O čo ide Világimu?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
O čo ide Világimu?

Mnohí o ňom aj dnes píšu ako o oligarchovi, ktorý z pozadia Mosta rozhodol o novej vládnej koalícii. Je to však trochu komplikovanejšie.

Ešte v čase, keď existovala teoretická šanca na vznik vlády pod vedením Richarda Sulíka, Oszkár Világi, šéf Slovnaftu a svojho času najvplyvnejší hýbateľ zákulisia Bugárovho SMK, pre Hospodárske noviny napísal, že „každá zo štandardných strán musí vystúpiť zo svojej krabičky a zobrať na seba zodpovednosť“.

Z kontextu zreteľne vyplývalo, že Világi si želá vládu na čele s Robertom Ficom, ktorej súčasťou musí byť aj časť pravice.

Reakcie na seba nedali čakať, Igor Matovič to na svojom facebooku rýchlo komentoval slovami, že „oligarcha Oszkár Világi už rozhodol“. A keďže o pár dní už bolo nad slnko jasné, že vznikne Ficova tretia vláda, v ktorej zasadne spolu s Dankom a Procházkom aj Béla Bugár, pridali sa aj ďalší komentátori, aby Világiho vykreslili ako akéhosi tieňového šéfa Mosta.

Világi + Bugár = SMK

Samozrejme, tento reflex má svoju logickú históriu. Világi bol kedysi blízkym človekom Bugára, pár rokov bol členom najvyššieho vedenia SMK, potom ustúpil do úzadia a naplno sa vrhol na biznis. Világi a jeho ľudia naozaj ovládali hospodárske zázemie strany, aj preto sme sa neskôr mohli v spise Gorila dočítať, že nominanti SMK vo FNM a ďalších orgánoch štátnych firiem fungovali ako „Világiho otroci“.

To boli časy, keď Világi pre maďarskú komunitu stelesňoval niečo podobné, ako by pre Slovákov stelesňoval kríženec Pašku s Kaliňákom. Keď ste hovorili s ľuďmi na Žitnom ostrove, často len tak medzi rečou zaznelo „aj tamto patrí Világimu“. Až nebolo jasné, pokiaľ ešte siaha realita a odkiaľ sa už začína legenda o Oszkárovi.

Világi sa stal temnou aj nenávidenou postavou, aj preto sympaťáka Bélu Bugára presne pred deviatimi rokmi v SMK porazil predsa len menší sympaťák Pál Csáky, ktorý Bugára zosadil aj paľbou na Világiho.

Preto sa zdalo, že nová strana Most-Híd bude opäť Világiho eldorádom.

Lenže vyvinulo sa to inak.

Môj priateľ Viktor

Béla Bugár sa v istej chvíli vzoprel Világimu a odmietol nanominovať jeho otrokov do vedenia strany. Medzi oboma mužmi, dlhoročnými spojencami, nastal studený mier či tichá vojna.

To ešte nemusí znamenať, že Világi nezohral v zákulisí po voľbách vôbec žiadnu úlohu. V každom prípade mu dnes lichotí, keď si napríklad v prostredí Smeru (aj vďaka jeho článočku v Hospodárskych novinách) myslia, že poťahuje Bugára za nitky.

Világi však v skutočnosti nie je mužom, ktorý by riadil pozadie Mosta. Jeho hra aj cena sú už o dve poschodia vyššie.

Világiho skutočná moc sa dnes odvíja od priazne Viktora Orbána, ktorého súputníci pokladajú Bugára za zradcu veľkého maďarského národa. Világi je ako šéf Slovnaftu od roku 2011 členom predstavenstva ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL, kde Orbánova vláda v priebehu posledných rokov výrazne posilnila svoj vplyv.

Orbán drží ochrannú ruku nad samotným prezidentom MOL, Zsoltom Hernádim, ktorého chorvátski vyšetrovatelia pred rokmi obvinili z korupcie. Hernádi mal podplatiť chorvátskeho expremiéra Iva Sanadera, za 10 miliónov eur získal MOL manažérske práva v chorvátskej ropnej spoločnosti INA. Orbán sa za Hernádiho postavil a odporučil Chorvátom, aby si odkúpili späť podiel MOLu.

Világi je teda v blízkom okruhu Orbánových ekonomických spojencov a má s Orbánom dobré vzťahy.

Až také dobré, že šéf Slovnaftu, ktorý kedysi tvoril liberálne krídlo tunajších Maďarov, sa zúčastňuje i na fideszáckych propagandistických akciách. Takto rečnil napríklad minulé leto v rumunskom Sedmohradsku na letnom tábore Fideszu (spolu s ním vystúpil napríklad aj Pál Csáky). Samozrejme, hlavným rečníkom bol Viktor, ktorý hromžil proti utečencom.

Napokon, Világiho postupný politický odklon od Bugára cítiť aj mediálne. Dunajskostredský spravodajský portál Paraméter.sk bol kedysi jasne probugárovské médium. Világiho vplyv však spôsobil, že už ani tu nepíšu o Bugárovi pekne.

Világiho budúca hra

Zmenila sa aj Világiho pozícia v Dunajskej Strede. Predtým nenávidený a temný oligarcha sa postupne stáva v meste populárnou postavou.

Išiel na to cez futbal. Pred dvomi rokmi kúpil tunajší corgoňový futbalový klub, pozdvihol miestny futbal a na tribúnach si to patrične užíva. Cez prestávku neraz predstúpi pred fanúšikov a porozpráva o svojich úspechoch. Slovom, Oszkár báči.

V zasvätenejších kruhoch maďarskej komunity sa hovorí o tom, že Világi má svoje tromfy v antibugárovskej SMK. Rozumieť si má napríklad s Józsefom Menyhártom z Vrakúňa, ktorý kandidoval v posledných voľbách ako štvorka SMK.

Vo Vrakúni zaiste minulý rok ocenili, že Világi prispel zo svojho na výmenu strechy miestneho kostola (vo výške 5-tisíc eur).

Spájať Világiho s pozadím Mosta je už teda prekonané. Ak sa Világi teraz v Hospodárskych novinách bráni, že novinári o ňom len konšpirujú, pretože s Mostom nemá nič, môžeme mu dať za pravdu.

Záujmom slovensko-maďarského oligarchu nebolo, aby bol v tretej vláde Smeru aj Béla Bugár, ale najmä to, aby vládu naďalej viedol Robert Fico, stredoeurópsky Orbánov spojenec.

Ďalšie mesiace bude zaujímavé sledovať, akú hru rozohrá mocný Világi v samotnej maďarskej komunite.

V tejto chvíli si môžeme byť istí len tým, že ju bude hrať v záujme Viktora Orbána.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo