ZAHRANIČIE: Zavraždený „ruský Salman Rushdie“

Minulý štvrtok bol priamo v kostole na periférii Moskvy zavraždený pravoslávny kňaz Daniil Sisojev. Pre ostrú rétoriku ho mali v zuboch moslimovia, sektári aj ultranacionalisti.

Neskoro večer 35-ročnému kňazovi, otcovi troch detí, zvoní telefón. Anonym ho žiada o stretnutie v kostole svätého Tomáša na jednej z moskovských periférií. Okolo 23.00 vstúpi do kostola muž, ktorého tvár zahaľuje protichrípkové rúško. Osloví kňaza vlastným menom a trikrát vystrelí. Cestou do nemocnice Daniil Sisojev zomiera, jeho zbormajster Vladimir Strelbitski leží vo vážnom stave v prísne stráženej nemocnici.

„Hlavnou teóriou je, že za kriminálnym činom sú náboženské motívy,“ cituje denník New York Times hovorcu ruskej generálnej prokuratúry Anatolija Bagmeta. National Catholic Register dodáva, že žiadna konkrétna stopa zatiaľ neexistuje.

Americký denník sa domnieva, že vražda môže ešte viac vyhrotiť napäté vzťahy medzi Ruskou pravoslávnou cirkvou a neustále rastúcou moslimskou komunitou. Islam je po pravosláví druhým najväčším vierovyznaním v Rusku, ku ktorému sa hlási až 20 miliónov veriacich. Jeden z ich lídrov, mufti Ravil Gajnudin sa poponáhľal s vyhlásením, že „islam odsudzuje násilie a vražda imáma, rovnako ako vražda pravoslávneho kňaza, je strašným hriechom“. Svoju sústrasť vyjadril nielen rodine zosnulého, ale celej cirkvi. Napätie sa pokúsil zmierniť aj patriarcha Kirill II., ktorý varoval pred vynášaním unáhlených záverov.

K téme:
Trikrát o islame
Kauza Wilders: Kričať! Ale ako?
Nový katolík Magdi Allam – bývalý moslim, ktorý bol nepriateľom islamu
Kresťanstvo je viac ako islam
Hispánci, moslimovia a umierajúci Západ
Zdieľať

Práve moslimskí radikáli mohli mať najväčší záujem na odstránení nepohodlného kňaza vyzývajúceho moslimov ku konverzii na kresťanstvo. Kázal najmä imigrantom z Kaukazu a ázijských častí Ruska. Sám pochádzal z prevažne moslimského Tatarstanu. V nedávnom rozhovore pre Komsomolskaju Pravdu Sisojev povedal, že od moslimských radikálov dostal už štrnásť vyhrážok, že ak neskončí so svojimi aktivitami, bude zabitý. „Pokiaľ viem, kázať moslimom nie je hriechom,“ reagoval Sisojev, ktorého v roku 2007 popredný ruský mufti Nafigulla Aširov označil za ruského Salmana Ruhsdieho.

Svojou kritikou Sisojev islam skutočne nešetril. Jeho podobnosť s kresťanstvom rázne odmietal. „Islam môže byť porovnávaný skôr s národným socializmom alebo komunistickou stranou, ktoré sa usilovali vytvoriť Božie kráľovstvo na zemi,“ hovorí vo svojom videoposolstve dostupnom na stránke YouTube.

Kritike islamu sa venoval aj vo svojich knihách Pravoslávna odpoveď islamu a Manželstvo s moslimom, v ktorej varuje ruské ženy pred zväzkami s moslimskými mužmi.

Nepriateľov Sisojev nemal len medzi moslimami. Taliansky novinár Giacomo Galeazzi na svojom blogu Oltretevere píše, že svoje uštedril aj Svedkom Jehovovým, Adventistom siedmeho dňa, neopohanskej slovanskej viere Rodnoverie, ultranacionalistom aj obdivovateľom Stalina.

Imrich Gazda
Foto: YouTube
Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo