Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. 04. 2016, 10:19

Chudáčik Breivik a čudný nórsky štát

Nórsky súd vydal verdikt, ktorý je naozaj ťažké pochopiť.
Chudáčik Breivik a čudný nórsky štát

Nórsky súd dal za pravdu teroristovi Andersovi Breivikovi, ktorý v roku 2011 zabil 77 ľudí. Vo väzení si odpykáva 21-ročný trest. Podľa výroku súdu nórsky štát porušil vo vzťahu k Breivikovi zákaz neľudského zachádzania.

To podľa odsúdeného teroristu nespočívalo v nejakých sofistikovaných formách krutého mučenia, ale v jeho izolácii od ostatných väzňov či kontrole korešpondencie.

Tento rozsudok vyzerá naozaj čudne. V kontexte viacerých vecí. Napríklad toho, že Breivik už pred časom ohlásil, že chce z väzenia založiť fašistickú stranu a stať sa poslancom. Nórska legislatíva to umožňuje. Alebo na základe skúseností z Francúzska, kde sa práve väznice stali pareniskom extrémizmu.

Mnohí organizátori teroristických útokov práve tu po prvýkrát pričuchli k radikalizmu a získali kontakty na podobne zmýšľajúcich ľudí. Dôsledná izolácia človeka, ktorý môže svojím pôsobením na ostatných väzňov prispieť k „vyrobeniu“ ďalších teroristov, by preto mala byť vecou doslova najvyššieho verejného záujmu.

Nórsky súd si to však nemyslí a z hrozby toho, že Breivik svojimi aktivitami vo väzení môže ohroziť životy ďalších ľudí, zjavne strach nemá. Zvláštne je to aj preto, že zatiaľ čo jedna nórska inštitúcia sa až s trestuhodnou benevolentnosťou stavia k teroristovi, iná (Barnevernet) nemá problém byť niekedy až nepochopiteľne tvrdá a izolovať deti od rodičov z často veľmi diskutabilných dôvodov.

Ťažko je tejto krajine rozumieť.

Foto: TASR/AP

Odporúčame