Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2023, 06:56

Predčasné voľby

Branislav Škripek odchádza z KÚ, bude na kandidátke KDH

Branislav Škripek odchádza z KÚ, bude na kandidátke KDH

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Kresťanská únia momentálne rokuje o predvolebnej koalícii s hnutím OĽaNO a so stranou Za ľudí.

Bývalý europoslanec Branislav Škripek bude v jesenných parlamentných voľbách kandidovať za KDH. Doteraz pôsobil v Kresťanskej únii. 

„Branislav Škripek sa ako jednotlivec v tejto situácii rozhodol pomôcť KDH a ponúkol sa, že môže byť na jeho kandidátke,“ napísala ráno v stanovisku KÚ.

Strana bývalému členovi poďakovala za doterajšiu spoluprácu. „Všetkých päť poslancov Kresťanskej únie bude naďalej spoločne zastupovať konzervatívny hlas v parlamente,“ dodala.

Nezvyčajná bola forma, akou sa na verejnosť dostala informácia o Škripekovom odchode ku kresťanským demokratom. KÚ o tom informovala skôr ako samotné KDH.

Nikto ma neprehováral, tvrdí Škripek

Branislav Škripek hovorí, že chce, aby sa s KDH vrátili do parlamentu rozhvaha a pokoj.

„V týchto voľbách si nemôžeme dovoliť experimentovať," tvrdí Škripek. „Zažil som slovenský parlament, keď tam KDH bolo, aj keď tam nebolo. A musím povedať, že pre tieto voľby mám presvedčenie, že je rozhodujúce, aby sa KDH vrátilo do Národnej rady a prinášalo svoj podstatný vplyv a hlas v slovenskej politike."

Škripek pre Postoj dodáva, že sa rozhodol sám, nikto ho k rozhodnutiu neprehováral. „Dostal som silný vnútorný pocit, ktorý prerástol do presvedčenia, že je veľmi potrebné, aby konkrétne po týchto voľbách bolo KDH prítomné v parlamente ako silný a zodpovedný hlas kresťansko-konzervatívneho voliča. Ja to chcem napomôcť čo najviac."

Podľa vlastných slov si nekládol žiadne podmienky a nevie povedať, aké miesto na kandidátke dostane.  

Inzercia

Okrem Škripeka prichádzajú na kandidátku KDH aj kresťanský líder a manažér Martin Štuk a riaditeľ občianskeho združenia Metamorfozis, hudobník a podnikateľ Richard Kráľovič.

„Konzervatívny a kresťansko-demokratický volič na Slovensku si zaslúži mať jasnú a čitateľnú stranu, ktorá ho bude sebavedomo a s čo najsilnejším zastúpením reprezentovať v parlamente. Teším sa, že trojica významných posíl, ktorá dokáže na tomto poli zohrať dôležitú úlohu, sa pridáva k tímu KDH,“ uviedol šéf KDH Milan Majerský.

Čítajte tiež

Kresťanská únia momentálne rokuje o predvolebnej koalícii s hnutím OĽaNO a so stranou Za ľudí.

Škripek bol medzi rokmi 2012 až 2014 poslancom Národnej rady za OĽaNO. V roku 2014 bol na kandidátke obyčajných zvolený za europoslanca. V roku 2019 stál pri vzniku Kresťanskej únie, v ktorej bol podpredsedom. Pri zrode KÚ stál aj Martin Štuk.

KDH v pondelok oznámilo, že na jeho kandidátke bude aj František Mikloško.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 7 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.