Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 13:15

KÚ vyzýva KDH na dohodu

Do volieb chcú ísť spoločne, žiadajú 15 miest na kandidátke

Do volieb chcú ísť spoločne, žiadajú 15 miest na kandidátke

KÚ avizuje, že ak KDH odloží v sobotu rozhodnutie o spoločnom postupe do volieb na neskôr, Záborská a spol. to už budú považovať za nezáujem spolupracovať.

Predsedníctvo strany Kresťanská únia deň pred konaním Celoslovenskej rady KDH vyzýva hnutie na dohodu. Ľudia okolo Anny Záborskej vyzývajú kresťanských demokratov na spoločný postup do volieb a kandidátku, na ktorej by mala KÚ 15 zo 150 miest. Podľa informácií denníka Postoj by KÚ chcela v každej desiatke volebnej kandidátky jedného svojho zástupcu. 

Strana, ktorá je momentálne súčasťou koalície s OĽaNO, sa zároveň sťažuje, že predstavitelia KDH doposiaľ neodpovedali na ich opakované výzvy na spojenie. Teraz ich na to KÚ vyzýva deň pred konaním stretnutia členov KDH, ktoré by malo rozhodnúť o postupe do septembrových volieb. Celoslovenská rada KDH sa koná v sobotu dopoludnia v Bratislave, popoludní o 14. hodine by mali na tlačovke informovať o jej záveroch.

Ešte pred samotnou radou bude v piatok večer rokovať Predsedníctvo KDH.

„Kresťanská únia a Kresťansko-demokratické hnutie sú si hodnotovo aj programovo najbližšie. KÚ preto pokladá spoločný postup s KDH v septembrových voľbách za racionálny,“ tvrdí KÚ v stanovisku. 

Hnutiu kresťanských demokratov navrhujú dohodu, ktorá spočíva v troch bodoch:

  1. Spoločný postup vo voľbách ako dve strany KDH a KÚ, založený na partnerskom prístupe a na jasnej a verejnej komunikácii týchto skutočností od momentu dohody i počas celej kampane a na všetkých volebných materiáloch.

  2. Vzájomné rešpektovanie nominácií svojich kandidátov na spoločnú kandidátku – to znamená, že je plne v kompetencii KDH a KÚ, koho nominujú na dohodnuté miesta na spoločnej kandidátke. KÚ navrhuje, aby mala na spoločnej kandidátke 15 kandidátov zo 150.

  3. Túto dohodu potvrdí Rada KDH 25. marca formou uznesenia, v ktorom sa zaviaže ju rešpektovať a nemeniť. Zároveň poverí Predsedníctvo KDH, aby túto dohodu naplnilo a dorokovalo jej realizačné podrobnosti.

„Všetky tri body sú významným ústupkom z našich pôvodných požiadaviek,“ píše KÚ. „Našou snahou je totiž sa dohodnúť pre čím lepší výsledok kresťanských síl v najbližších parlamentných voľbách.“

Strana zároveň avizuje, že ak KDH odloží v sobotu rozhodnutie o spoločnom postupe na neskôr, KÚ to už bude považovať za nezáujem spolupracovať.

Inzercia

„Ak má KDH záujem o ďalšie rokovania, nech Rada KDH potvrdí naše minimálne požiadavky a môžeme rokovať o ďalších podrobnostiach a spoločnom postupe. V žiadnom prípade nemôžeme čakať na ďalšiu Radu KDH, ktorá má byť až v júni. KÚ má záujem o seriózne a férové rokovania a spoločný postup vo voľbách. Nenecháme sa odbiť všeobecnými memorandami. Vaše ‚áno‘ nech je ‚áno‘ a ‚nie‘ nech je ‚nie‘,“ dodáva Záborskej strana.

O reakciu na výzvu KÚ sme požiadali šéfa KDH Milana Majerského. Z hnutia nám odpísali, že o možnej spolupráci bude predsedníctvo rokovať v sobotu a zatiaľ na výzvu nebudú reagovať.

Čítajte tiež

Radšej ako s Matovičom

O možnosti predvolebného spojenia a spolupráce KDH a KÚ sa hovorí už niekoľko mesiacov. Rokovania však doposiaľ k výsledku neviedli. Predseda KDH Majerský v médiách opakovane vraví, že jeho hnutie ide do volieb samostatne. Spojenie so Záborskej stranou však priamo nevylúčil. „Vnútri KDH sa bavíme o tom, či a ako to má zmysel,“ povedal Majerský pred pár dňami.

Podpredseda KÚ Branislav Škripek v nedávnom rozhovore pre Postoj potvrdil, že diskusie prebiehajú a dúfa, že k spojeniu strán napokon dôjde. 

„Posledných niekoľko rokov hovorím, že najprirodzenejším krokom pre Kresťanskú úniu je to, aby sme spolupracovali alebo spolupôsobili s KDH. Ja som nikdy členom KDH nebol, ale je pravdou, že aj elektorát, aj členstvo týchto dvoch strán sa svojím spôsobom prelieva. Je to preto, že ľudia chápu, že toto je ich hodnotové ukotvenie,“ povedal Škripek.

KÚ tak už otvorene preferuje spoluprácu s KDH pred možnosťou ísť opäť do volieb na kandidátke OĽaNO Igora Matoviča. Jeho hnutie sme požiadali o odpoveď na otázku, či dali Anne Záborskej a jej spolustraníkom konkrétnu ponuku na spoluprácu. Na odpoveď čakáme.

 

Dnes treba vedieť

pred 53 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 13 hodinami
pred 14 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.