Stranu KDH povedie do septembrových predčasných volieb podľa očakávania predseda Milan Majerský. Z druhého miesta bude kandidovať ekonomický expert a člen vedenia Jozef Hajko, trojkou je nitrianska vicežupanka a členka vedenia Martina Holečková, ktorá sa venuje sociálnej a rodinnej politike.
Kresťanskí demokrati o tom rozhodli na sobotnej Celoslovenskej rade KDH v Liptovskej Osade. Majerský tvrdí, že prichádzajú s ponukou ako jasná voľba pre konzervatívneho a kresťanskodemokratického voliča.
Podpredsedovia KDH Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický obsadia štvrté až šieste miesto.
„Kandidátkou vysielame signál, že témy životnej úrovne, boja so zdražovaním, ekonomiky i sociálnych vecí a rodiny budú volebnou prioritou spolu so zdravotníctvom a vzdelávaním,“ uviedol Majerský na tlačovke.
Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann podľa očakávania do parlamentných volieb kandidovať nebude. Majerský hovorí, že nateraz je poctivejšie, aby hnutie predstavilo ďalších odborníkov. „Miriam Lexmann bude podporovať KDH v týchto voľbách tak, ako keby tam bola,“ povedal Majerský na tlačovke.
V prvej desiatke majú „kádeháci“ dvoch lekárov – expert Peter Stachura a členka vedenia Monika Kolejáková budú kandidovať s číslom sedem a osem.
Odborníci KDH na školstvo Martin Šmilňák pôjde ako deviatka, nová posila hnutia – exminister školstva Ján Horecký – ako jedenástka a vysokoškolský profesor a právnik Marek Šmid ako štrnástka.
Strana predstavila v uplynulých týždňoch viaceré známe tváre, najvýraznejšou bol bývalý disident a predseda SNR František Mikloško. Ten bude kandidovať z 12. miesta. Podľa vlastných slov má byť toto symbolické číslo odkazom na dvanástich apoštolov. „Nebudem apoštolom Judášom. Naopak, budem pracovať pre dobro KDH,“ povedal na tlačovke.
Na kandidátke sa ocitli aj expertka KDH na sociálnu, rodinnú politiku a pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím Anna Laurinec Šmehilová, bývalý europoslanec a člen Kresťanskej únie Branislav Škripek, ktorý nedávno stranu Anny Záborskej opustil a pridal sa ku kresťanským demokratom.
Kandidátku uzatvára s číslom 150 prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.

Jozef Hajko, Martina Holečková, Peter Stachura, Ján Horecký a František Mikloško. Foto: TASR, Postoj
Majerský hovorí, že do volieb idú „vo výbornej kondícii, s celým radom odborníkov na riešenia akútnych i dlhodobých problémov ľudí vo všetkých kútoch Slovenska a s ponukou, ktorá konzervatívnemu a kresťanskodemokratickému voličovi umožňuje mať v parlamente silné zastúpenie“.
Program do volieb predstavia kresťanskí demokrati o týždeň v Jasnej na Liptove.
Napriek tomu, že v posledných týždňoch predstavili viaceré známe tváre, nemajú kresťanskí demokrati účasť v budúcom parlamente vôbec istú. Posledný prieskum agentúry AKO im nameral 6,5 percenta, májový Focus iba 5,5 percenta.
Majerský dlhodobo opakuje, že do volieb sa neplánujú spájať s inou stranou, ale pôjdu samostatne. V sobotu zopakoval, že KDH nemieni po voľbách spolupracovať so Smerom a s extrémistami z Republiky a ĽSNS. Spájať sa do koalície nechce ani so stranami, ktoré by mali zámer zrušiť špeciálnu prokuratúru alebo zaviesť registrované partnerstvá. „To sú pre nás mantinely,“ dodal šéf KDH.
KDH sa v rokoch 2016 a 2020 do Národnej rady nedostalo, keď vo voľbách skončilo tesne pod piatimi percentami.
O kresťanských a konzervatívnych voličov bude bojovať najmä s Kresťanskou úniou Anny Záborskej, ktorá rokuje s hnutím OĽaNO a so stranou Za ľudí o tom, že pôjdu do volieb ako koalícia. Na vstup do parlamentu by takáto koalícia v septembrových voľbách musela získať minimálne sedem percent hlasov.

V pondelkovej diskusii denníka Postoj debatovali šéfka Kresťanskej únie Anna Záborská a kandidát KDH František Mikloško.