojho prejavu aj samotný líder strany.

Rečniaci líder Smeru Robert Fico. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Fico tvrdí, že prezidentka automaticky nepoverí víťaza volieb zostavením vlády. Súčasné policajné razie v bezpečnostných zložkách sa podľa neho dejú preto, aby prezidentka mohla nechať ďalej vládnuť Ľudovíta Ódora s jeho úradníckym kabinetom, až kým si v zálohe pripravia prezidenta Ivana Korčoka, aby pokračoval v Čaputovej politike.

„Tridsiateho septembra poďme a vybavme to tak, že Slovensko bude mať suverénnu slovenskú vládu, suverénnych politikov zvolených v demokratických parlamentných voľbách, a nie vybraných nejakými sorosovcami, mimovládkami alebo liberálnymi médiami. Vládu, ktorú si vyberiete vy, a nie ktorú vám nadiktuje pani Čaputová, ktorej to nadiktovali na americkej ambasáde v Bratislave. O tomto budú voľby,“ burcoval naplnený kultúrny dom Fico a spolu s ďalšími rečníkmi vyháňal „neschopné vlády“ Hegera a Čaputovej a „intelektuálny planktón“.

Smer za tradičnú rodinu aj Istanbulský dohovor

Ľuboš Blaha komunikoval na mítingu dve hlavné posolstvá – stop liberalizmu a dodávkam zbraní na Ukrajinu. Ľudí nechal skandovať „biela, modrá, červená“, aby vraj bratislavskí slniečkari pochopili, že slovenská zástava nie je modro-žltá.

Inzercia

„My nie sme dúhová ľavica, nie sme bruselská ľavica, my chceme pomáhať bežným pracujúcim ľuďom,“ vyhlasoval Blaha, ktorý po boku europoslankyne Moniky Beňovej odkázal Západu, že Smer zastaví liberálne experimenty.

„Slovensko nie je zvedavé na žiadne transsexuálne záchody, Slovensko chce tradičnú rodinu, ktorú u nás netvorí osoba č. 1 a osoba č. 2. U nás rodinu tvorí mamička, otecko a detičky. A tak to musí ostať!“ hovoril politik, ktorý bol pred dekádou ešte pravidelným účastníkom dúhových pochodov na podporu práv LGBTI ľudí.

Noviny Smeru pre Bratislavský kraj. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Rétorika Ľuboša Blahu aj na mítingu naplno ukázala dve tváre Smeru – jednu v Bratislave, inú v Bruseli. Kým na Slovensku Smer liberálom nadáva, v europarlamente pokojne hlasuje za to, proti čomu doma bojuje.

Príkladom je aj Istanbulský dohovor, ktorý okrem boja proti násiliu na ženách presadzuje aj spornú rodovú ideológiu.

Poslanci Národnej rady vrátane Smeru tento dohovor v roku 2019 odmietli a pred voľbami tak spravila aj Pellegriniho vláda, a to dokonca s odôvodnením, že dokument je v rozpore s ústavou a definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy. V máji 2023 zaň v Bruseli však zahlasovali všetci traja poslanci Smeru – Robert Hajšel, Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová. Obe europoslankyne sa zúčastnili aj na mítingu v Ružinove.

Menej známa europoslankyňa Roth Neveďalová v tom však problém nevidí. Tento rok pre portál euractiv.sk povedala, že registrované partnerstvá mali byť uzákonené už dávno a Smeru neprekážajú. Paradoxne, Blaha sa pred mítingom chválil tým, že mu ľudia na stretnutiach hovoria, aby bol ešte tvrdší, čo si už vraj ani on sám nevie predstaviť.

Smer si prišli pozrieť aj voliči PS a zablúdený saskár

Medzi zvedavcami boli aj viacerí mladí ľudia. Na míting prišli napríklad tri dvadsiatničky, dve mali krátko po vysokej škole. Voličkou Smeru bola len mladá lekárka, ktorá zvažuje voliť Smer aj v týchto voľbách.

Dúfala, že na mítingu bude počuť aj návrhy, ako zmeniť zdravotníctvo, no nedočkala sa. Napriek tomu si myslí, že zdravotníctvo za Smeru fungovalo lepšie a nebolo až v takom dezolátnom stave.

Práve ona pozvala na míting Smeru v Ružinove aj dve kamarátky, ktoré boli voličkami koalície PS-Spolu a Smer voliť neplánujú. Chcela však, aby si na stranu Roberta Fica urobili názor samy.

„Na mňa to pôsobilo trochu strašidelne. Bola to nálož populizmu, veľmi sugestívne na nás tlačili,“ hovorí o svojich dojmoch jedna z nich, ktorá sa dnes rozhoduje medzi progresívcami a Saskou.

Smeru sa však podarilo získať na svoju stranu 28-ročného Matúša, ktorý bol dlhoročným voličom SaS. Stranu Richarda Sulíka volil od svojich 18 rokov. Tentoraz sa rozhoduje medzi Smerom a SNS, v ktorej mu prekáža iba Andrej Danko. Ako u neho došlo k tomuto prerodu?

„Veľa sa u mňa zmenilo počas pandémie, keď sa tu diali hrozné veci. Vtedy som prišiel aj o viacerých priateľov, ktorí naďalej obhajovali Igora Matoviča.“ Saske vyčíta, že bola súčasťou chaosu a nedokázala sa postaviť na stranu zdravého rozumu. Matúša znechucuje, že musel posledné tri roky intenzívne riešiť politiku plnú hádok, Smer podľa neho nastolí poriadok a štát bude opäť fungovať. A hlavne hájiť národné záujmy.

Počas pandémie k sebe Smer pritiahol aj 17-ročného Ladislava, ktorý dva dni pred voľbami dovŕši 18 a možnosť voliť vníma ako darček. Premýšľal síce aj nad Sme rodina a Hlasom, no napokon bude voliť Smer.

„Pozrel som si všetky politické strany, od OĽaNO cez Sasku po Sme rodina, ale ani jedna strana ma nezaujala tak ako Smer. Mal normálne riešenia, ako pandémiu utíšiť, ako sa s ňou popasovať,“ vraví. Smer počas pandémie najhlasnejšie spochybňoval protipandemické opatrenia i účinnosť očkovania proti covidu.

Vníma aj to, že predstavitelia Smeru niekedy „menili kabát“, napríklad pri postoji k Republike, ktorý bol najskôr odmietavý a o pár mesiacov už Fico stál po boku Milana Uhríka pred urnami na zber podpisov na referendum za predčasné voľby. „Rozprávajú, ako sa im zachce,“ vravel prvovolič, ktorý je aj tak rozhodnutý pre Smer.

Politikov si prišiel vypočuť aj Peter, ktorý ešte nie je rozhodnutý, komu to hodí. Nerozmýšľa len nad Smerom a Hlasom, ale aj Progresívnym Slovenskom. „Ostatné strany ani nepozerám, lebo vieme, ako to dopadlo v minulosti – OĽaNO a spol.,“ vraví. Prečo však zvažuje aj progresívcov? „Sú teraz niečo nové, ľudia to chcú vyskúšať.“ 

Musíme urobiť výsledok nad 20 percent, vraví Fico

Fico vyzval prítomných, aby zmobilizovali všetkých – známych, priateľov aj príbuzných, aby prišli voliť. Na presadenie svojich povolebných plánov potrebuje vysoké číslo.

„Musíme urobiť výsledok nad 20 percent, aby tie nedemokratické plány, ktoré má dnes v hlave prezidentka a ďalší, boli zmarené,“ zdôvodnil a publiku garantoval, že bude ako premiér proti nanucovaniu migrantov zo strany Európskej únie či proti ďalším protiruským sankciám, ktoré podľa Fica poškodzujú ekonomiku Únie, a nie Ruska.

Vysmieval sa aj tvrdeniam, že so Smerom vo vláde bude ohrozená demokracia alebo že sa zmení zahraničnopolitická orientácia Slovenska, alebo sa vráti mafia.

„Viete, kedy nastane právny štát? Keď Lipšica vyženieme z Pezinka,“ zakričí Fico a ľudia mu hlasno odpovedajú: „Áno.“

Svojím prejavom zaujal aj predseda Socialistov Artur Bekmatov, ktorému patrí na kandidátke Smeru 150. miesto. Poďakoval sa generácii prítomných dôchodcov za to, že svojou prácou zabezpečili Slovensku taký rozkvet, že aj 33 rokov od Nežnej revolúcie je stále čo rozkrádať. „Klobúk dolu a všetka česť vašej poctivej práci.“

Kandidátku Smeru uzatvára líder Socialistov Artur Bekmatov. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Nikto z politikov Smeru nechce komentovať momentálne prieskumy preferencií, ktoré stranu pasujú za budúceho výhercu volieb. Podpredseda Smeru a synovec exministra vnútra Erik Kaliňák však tvrdí, že v kampani stále nejdú naplno.

„V záujme toho, že chceme našim voličom aj voličom blízkych strán ponúknuť jasnú alternatívu, tak politiku robíme tak, že nejdeme na najvyšší výsledok,“ vraví Kaliňák pre Postoj. Smer si je vraj vedomý toho, že ak chce zostavovať vládu, potrebuje koaličných partnerov, a to nielen Hlas, ale aj SNS. Dankova strana je však v prieskumoch stále na hranici zvoliteľnosti.

Politici Smeru na svojom mítingu na Hlas neútočili, skôr prízvukovali, že ide o ich najbližšieho koaličného partnera či sesterskú stranu. Aj v tomto smere badať istú zmenu kurzu. Kým ešte pred pár týždňami Smer o Hlase hovoril ako o strane, ktorá sa po voľbách spojí s liberálmi z Progresívneho Slovenska a z SaS, po policajnej akcii Rozuzlenie sa to zmenilo. Pellegriniho partaj sa začala viac ohradzovať voči progresívcom a zbližovať so Smerom.

„Keď počúvam Matúša Šutaja Eštoka alebo Erika Tomáša, je to mojej krvi blízka politika. A tiež držím palce, aby sa SNS dostala do parlamentu,“ hovorí Erik Kaliňák. Republiku z povolebnej spolupráce nevylúčil, no tvrdí, že stranu exkotlebovcov by si ako prvého koaličného partnera určite nevybrali.

Predseda SNS v Na telo televízie Markíza v nedeľu naznačil, že Robert Fico v záujme vytvorenia vlády s Hlasom bude ochotný obetovať post premiéra v prospech Petra Pellegriniho.

Smer a Hlas tvrdenia Andreja Danka hneď dementovali. Mladší Kaliňák situáciu vysvetľuje takto: „My budeme určite nominovať Roberta Fica ako premiéra, a ak by tam bol zásadnejší preferenčný rozdiel, nevidím dôvod v tom, aby sme ho nenominovali. Predstaviť si viem úplne všetko, ale to hovorím ako Erik Kaliňák.“

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.