Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. apríl 2016

Rakety zľava, rakety sprava a nás trápi Pišťanek

Kvalita vzdelávania našej mládeže je problém. Kauza Pišťanek je však streľba na nesprávny terč.
Rakety zľava, rakety sprava a nás trápi Pišťanek

Učitelia slovenčiny a predstavitelia cirkevných stredných škôl majú problém s knihou Petra Pišťanka a Dušana Taragela Sekerou a nožom. Zdá sa im nevhodná pre mládež a chcú ju vyradiť zo zoznamu povinnej literatúry pre stredné školy.

Úprimne povedané, Pišťankove knihy som nikdy príliš neobdivoval. Nudili ma, prišli mi miestami až pozérsky drsné a samoúčelne vulgárne. Viac popkultúra ako inšpiratívna literatúra. Lenže toto literárne dielo určite nebude v dnešnom svete prvým a jediným miestom, kde sa naša mládež môže stretnúť s vulgaritou.

Tiež nie je v poriadku, že keď niekto vo verejnej debate slušne sformuluje nejaký názor alebo požiadavku, namiesto vecnej polemiky okamžite čelí presileným argumentom typu, že chce návrat cenzúry či náboženskej inkvizície.

Pokiaľ som sa dočítal, tak s knihou majú problém nielen cirkevné školy, ale aj učitelia slovenčiny, z ktorých s veľkou pravdepodobnosťou nebudú všetci katolíci. Navyše, nikto nechce knihu páliť či zakázať vydávať alebo predávať, reč je len o vyradení zo zoznamu literatúry pre povinné čítanie. Je to spor o vkuse, nie o zavádzaní akejsi ideológie.

Na druhej strane, pri celom tomto šume okolo Pišťankovej knihy sa mi vybavuje pasáž z jednej časti známej československej filmovej trilógie o Básnikoch. Konkrétne tej, kde sa stredoškolský učiteľ v čase socializmu zotavuje z infarktu a jeho manželka mu vyčíta, že stále neprestal fajčiť. Kantor len neveriacky pokrútil hlavou a odpovedal niečo v tomto zmysle: Pozri sa, v akom svete žijeme. Rakety sprava, rakety zľava a teba trápi moje fajčenie.

Inzercia

Je naozaj trochu absurdné, že v čase, keď mladí trávia všetok voľný čas na internete a čoraz viac z nich prepadáva zvodom rôznych konšpiračných teorií, pričom z podpory politického extrémizmu sa stal doslova módny hit, tak niekoho v súvislosti so vzdelávaním našich detí trápi akurát Pišťanek. Rakety sprava, rakety zľava...

Foto: TASR/ Radovan Stoklasa

 

 

Odporúčame