Slovensko a trosky na Haiti

Sledujeme aktivity slovenských inštitúcií, ktoré začali pomáhať Haiti.

Desať tisíce mŕtvych, stovky tisíc ranených a samé ruiny. Ostrovný štát Haiti v Karibskom mori sa v priebehu pár sekúnd zmenil na ostrov sĺz a beznádeje. Zemetrasenie s magnitúdom 7,3 zrovnalo v utorok večer so zemou podstatnú časť hlavného mesta Port-au-Prince, ako aj priľahlých miest. Záchránari a dobrovoľníci z celého sveta už druhý deň neustále prilietajú do postihnutých oblastí, aby akýmkoľvek spôsob pomohli.

Pomoc z celého sveta

Pod troskami domov sú stále zavalané tisíce ľudí. Haitská vláda, ktorá prišla v metropole o väčšinu svojich ľudí a budov, hovorí o 50 tisíc mŕtvych, pričom zemestrasenie postihlo tri milióny ľudí (v štáte žije okolo 10 miliónov ľudí). Prístup k privaleným ľuďom sťažujú záchránarom zničené cesty. Podľa informácií zo svetových médii sú v okolí zasiahnutej metropoly obrovské problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. „Nemocnice nezvládajú všetkých ľudí,“ potvrdil pre agentúru AFP haitský lekár Louis-Gerard Gilles. Podľa neho im zostáva len jediné - obrátiť sa k Bohu. „Haiťania sa musia modliť. Všetci sa musíme spolu modliť.“

V postihnutej oblasti začali vyrastať poľné nemocnice, s ktorými prichádzajú organizácie zo všetkých kútov zeme. Záchranný tím vyslala aj Caritas Internationalis (Katolícka charita). „Kvôli zničenej infraštruktúre sú doprava a presun po krajine problematické. Postupne sa ale premiestňujú, aby mapovali a analyzovali situáciu, aby mohli určiť hlavné priority, kde treba zasiahnuť,“ uviedla pre Postoy manažérka pre komunikáciu Slovenskej katolíckej charity (SKCH) Andrea Topoľská. Zároveň dodala, že materiálnu aj personálnu pomoc plánuje poskytnúť aj Slovensko.

Zomreli aj misionári

Zatiaľ spolupracuje na pomoci s rehoľnými sestrami Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. „Táto kongregácia má na Haiti jednu spolusestru. Spojenie s ňou podarilo nadviazať dnes Parížskym sestrám, od ktorým vieme, že sr. Anna je v poriadku,“ pokračovala Topoľská. Dom sestier je podľa nej úplne zničený, ale všetky sestry sú v poriadku. Okrem sestier pôsobili na Haiti aj saleziáni, ktorí majú na Haiti 9 komunít a pracuje tam 66 spolubratov. Agentúra ANS zverejnila, že jeden spolubrat Koadjútor Hubert Sanon zahynul.

Ďalší rehoľník don Harold Bernard je stále nezvestný, pravdepodobne leží pod ruinami. Obaja v čase zemetrasenia pracovali v saleziánskom dome. Slovenský salezián don Augustín Vrecko je podľa českého misionára, ktorý informoval po zemetrasení Vysokú školu sv. Alžbety v Bratislave, v poriadku. Rovnako aj ostatní slovenskí a českí misijní pracovníci. V Haiti pôsobili stovky dobrovoľníkov a misionárov. Krajina je totiž najchudobnejšou krajinou v Južnej Amerike. Až do roku 1990 žili obyvatelia Haiti pod vojenskou diktatúrou. OSN radí Haiti na 149. priečku zo 182 krajín v indexe ľudského rozvoj.

Zbierky pre Haiti

Svojich spolupracovníkov stratili pri katastrofe aj Lekári bez hraníc, ktorí vyslali na miesto ďalšie desiatky svojich ľudí. Doteraz postavili v postihnutej časti štyri nemocnice. Ďalšie poľné nemocnice vybavené operačnými sálami a lôžkami pre 100 pacientov by mali na Haiti doraziť spolu s lekármi, chirurgami a anesteziológmi v najbližších 24 hodinách. Informujú o tom na svojej internetovej stránke. Každý, kto môže, pomáha, všade sa organizujú finačné zbierky pre Haiti. "Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun nariadil uvoľnenie 10 miliónov dolárov (takmer sedem miliónov eur) z centrálneho fondu pre núdzové situácie (CERF) ako príspevok pre Haiti," uviedla Informačná služba OSN vo Viedni. Samotná organizácia má stále nezvestných asi 150 zamestnancov. Peniaze posielajú aj vlády všetkých krajín.

Zo Slovenska odišlo podľa hovorcu ministerstva zahraničných veci Petra Stana 50 tisíc eur. K zbierkam sa pripojila aj Cirkev. „Bratislavská arcidiecéza poskytla 15. januára 2010 sumu 15.000 Euro na bezprostrednú pomoc postihnutým ničivým zemetrasením na Haiti,“ potvrdil Postoyu hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Zároveň doplnil, že sa 24. januára sa uskutoční celoslovenská zbierka vo všetkých katolíckych kostoloch.

Možnosť pomôcť:

Slovenská katolícka charita
Čo sa týka možnosti pomoci, SKCH sprístupnila všetkým, ktorí majú záujem pomôcť, účet. číslo účtu je 4008058424/7500, variabilný symbol 168, názov účtu Slovenská katolícka charita. Túto pomoc poskytujeme v rámci celosvetovej siete Caritas, ktorej sme členom. V prípade Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí by chceli poslať finančné prostriedky na náš účet, prosím kontaktovať sekretariát SKCH, Andreu Topoľskú, ktorá poskytne medzinárodné kódy potrebné na prevod.

Zbierka KBS
Svätý Otec pápež Benedikt XVI. na audiencii 13. januára 2010 krátko po hrozivom zemetrasení na Haiti vyzval všetkých veriacich, aby sa spojili v modlitbe za zomrelých pri tomto veľkom nešťastí a aj za pozostalých, aby mali dostatok duchovnej sily prekonať všetky následné ťažkosti. Zároveň vyslovil nádej, že veľkodušnosť veriacich sa prejaví v konkrétnych skutkoch solidarity a činnej podpory, aby týmto bratom a sestrám v núdzi nechýbala naša pomoc.

V duchovnom spojení so Svätým Otcom Benediktom XVI. a na základe jeho výzvy, ako predseda Konferencie biskupov Slovenska, vyhlasujem na nedeľu 24. januára 2010 celoslovenskú finančnú zbierku na pomoc postihnutým na Haiti. Zbierka sa uskutoční vo všetkých katolíckych kostoloch.

Mons. Stanislav Zvolenský
bratislavský arcibiskup metropolita
predseda KBS

Martina Ruttkayová
Foto - Flickr/Red cross

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo